Mária királynő gyémántrózsás tiarájának története egy jó detektívregény minden kellékével rendelkezik: felbecsülhetetlen értékű gyémántok, királyi intrikák és egy jó befejezés. A brit koronaékszert utoljára Margit brit királyi hercegnő viselte, ezután a szakértők „elveszettnek” nyilvánították az 1960-as évek közepén, amikor eltűnt a nyilvánosság szeme elől. A hollétéről szóló találgatások a magáneladásról szóló pletykáktól kezdve a különböző összeesküvés-elméletekig terjedtek, miszerint még mindig a királyi páncélteremben van elzárva, de senki sem tudta biztosan. Most végre talán megvan a válasz az évtizedek óta tartó rejtélyre.
Saad Salman, a The Royal Watcher alapítója és szerkesztője arról számolt be, hogy Mária királynő elveszett gyémánt rozettás pántlikája és Azizah pahangi királynő pántlikás gyémánttiarája valójában egy és ugyanaz. Úgy tűnik, a kreáció nem veszett el. Csak új királyi tulajdonosai lettek.
„Ezt a Diamond Lozenge Bandeau Tiarát Azizah pahangi királynő szerezte meg az 1980-as évek végén, Chulabhorn thaiföldi hercegnő tanácsára, aki megvásárolta a tiarát, és New Yorkból szállította át.” - magyarázza Salman. „Bár az elmúlt hónapokban volt némi gyanúm, hogy mindkettő ugyanaz a darab, csak a múlt havi pahangi esküvőn való részvételem után tudtam minden részletet összehasonlítani, és elmondtam a királynőnek, hogy lehet, hogy ugyanaz a darabról van szó.”
Az eredeti formához képest a tiarát kicsit megváltoztatták, de a hasonlóságok összetéveszthetetlenek, beleértve a bonyolult gyémánt rozettás mintát, a hibátlan gyöngyöket és a jelzéseket.
Az új hír a tiaráról csak tovább növeli az érdeklődést az ékszer iránt, és az, hogy a brit királyi család után, most egy újabb uralkodói családban kapott helyet, csak különleges, soha véget nem érő történetét bizonyítja és eggyel több okot ad nekünk arra, hogy visszatekintsünk Mária királynő elveszett gyémánttiarájának izgalmas, évtizedeken átívelő történetére.
A hajpánt szerű kialakításának és gyémántrózsás mintájának köszönhetően ez a tiara más az angol királyi ékszerekhez és ereklyékhez képest, amiket eddig az uralkodó család tagjain láthattunk. Bár teljes története ismeretlen, a tiarán található halvány készítői jelek arra utalnak, hogy Mária királynő, II. Erzsébet királynő és Margit hercegnő anyja valószínűleg az 1910-es évek elején, a tiarák népszerűségének virágkorában rendelte meg.
A darab természetesen tükrözi a korszak változó esztétikáját. Nem sokkal az első világháború előtt az art deco még nem szorította ki teljesen a Belle Epoche összetett virágmotívumait és az ívek iránti vonzalmát. De a tiara jellegzetes geometrikus díszítésében láthatjuk az építészeti és szögletes minták kezdeteit, amelyek az 1920-as évek meghatározó elemei lettek. Másrészt a gyöngykorona, amelyet később eltávolítottak, a megelőző szecessziós mozgalomra utal, így ez a tiara az ékszervilág két legbefolyásosabb korszakának tökéletes ötvözete.
A Mária királynő tiarája körüli rejtély a máig homályos eredetével kezdődött. Annyit biztosan tudunk, hogy a gyémánttiarát Mária királynő viselte az 1930-as években, majd 1948-ban Margit hercegnő kapta meg ajándékba a 18. születésnapjára. A tiara első nyilvános szereplése a The Ghost Goes West című királyi film premierjén volt a londoni Leicester Square Theatre-ben 1935-ben. Mária királynő ott mutatta be a darabot, „amelyet a Nagy-Britannia és Írország lányai tiarából vagy a Lover's Knot tiarából vett gyöngyökkel díszítettek” - írja a királyi szakértő. A tiarát 1939-ben a Savoy Hotelben a Comedie Française gálaelőadásán is viselte.
1948-ban a 18 éves Margit hercegnő felvette a királyi ereklyét az amszterdami olimpiai stadionban tartott bemutatóra, amelyet Juliana holland királynő beiktatása után tartottak, viszont már gyöngyök nélkül. Később az 1950-es holland állami látogatáson, majd az 1951-es dán állami látogatáson Nagy-Britanniában viselte a tiarát, ami alátámasztja a királyi szakértő állítását, miszerint az anyakirálynő 18. születésnapi ajándéka volt.
Margit hercegnő pályafutása során csak néhány ritka alkalommal viselte a tiarát, amelyeken többször szerepeltek holland külföldi méltóságok, ám az 1960-as évek közepén a tiara eltűnt a nyilvánosság elől. Így kezdődött a gyémántvadászat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.