Január 23-án a török hódoltság korának kerámiaművészete kerül fókuszba. A programon kiderül, milyen gyökerekre tekint vissza a 19. század második felében szárnyra kapó népművészet. Az ugyancsak hamarosan záródó, a múzeum legújabb műtárgyait, műtárgyegyütteseit bemutató Zárvatermő című kiállításhoz fűződő előadás a 16-18. századi hódoltsági kerámiatörténet történetét, elsősorban északkelet-magyarországi emlékeit mutatja be. Mindemellett a Néprajzi Múzeum állandó tárlatai mellett 5 időszaki kiállítással, valamint az azokban elmélyülést kínáló tárlatvezetésekkel várja a látogatókat.
Január 26-án pedig lehetőség adódik a múzeumban éjszakázni, elemlámpával a kézben a terekben, folyosókon, raktárban barangolni, felfedezni egy kész kiállítást és be is lehet fejezni egy félkészet. Bárki kipróbálhatja a subán alvást, akinek van kedve összeszerelhet egy priccset vagy akár kuckót építhet a társaival.
A jeles nap alkalmából az Urániában 9 olyan alkotást nézhetünk meg január 22-én, amely jelentős magyar személyiségek életét, kalandjait, küzdelmeit mutatja be, dokumentumfilm vagy játékfilm formájában.
Kortárs írók (Bereményi kalapja, Saját erdő), zenészek (Cseh Tamás film, Ott torony volt), sportolók (Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes, Magasságok és mélységek) izgalmas történeteibe nyerhetünk bepillantást, illetve egy 19. századi orvos és egy mai természetrajongó életébe is betekinthetünk.
A Klebersberg Kultúrkúria a 70 éves diafilmgyártást ünnepli a magyar kultúra napjával összekötve. 70 irodalmi mű egy-egy diafilm illusztrációját, 32 grafikusművész alkotását válogattuk egy csokorba. Képző- és grafikusművészek legjobbjai készítették nagy szakértelemmel és műgonddal a sokszor terjedelmes irodalmi művek illusztrációit, nemegyszer 50-70 képkockát címenként. Ennek megünneplésére január 12. és február 11. között egy különleges kiállítás tekinthető meg a helyszínen, díjmentesen.
Nem is lehetne méltóbb helyszínen megünnepelni a magyar kultúra napját, mint az Országos Széchenyi Könyvtárban, ahol nem mellesleg a Himnusz kéziratát is őrzik. Számos előadás, program várja az ide látogatókat. Szó lesz többek között a Nemzeti Színház szövegkönyveiről, hírhedt kritikákról, Kölcsey Ferencről, Berzsenyi Dánielről vagy a 175 éves Szent István Társulatról, és nagy a gyanúnk, hogy a raktárséták, a szabadulószoba és más családi programok nem csak a kéziratok és a régi nyomtatványok iránt érdeklődőknek lesznek izgalmasak.
A magyar kultúra napján 2024. január 22-én 18:00-tól Benkő Péter tart előadást a Vigadó Kulturális és Civil Központban Monoron. Témája a honfoglalástól napjainkig tartó időszakot öleli fel, hogy a különböző korok írói, művészei hogyan alkottak és minként éltek. Az est a „Magyarok a Kárpát medencében" címet viseli. Az előadás során felcsendülnek megzenésített versek és népdalok is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.