A kötés, a crochet és a horgolás igazából csak kettő technikát különböztet meg. Amíg a kötésről a vastag kötött pulóverek jutnak eszünkbe, addig a horgolásról teljesen másak az elképzeléseink. Más technikák, más ruhadarabokat és kiegészítőket eredményeznek, és nem mindegy, hogy melyik, melyik. Amíg a kötés eredménye néhány meleg és vastag ruhadarab lesz, amit ősszel és télen szuper viselet, addig a horgolt dolgokban valószínűleg inkább fesztiválozni mennénk. Eláruljuk, mi a különbség, és melyiket válaszd őszre.
Igen! De nem akkora különbség, mint gondolnád. A kézművesek már számtalanszor vitatták a horgolás és kötés kérdését, ami túlmutat az eszközökön és az esztétikán, ám most igyekeztünk a legfontosabb különbségeket feltárni, hogy amikor divatról van szó, tudjuk, melyiknek mikor van a szezonja, és mire érdemes figyelni az anyagokkal kapcsolatban. Ne keverjük össze a horgolt vagy kötött dolgokat a makraméval, hiszen az is egy másik technika, ahol csomózással lehet létrehozni ruhákat, kiegészítőket és lakberendezési eszközöket.
Kezdjük ott, hogy a crochet a horgolás angol nyelvű eredetije, viszont olyan sokan elkezdték használni a crochet kifejezést, hogy már a boltokban is hamarabb találsz crochet elnevezésű ruhákat, mint horgoltakat, akkor is, ha a kettő ugyanazt a technikát jelenti.
Horgolással gyakran készülnek plüssállatok vagy lakberendezési eszközök, de divat lett a horgolt ruhák viselése is. A horgolt ruhadarabok azonban különböznek a kötött ruhadaraboktól. A horgolt ruhákat általában nyárra készítik, annak ellenére, hogy a horgoláshoz használt anyag sokkal vastagabb.
A horgolt ruhák esetében a határozott, geometrikus formák létrehozása könnyebb, és akkor készül horgolás, ha a tartósság és a szerkezet a kulcsfontosságú. A horgolt ruhák általában szellősebbek és nyitottabb szövésűek, ráadásul kevesebb is van belőlük. Találkozni fogsz horgolt ruhákkal és kardigánokkal, de olyan darabokkal is, amelyek egy pamut anyagból készülnek és a horgolás csak mintaként jelenik meg.
Ami a technikát illeti, a horgolt darabokhoz elkészítéséhez egyetlen eszközre, a horgolótűre van szükség.
A horgolt ruhák általában fesztiválszezonban kerülnek elő, de a nem is kifejezetten fesztiválra, nyárra számos horgolt darabot fogsz találni. Vannak már horgolt szandálok, papucsok és táskák is. A kifutón is számos alkalommal megjelent már, így Jeremy Scott, Oscar de la Renta, Ganni és Sandro márkák is számos alkalommal készítettek tavaszi-nyári darabokat horgolással.
A kötött ruhák más esztétikát képviselnek. A kötéshez 2 db kötőtűt használunk, amelyek különböző méretűek, formájúak és anyagúak is lehetnek. A ruhakészítésnél a kötés sokkal jellemzőbb, így természetesen többféle ruhával is fogsz találkozni. A kötött anyag puha, könnyű és rugalmas, és megfelelő testhezálló, de oversized darabokhoz is. Igazából, ha kötésről van szó, akkor a rugalmasság az, amiben erősen különbözik a horgolástól. A kötött ruháknak számtalan formája van, kötéshez használható fonal is rendkívül sokféle van, így az elkészíthető dolgok tárháza széles skálán mozog.
Az ősz a kötött termékekről szól. Ugyan sapkát és sálat is tudsz horgolni, de a kötött sapka és sál valamivel könnyebb és melegebb lesz.
A kötött termékek a luxussal egyeztek meg, amíg kézzel készültek 100% állati eredetű gyapjúból. A kasmír a mai napig az egyik legdrágább kötőanyag. A kötőgép létrejöttével, valamint a szintetikus anyagok megszületésével a kötött termékek mindenki számára elérhetőek lettek, így manapság már nincsen olyan szezon, amikor ne kerülne a kifutóra kötött termék. Érdekes módon a kötöttek a téli és a nyári szezonban is gyakoriak, ám az őszi-téli szezon az, amikor igazán hasznosak, hiszen mindannyian szeretjük a kötött meleg pulóvereket viselni a hideg téli napokon.
Mutatunk pár izgalmas kötött darabot az őszi napokra. A listában pulóverrel nem fogsz találkozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.