A szüret nem más, mint az érett szőlő begyűjtésének és feldolgozásának ideje. Ilyenkor válik kézzel foghatóvá a szőlészetek egész éves munkája, ám ennél jóval több jelentéssel is bír.
Régebben a szüret igazi társasági esemény volt egy-egy falu, gazdaság életében.
A közösség tagjai nem csak a munkát végezték közösen, de szüreti mulatsággal, szüreti bállal is megünnepelték a termés begyűjtésének végét. Ez az alkalom
jó apropója volt egy kis vigadásnak, játéknak és persze a fiatalok körében az ismerkedésnek is.
Szerencsére manapság ismét feléledni látszik ez a hagyomány.
Szüreti forgatókönyv
Bár borvidéktől, szőlőfajtától és időjárástól függően a szüret kezdete szinte mindenhol máskorra esett, a klasszikus szüret általában ugyanolyan forgatókönyv szerint zajlott a különböző régiókban. A munka megkezdése előtt zajkeltéssel, hangoskodással űzték el a gonoszt, majd megindultak a lányok és asszonyok, hogy elkezdjék a szőlőfürtök lemetszését.
Míg a szedés a gyengébbik nem feladatának számított, a szőlősputtonyok cipelése már a legényekre és férfiakra maradt.
A lányok kurjongatással jelezték, ha a csajkájuk már megtelt, olyankor ment oda egy legény és borította a hátán lévő nagy gyűjtőedénybe a termést. Jó alkalom volt ez arra, hogy a hajadonok magukhoz hívják a kiszemelt fiút, s így néhány pillantást vagy szót válthassanak egymással a fiatalok.
A puttonyosok a szőlőt egy hatalmas dézsába hordták, ahol később a lányok nevetve, dalolva mezítláb taposták ki a szőlő levét. Bár ez az állomás még a munka részét képezte, azért már előrevetítette a mulatozást is.
Mulatságok
A szüret igen jókedvű időszaknak számított, amikor mindenki énekelt és tréfálkozott. Számos hagyományos szüreti játék és mulatság zajlott ebben az időszakban, ilyen például a szüreti menet - amely a munka végeztével nótázva és viccelődve végigvonult a településen -, a szüreti koszorú elkésztése, a maskarába bújás vagy a csősz és tolvaj szerepjátéka, akik kergetőzve és civakodva szórakoztatták a szüretelőket.
A munka végét mindig hatalmas eszem-iszommal ünnepelték meg a falu lakói, ilyenkor általában húslevest, pörköltféléket, töltött káposztát, kalácsot és persze csörögefánkot ettek, hogy kellő energiájuk legyen a hajnalig tartó zenés, táncos vigadáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.