A kényelmes, élhető otthon mellett a legtöbben vágyunk egy szabadtéri menedékre is. Azt szeretnénk, ha a kertünk a házunk vagy a lakásunk meghosszabbítása lenne, egy olyan hely, amit a szentélyünknek nevezhetünk, amely összeköt bennünket a természettel, ahol elbújhatunk a kaotikus világ elől. Ám a kerti trendek is folyamatosan változnak, minden évben jön valami újdonság, ezért feltérképeztük, milyen lesz idén egy minden igényt kielégítő kert.
A klasszikus virágok, mint a hortenzia, a rózsa, a bazsarózsa és más, gyakran régimódinak tartott virágzó cserjék idén újra hódítanak. A régmúlthoz való kötődés, a nosztalgia összeolvad a praktikussággal és az eleganciával ezekben a növényekben. Az afrikai szerelemvirág, a futórózsák és a hortenziák különböző fajtái valódi romantikát varázsolnak egy kertbe vagy egy balkonra. De ne csak a virágok legyenek kissé “ódivatúak”, a régiségek is új életet kaphatnak a kertben: dekoráljunk régi kovácsoltvas elemekkel, kopott bútorokkal, vázákkal.
Tavaly élhettük meg a Föld eddigi legforróbb nyarát, és várhatóan az idei sem lesz hűvösebb. A szélsőséges időjárás miatt a kertészek a szárazságot jól tűrő növényeket részesítik előnyben, és ehhez az irányhoz a trendek is igazodnak. Nagyon népszerűek idén is az olyan “igénytelen” növények, mint a rozmaring, az zsálya, a menta, a levendula, a moharózsa vagy a petúnia.
A kertészkedés és a jó közérzet közötti kapcsolatról régen tudunk: azt mondják, aki kertészkedik sokáig él. Az utóbbi időben egyre nagyobb az érdeklődés e nemes tevékenység iránt, sokan művelik a stressz levezetésének érdekében, sokan így tudják kivonni magukat a hétköznapok zajából. A jó közérzetet erősítik a különböző illatos növények, mint például az örökzöld japán lonc, a kikeleti bangita, a gardénia vagy a csillagjázmin. Képzeljük el, ahogy az illatkavalkádban relaxálunk!
A méhek és más rovarok természetes élettere folyamatosan zsugorodik. Ha támogatnánk ezeket az apró, hasznos lényeket, alakítsunk ki beporzóbarát kertet. Egy ilyen udvar nem csak környezetbrát, hanem rendkívül dekoratív is. A beporzók nagyon szeretik az egynyári növényeket (körömvirág, rézvirág) az évelőket (kasvirág, levendula) és az illatos cserjéket (orgona) szeretik. A szaküzletekben vásárolhatunk beporzóbarát magkeveréket is, melyeket kiszórva a kertünk olyan lesz, mint egy erdei rét, ami csalogatja a méhecskéket.
Az előkertekkel (a ház homlokzata és a kerítés közötti kisebb terület) az utóbbi években nem foglalkozott nagyon senki, a legtöbben befüvesítették vagy térkövezték. Idén ez már nem lesz divat, ide is mutatós, buja, de igénytelen növényeket tesznek a hozzáértők. Aranyszabály, hogy az előkert stílusának passzolnia kell a házhoz, és alacsony növésű növényeknek kell ide kerülniük. A helyet pázsittal és néhány díszkővel tehetjük még változatosabbá. Ültethetünk erre a területre puszpángot, hortenziát, levendulát, zsályát, gyöngyvesszőt, törpe növésű örökzöldeket, sövénynek alkalmas fajtákat és a kora tavasszal virágzó cserjéket is, mint például a sombokor vagy a varázsmogyoró.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.