A mikulásvirág (botanikai nevén Euphorbia pulcherrima) az egyik legkedveltebb karácsonyi szobanövény. A karácsonyi csillagként is ismert mikulásvirág Mexikóból származik, és évente több milliónyi példány talál gazdára az ünnepek alatt. A mikulásvirág november közepétől januárig virágzik, és a karácsonyfa mellett az ünnepi dekorációk egyik legszebb darabja. A mikulásvirágot sokan kissé nehezen gondozható növényként ismerik, de ha betartasz néhány szabályt, a növényed szépen fejlődik majd karácsony alatt és azon túl is.
A hagyományos piros színű mikulásvirág levelei évszázadok óta díszítik az otthonokat az ünnepi időszakban. Azonban az elmúlt néhány évtizedben a mikulásvirág-specialisták keményen dolgoztak azon, hogy több mint 150 különböző fajtát hozzanak létre, köztük gyönyörű rózsaszín, narancssárga, krémszínű, fehér és tarka változatokat. A piros mikulásvirág a legkelendőbb, ezt követik a fehér és krémszínű fajták. Ezt a két szín közöttiek és pettyezett változatok, valamint a rózsaszín mikulásvirágok követik.
A mikulásvirág nagy, színes pikkelyeit gyakran tévesztik össze a virág szirmaival, pedig ezek a levelei. A virágok valójában a levélpikkelyek közepén található apró, sárga bogyószerű képződmények, amelyeket cyathia-nak neveznek.
Soha ne vásárolj mikulásvirágot olyan automata ajtók mellől, amelyek 30 másodpercenként kinyílnak. Miért? Mert a virágot károsíthatja a huzat és a télen azért nem ritka 12 Celsius-fok alatti hőmérséklet. Bár kezdetben ennek nem láthatóak a jelei, ám mire hazaérsz vele a boltból, akár pár órán belül is levélhullást okozhat.
Egy egészséges mikulásvirág levelei ép pikkelyekkel rendelkeznek. Ha a színes pikkelyek között található apró sárga rügyek – az igazi virágok – még zártak, akkor biztos lehetsz benne, hogy a növény minősége jó.
Vásárlás előtt ellenőrizd a földet. Az nem lehet se túl nedves, se teljesen száraz. Bármelyiket is tapasztalod, az azt jelzi, hogy valószínűleg nem kapta meg a megfelelő gondozást, így nem fog sokáig élni a kezeid között. Végül, miután kiválasztottad és megvásároltad a mikulásvirágot, mindenképpen csomagold be papírba az utazásra, hogy megvédd az utazás során is felléphető huzattól és hűvös hőmérséklettől. A mikulásvirág érzékeny növény, így ez a kis extra óvintézkedés megvédheti a láthatatlan károsodástól, ami néhány nap múlva levélhulláshoz vezethet.
A mikulásvirágoknak melegre és fényre van szükségük. Tartsd őket közel a radiátorhoz, de kerüld a huzatos helyeket. Ha túl huzatos a környezet, a növény elkezdheti lehullajtani a leveleit.
Próbáld meg a mikulásvirágot egy védett helyen elhelyezni. Az ideális hőmérséklet a mikulásvirágok számára 15 és 22 Celsius-fok között van, így a a hálószoba és a nappali ideális hely lehet számukra. A megfelelő fény fontos ahhoz, hogy a növény növekedjen és virágozzon. Télen a közvetlen napsütés nem jelent problémát, így nyugodtan tedd a mikulásvirágot egy déli fekvésű ablakhoz.
A mikulásvirágok a lágy vizet kedvelik. Az esővíz természeténél fogva lágy és alacsony ásványi anyag tartalmú, így tökéletes a növények számára.
"A kemény ivóvízű területeken csökkentheted a csapvíz ásványi anyag tartalmát azzal, hogy felforralod, vagy hagyod állni egy napig. Ezáltal a víz keménységét okozó ásványi anyagok leülepednek. Emellett keverheted a csapvizet desztillált vízzel, vagy használhatsz vízszűrőt is. Tipp: Ha használsz szárítógépet, a szárítás során keletkező vizet is felhasználhatod a túl kemény víz hígítására" – tanácsolják a Stars for Europe növény szakértői. A mikulásvirágok nem igényelnek sok vizet, azonban a növény gyökérgolyójának sem szabad kiszáradnia, sem pedig eláznia. A túlöntözés gyökérrothadást okozhat, amitől a növény könnyen elpusztulhat.
Ha sárgulnak vagy lehullanak a levelei a mikulásvirágodnak, akkor valószínűleg nem megfelelően öntözöd.
A mikulásvirágot akkor kell öntözni, amikor a talaj észrevehetően száraz. Ez lehet naponta, ha a növény egy radiátor közelében, száraz helyiségben van, vagy csupán minden második vagy harmadik nap, ha máshová helyezted el.
A mini mikulásvirágokat minden nap ellenőrizni kell. Ezeket a növényeket az alulról való áztatással is öntözheted, ami a normál öntözésnél jobban telíti a talajt. Hetente egy áztatás elegendő. A mikulásvirágok a szobahőmérsékletű vizet kedvelik, és a kisebb cserépben lévő növényeket gyakrabban kell öntözni, mint a nagyobbakat, mert azok gyorsabban kiszáradnak.
Ha bizonytalan vagy, inkább tartsd a mikulásvirágokat egy kicsit szárazabban, mintsem túl nedvesen, és öntözd őket keveset, de gyakrabban, a ritkán, de nagy mennyiségű víz helyett.
Ne feledd, a mikulásvirágok szeretik a párás környezetet, ezért fújd le őket, ha olyan szobában vannak, ahol a központi fűtés teljes erővel működik.
A mikulásvirágok elvileg képesek újra virágba borulni, azonban ez sok erőfeszítést igényel, és a növény ritkán néz ki olyan lenyűgözően, mint az első évben. De még ha nem is akarod újra virágzásra bírni a növényedet, nem kell megszabadulnod tőle. A virágzási időszak végén történő visszavágás után a mikulásvirágok buja zöld növényekké válnak, amelyek a melegebb hónapokban nagyon jól érzik magukat a szabadban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.