Szoknyaevolúció: a sátán ruhadarabjától egészen Katalin hercegné kedvencéig
![Katalin hercegnő, szoknya, divat](https://cdn.life.hu/2025/02/m-ejNrmE0DoIBq1YoQawzfvQ-uAsRHMUhpB26aNEQec/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2NmZDhlYTE1NDJmODRiZDZiZmI1MTI0YmUyZmJmYjFi.jpg)
2025-ben a szoknya újra fénykorát éli. Lehet rövid vagy akár hosszú, mindenki megtalálja a neki tetszőt. Nézd meg, hogyan alakultak a szoknyatrendek az idők során!
A szoknya az egyik legrégebbi ruhadarab, amely szinte az egész történelmünk során jelen volt a női öltözködésben. Olyan évszázadok is voltak, mikor a nők egyáltalán nem viselhettek nadrágot, csak szoknyát, ami jelképezte a gazdasági és társadalmi státuszukat.
A korai középkor nemesi hölgyeinek hosszú, bonyolult szoknyái például gazdagságukat és rangjukat tükrözték.
Az ipari forradalom és a nőmozgalom hatására azonban a szoknya az egyenjogúság szimbóluma lett. Történelmünk különböző korszakaiban tehát számos kivitelezés jellemezte ezt a sokoldalú ruhadarabot, amely manapság már egyéniségünk kifejezésének egyik eszköze - anyagtól, fazontól és mintától függetlenül.
A 20. század első évtizedeiben a láb kivillanása olyan tabu volt, ami alapjaiban határozta meg az európai női divatot. A szoknyák, bár stílusukban és bőségükben folyton változtak, hosszukban sosem, ezért volt akkora szenzáció, amikor az 50-es években Mary Quant megalkotta az első miniszoknyát. A tervező által megálmodott darab a praktikum jegyében készült, Mary maga úgy nyilatkozott róla, hogy olyan darabot szeretett volna készíteni, amiben lehet futni és ugrálni is.
Bár a miniszoknya ikonikus viseletté vált, az akkori brit elit - többnyire a gazdag férfiak feleségei - a sátán ruhadarabjának kiáltotta ki.
A világ másik felén, Amerikában, pontosabban Hollywoodban kicsit elnézőbbek voltak a rövidre vágott, sokat mutató ruhákkal szemben. Ekkor jelent meg Marilyn Monroe messze földön híres, fellibbenő fehér szoknyája is, egészen pontosan 1954-ben.
Nagy felfordulást okozott, amikor Jean Shrimpton modell 1965-ben a Melbourne Cup Carnivalra egy térd fölé érő ruhában érkezett. Mai szemmel nézve az Yves Saint Laurent-darabon nem találni kivetnivalót, de egy évtizeddel a mini feltalálása után a térd fölé érő szoknyarészek még mindig megbotránkoztatták az embereket, főleg egy ilyen rangos eseményen.
Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a 70-es évekre az erkölcsi normák meglazultak volna, de az való igaz, hogy a rövid szoknyához való hozzáállás nagy változáson ment keresztül. Twiggy, a népszerű manöken és kortársai már felbátorodva viselték a merészebbnél merészebb darabokat, így a kifutók egyik kedvence lett Mary Quant „találmánya”.
Amelyik divatház nem tervezett minit, az lehúzhatta a rolót.
Az évtized végére a mini egyeduralma azonban megdőlt, a hosszabb, vádliig érő midi szoknyák helyet követeltek maguknak a divatvilágban. Ezek már jóval szellősebb viseletnek számítottak, mint a 40-es évek előtti darabok, így a nők, élükön Catherine Deneuve-vel vagy Meryl Streeppel szívesen választották a mindennapokra és vörös szőnyeges eseményekre, illetve még a mozivászonra is.
Egyenes szárú, szűk fazonok, fodros öltözékek. Szinte az egész évtized olyan, mint egy jelmezbál, mert itt aztán tényleg minden megtalálható.
Mindenki hercegnéje, Diana fénykorát élte, ruhatárában felbukkannak a díszesebb darabok, de alapvetően az egyszerűbb, alakot hangsúlyozó szoknyák voltak a kedvencei, amivel a britek stílusikonjává vált.
Madonna és Cyndi Lauper, a zeneipar üdvöskéi a bolondosabbnál bolondosabb ruhadarabok mellett tették le a voksukat, amivel az ifjúságot inspirálták. Aki az ő zenéjüket hallgatta, annak biztos, hogy rejtőzött a szekrényében egy ilyen kultikus darab. Ami a filmeket illeti: Amerika Grease- és Dirty Dancing-lázban égett, mindkettő meghatározó divattényezővé lépett elő ebben az időben. Az évtized első felét a pomádés pörgős szoknyák uralták, de a Piszkos tánc bemutatása után, 1987-ben már Baby lett az új divatdiktátor.
A mini, a midi, a harangszoknya vagy éppen a ceruzaszoknya mind szerepeltek ekkor a divatvilág repertoárjában. A szoknya-leggings kombináció ekkoriban élte fénykorát. A cicanadrág gyakran jelent meg neon színekben, és sokszor fényes anyagból készült.Visszatért az 50-es évek divatja, kockás, rakott miniszoknyák képében, amit a Spinédzserek főszereplőihez hasonlóan sok fiatal lány hordott.
És végül, de nem utolsó sorban, Sarah Jessica Parkernek hála a tütü is utcai viseletté lépett elő a bevállalósabbak körében.
A 2000-es éveket nehéz elfelejteni. Ott volt például a szoknya-farmernadrág kombináció, aminek felívelő karrierje a mai napig hatalmas rejtély. Az ejtett derekú, pliszírozott fazonú darabok is uralkodó irányzatnak számítottak, a Bajos csajok című filmben a lányok szinte végig ilyeneket viseltek. Mindeközben megjelent a farmerből készült miniszoknya, amit sokan csak csizmával viseltek, egyfajta cowgirl-stílust létrehozva. És az aszimmetrikus fazon ideje is beköszöntött egy kis időre.
A szoknya ma is a nőiesség egyik legnagyobb jelképe, bár korántsem olyan konzervatív módon, mint a 20. század első felében volt. Mini, midi, maxi, pliszírozott, fodros, harang, A-vonalú, ceruzaszoknya, szinte bármi jöhet. Napjaink egyik legikonikusabb szoknyaviselője Katalin hercegnő stílusából mindig meríthetünk inspirációt, ha egy kis eleganciára vágyunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.