Az igénytelen szobanövények, mint a kaktusz, kevés vízzel és csekély gondoskodással is boldogan elvannak a szobádban. Ugyanakkor a·szobanövények jelenléte nem csak szebbé varázsolja a környezetünket, hanem még az egészségünkre is jótékony hatással vannak. Szépségük mellett azonban érdemes lehet odafigyelni a növények bizonyos hasznos tulajdonságaira is. A cserepes növények ugyanis bizonyítottan felfrissítik otthonunk levegőjét, javítják a közérzetünket és segítenek leküzdeni a fáradtságot. Lássuk is az 5 leghosszabb életű szobanövényt, amellyel tutira nem nyúlhatsz mellé!
A kúszó tulajdonsággal rendelkező dísznövény épp annyira igénytelen, mint amennyire hasznos. Cserépben, vagy akár függőkosárban is vígan leéli a kis életét. Gondozása rendkívül egyszerű, nincsenek különleges igényei. A növényt akár kültéri teraszokon és erkélyeken is nevelhetjük. Nagyon hatékony a benzol és a xylén gázok megkötésében. Egyetlen veszélye, hogy a levelei mérgezőek, tehát érdemes távol tartani tőle a háziállatokat és a kisgyerekeket.
Szobapáfrány
A párakedvelő szobapáfrány az egyik legerősebb légtisztító szobanövényeink egyike, szűri a szén-dioxidot, a formaldehidet és a xilolt – a NASA „Levegő javítása növényekkel” című tanulmánya szerint. Világos-félárnyékos helyet és szűrt fényt kíván. A közvetlen napsugárzást csak párás környezetben viseli el. Tavasztól őszig bőségesen öntözzük és kéthetente tápozzuk. Lehetőleg télen is tartsuk nyirkosan a földjét.
Ez a rendkívül szívós, mondhatni igénytelen évelő örökzöld nem igényel különösebb gondoskodást, mindeközben megszabadítja otthonunk levegőjét az olyan káros anyagoktól, mint a benzol, a formaldehid, a xilol és a toluol. Egyes kutatások gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatást is tulajdonítanak neki. Kezdőknek is jó választás, jól tűri a szárazságot és a gyenge fényviszonyokat.
Vitorlavirág
A vitorlavirág segíthet legyőzni az elektroszmog okozta alvászavart, a fáradtságot és az ingerlékenységet, ezért lehetőség szerint tegyük a dolgozószobába, vagy olyan helyre, ahol számítógép vagy televízió van. Világos és félárnyékos helyeket szereti. A túl sok napfénytől megbarnul a virág, kevés napfénynél pedig megáll a virágzásban. Látványosan jelzi, ha szomjas: lekonyulnak a levelei.
Ez a hazánkban is népszerű növény remekül kiszűri a levegőből a szén-dioxidot, formaldehidet, xilolt, toluolt és az ammóniát. Mivel trópusi eredetű, kifejezetten kedveli a meleg helyeket. Fontos, hogy a növény földje mindig nedves legyen, de ne álljon a víztől. Virága bőr- és nyálkahártya irritációt okozhat.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.