A Tiktokon nagyon sok fura trendnek lehetünk tanúi, köztük az egyik legnépszerűbb a „minél csúnyábban mész aludni, annál szebben ébredsz” mantra. Az ilyen videókban a felhasználók különböző szépségápolási termékekkel borítva, éjszaka furcsának tűnő, de a „reggeli átalakulás” során szépséget ígérő eszközöket használnak. Az egyik legnépszerűbb szépségápolási eszköz manapság, amely valójában már az 1800-as évek végén is létezett, a ránctapasz. Ez a nem invazív módszer állítólag segít távol tartani a ráncokat, és állítólag jobb, mintha botoxoltatni mennél.
A ránctapaszokat elsősorban éjszaka viselik a ráncok megelőzése céljából. A költséghatékony, nem invazív megoldás különösen azoknak ajánlott, akik tűmentes módszert keresnek a bőrfeszesítéshez. Az eredeti ránctapasz 1889-ben jelent meg és a „Frownies” nevet kapta. Egy egyszerűen vízzel aktiválható ragasztóval ellátott papírból állt. A mai ránctapaszok azonban szilikontapaszoktól orvosi szalagokig terjednek, sőt egyesek DIY módszerekkel próbálkoznak, például kineziológiai szalaggal, szilikon sebészeti tapasszal, vagy akár sima celluxszal.
Dr. Hannah Kopelman, New York-i bőrgyógyász szerint a ránctapaszok és az arctapaszok úgy működnek, hogy ideiglenesen megfeszítik a bőrt, amíg viseled őket, és immobilizálják azokat az arcizmokat, amelyek ráncokat képeznek. Vagyis ez az elmélet alapja. A gyakorlatban viszont nem olyan hatékonyan, mint amennyire azt a Tiktokon mondják. Néhányan az arctapaszok használói közül talán enyhe javulást tapasztalnak a ránctapasz eltávolítása után, de a bőrgyógyászok szerint az öregedésgátló hatások sajnos legfeljebb ideiglenesek.
Kétféle ránc létezik: dinamikus és statikus. Ebből kiindulva már talán érthető, hogy a ránctapaszok miért nem annyira hatékonyak, mint gondoljuk, és miért fordulnak többen a botoxhoz és a retinoidokhoz.
A dinamikus ráncok azok, amelyek érzelemkifejezéskor jelennek meg, mint például a szarkalábak, amelyek mosolygáskor tűnnek elő, vagy a „11-esek”, amelyek homlokráncoláskor jelennek meg. Ezek a vonalak általában eltűnnek, ha az érzelemkifejezés megszűnik.
Ha azonban ezek a ráncok nem tűnnek el, nagy valószínűséggel statikus ráncokká alakultak, habár statikus ráncok kialakulásának nem ez az egyetlen oka.
„A ráncok kialakulását számos tényező befolyásolja, mint a genetika, napfénynek való kitettség, életmódbeli szokások és bőrápolási rutinok, így az arctapaszok önmagukban nem fogják jelentősen késleltetni az öregedést.” – mondta Kopelman.
A ráncok kialakulását az olyan dolgok is befolyásolják, mint a kollagén- és elasztinvesztés, izomvesztés és zsírelmozdulás, amelyeket a ráctapaszok nem tudnak megállítani.
A bőrgyógyászok többsége egyetért abban, hogy a háton alvás a legjobb módja a ráncok megelőzésének.
„Ha oldalt vagy hason alszol, az arcod a párnához nyomódik, ami a bőr gyűrődését okozza. Idővel ezek a gyűrődések maradandó alvási vonalakká válhatnak.” – mondta Kopelman.
Arra azért érdemes figyelni, hogy a ránctapaszok ugyan megoldást nyújthatnak, de az érzékeny bőrűek számára lehet, hogy több gondot okoznak, mivel a ragasztóanyag irritációt okozhat.
A közösségi médiában látottak hatására egyre több tini és fiatal felnőtt veszi komolyan a bőrápolást. Ugyan hosszú távon az öregedést nem tudjuk gátolni, de azok, akiknek már vannak statikus ráncaik, csak ideiglenes javulást tapasztalhatnak az arctapaszoktól. Hosszú távú előnyökről sajnos nem tudunk. Ha lassítani szeretnénk az öregedést és a ráncok eltüntetésére is hosszabb távú megoldást szeretnénk, akkor érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, aki sokkal mélyebb és hatékonyabb megoldást tud ajánlani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.