Nem csak egyéni ízlésünk határozza meg, milyennek értékeljük az illatszerek aromáját. Amellett, hogy pszichés beállítottságunk kiemelt szerepet játszik ezen a területen, testi és életmódbeli sajátosságaink is befolyásolhatják a szaglásunkat.
Bár a parfümmániások ezt bizonyára nehezen tudják elképzelni, vannak, akik szinte egyik fajtát sem képesek tolerálni, s ha mégis kénytelenek erős illatokat belélegezni, komoly fizikai panaszokat tapasztalnak. Ilyen például a fejfájás, az agyköd, a légúti irritáció, az émelygés, súlyosabb esetekben pedig az asztmás, fulladásos, allergiás reakciók vagy a migrénes roham.
Ha nincs szó fokozott érzékenységről, akkor is nagyban különbözhetnek két ember illatpreferenciái, ennek hátterében pedig sokszor az alábbi okok állhatnak:
Hormonok
A női ciklus során nemcsak a szaglás érzékenysége változik, hanem a bőr minősége, illetve kipárolgása is. Kutatások bizonyítják, hogy a férfiak megérzik a termékenység aromáját: a tesztalanyok általában azokat a mintákat tartják a legvonzóbbnak, melyeket ovuláló hölgyektől vesznek a tudósok. Emellett kiderült, hogy a parfüm is sokkal jobban tetszik nekik olyan bőrön, melynek viselője éppen peteérés közeli állapotban van. Ennek fényében nem csoda, ha még a kedvenc, jól bevált illatodat sem érzed magadon mindig ugyanolyannak, illetve másokat szaglászva is változik a véleményed egy-egy parfümmel kapcsolatban.
Életmód
Általános igazság, hogy minél tisztábban, egészségesebben él valaki, annál érzékenyebb az illatokra. Ha nemrég tértél át a clean eatingre, esetleg letetted a cigit, kevesebbet jársz dohányzó társaságba, vagy épp olyan helyre költöztél, ahol tisztább a levegő, mint a nagyvárosokban, könnyen lehet, hogy egészen másképp hatnak rád még az eddig ismert illatok is.
Az egészséges életmód és a fokozott fizikai aktivitás emellett a bőr minőségét is megváltoztatja: hidratáltabb, élettelibb lesz, így nemcsak a ráfújt parfüm illatát érezheted másnak, a termék tartóssága is nagyban növekszik majd.
Az életviteled mellett továbbá olyan egyszerű tényezők is befolyásolhatják, hogy tetszik-e egy parfüm, mint hogy épp mennyire vagy kimerült, éhes, milyen napszak van, mit szeretnél kifejezni a megjelenésed által, vagy épp merre tartasz az életben, milyen a gondolkodásmódod.
Bőrtípus
A bőr pH-ja, illetve szárazsága vagy zsírossága nagyban meghatározza, miként érvényesül rajta egy-egy illatszer. A savas kémhatású bőr nehezen tartja meg a szolidabb illatokat, ezért ha ilyennel áldott meg a sors, bátran próbálgasd az erősebb parfümöket! Ha viszont kültakaród inkább a lúgos irányba tendál, óvatosan az illatozással, különben fejfájást okozhatsz a környezetedben élőknek!
A száraz bőr alapvetően kevésbé ontja magáról a ráfújt aromát, mint az olajos, tehát ha azt tapasztalod, hogy még a minőségi illatok is alig érződnek rajtad, próbálj alaposabban hidratálni azokon a pontokon, ahová a parfümöt szánod!
Betegségek és gyógyszerek
Nem csak a náthás, allergiás időszakok tompíthatják az orrodat, számos más egészségzavar kísérőtünete is lehet a módosult szaglás. Emellett bizonyos gyógykészítmények rendszeres fogyasztása is befolyásolhatja, miként érzékeled az illatokat. A teljesség igénye nélkül: az alábbi kiváltó okokra gyanakodhatsz, ha változik a szaglásod:
Évszakok
Nem véletlenül különítik el a szakértők a tipikus tavaszi-nyári és az őszi-téli illatokat. Míg egy erőteljes, fűszeres, koncentrált illat télen felpezsdít és megmelengeti a szívet-lelket, ugyanaz a parfüm nyáron erőszakosnak, fojtogatónak és túlzónak hathat. Bár léteznek olyan szerencsés kompozíciók, melyeket egész évben bátran használhatsz, a legtöbb illatszert érdemes hideg vagy meleg időjárásra kinevezni, ha ízléssel szeretnéd viselni azokat.
Nyitókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.