Fényvédelem télen: így használd, ha nem akarsz pigmentfoltokat

téli uv védelem fontossága
Shutterstock - javi_indy
UV-védelem téli sportok fényvédelem bőrápolás
A közhiedelemmel ellentétben nem csak nyáron fontos odafigyelni a megfelelő fényvédelemre, annak ellenére, hogy ilyenkor alacsonyabb a napfény intenzitása, és kevesebb a napos órák száma.

A káros UV-sugarak ellen egész évben érdemes és kell védekezni, különösen ha évszaktól függetlenül sok időt töltünk a szabadban.

fényvédelem télen
A téli sportoknál se feledkezzünk meg a fényvédelemről
Forrás: Shutterstock

Az UV jelen van, télen is kell a fényvédelem! 

A bőrünket és az egészségünket nagymértékben károsíthatja az UV-sugárzás, azon belül is az UVA, ami a bőr idő előtti öregedését idézi elő, de nap­al­ler­giás reakciókat is okozhat, és az UVB, ami a barnulásért és leégésért felelős, illetve a bőrrák kiváltója is lehet.

Az UVA-sugár nagyjából állandó az év folyamán, az UVB viszont az évszakokkal változik. Nyáron nagyon magas a szintje, télen alacsony, kivéve a hegyvidékeket. Minél magasabban vagyunk ugyanis, annál számottevőbb a mértéke. Az UV-sugárzás decemberben a legkisebb, eddig az időpontig csökken, utána pedig növekszik, ezért ősszel és télen is ajánlott védeni magunkat, amikor a napon vagyunk. A hűvös hónapokban olyan nap- tejet használjunk, amiben az UVB mellett az UVA összetevő is megtalálható 

– magyarázza dr. Torma Katalin bőrgyógyász-kozmetológus.

Rutin és aktivitás

A fényvédő krém használatát ilyenkor is célszerű beépíteni a mindennapos bőrápolási rutinba, főként ha kinti munkát, szabadidős vagy sport­tevékenységeket végzünk, illetve ha rövidebb-hosszabb időre elutazunk. 
 

Aki télen meleg égövre, egzotikus helyre utazik, mindenképpen gondoskodjon a bőrvédelemről, hiszen ezeken a tájakon sokkal magasabb az UV-sugárzás, mint nálunk – figyelmeztet a szakértő. – Ha síelni megyünk, szintén elengedhetetlen a fényvédelem az említett magaslati környezet miatt, a hó ráadásul a sugarak mintegy 80%-át visszatükrözi, így duplán károsodhat a bőr. Az UV akkor a legerősebb, amikor süt a nap, ám a káros sugarak egy része a felhőkön is képes átjutni, ezért borús időben is fontos óvni a ruha alól kilógó részeket. Síeléskor tanácsos 50-es faktorszámú krémet használni.

Szem- és ajakvédelem

Nem lehet eléggé hangsúlyozni az ajkak védelmét sem, amire külön fényvédő készítmények állnak a rendelkezésre.


 

Ha a tüneteket nézzük, az akut fénykárosodás azt jelenti, hogy megég és cserepes lesz az ajak, a krónikus napfényártalomtól pedig, akárcsak a test többi részén, ráncosabb lesz és hamarabb öregszik a bőr, ezenkívül nő a rosszindulatú elváltozások kockázata, ami az arcon és az ajkakon is előfordulhat. Ugyanilyen fontos a szemek védelme is, hiszen az UV-sugarak a látószervet is károsíthatják, amit UV-szűrővel ellátott nap- vagy síszemüveggel kiküszöbölhetünk.

 – folytatja a szakember. 
A bőrgyógyász a téli mindennapokra az alacsony faktorszámú készítményeket javasolja arcra és egyéb testrészekre, ezeket a bőrtípusunktól függően válasszuk ki. A hideg, szeles időben kipirosodik, kiszárad a bőr, emiatt a hidratálásra is fontos gondot fordítani. Érzékeny bőrre, mielőtt kimegyünk a napra, javasolt speciális, úgynevezett cold krémet használni megelőzésként. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.