Kevesebben kacagtak ezen, mint ahányan igen, de volt olyan is, akin láttam: kacagna, de nem mer, mert nem tudja, viccelek-e, vagy elment az eszem. A nagynéném viszont - idén ünnepeltük hetvenedik szülinapját - jót mulatott, amikor meséltem neki a kocsiban, útban a temetőbe, hogyan élcelődtem sírkerti látogatásunkon.
Aztán, mivel praktikus elme, kérdezte: arra nem volt-e kíváncsi valaki, hogy mi egyéb dolga lehet ott, ha nem saját búcsúztatása okán viszem a helyszínre? Azt feleltem, hogy nem, de legyünk megengedőek, talán maguktól is összerakták, hogy valamely számunkra fontos személy sírját akarjuk meglátogatni.
Jó, mondta nagynéném, legyünk megengedőek, de kis csend után csak hozzátette: "Szóval lövésük sincs, hogy miért megyünk oda, ahová megyünk, pedig gondolhatnák, hogy azért jöttél elő az egésszel, mert talán fontos lenne, ha beszélhetnél róla."
Szólj hozzá: X-Faktor 2011 - Ki lesz a győztes? |
Egyem meg, vág az esze. Az emberi görcsöket illetően neki sincsenek túl nagy illúziói. Pontosan tudja, ha valami, akkor a halál körüli cuccok meg a temetői látogatások ugyan jelentős közérdeklődésre tartanak számot, csak éppen kevesen mernek rákérdezni arra, amit az érintettek nem mondanak el pacekban.
Persze nem az elhunyt hallgatására gondolok, hanem a közelállók csendjeire, és jó, vannak, akiknek nagy, katartikus veszteségek után szükségük is van erre a szótlanságra, de azok sincsenek kevesen, akiknek jobban esne, ha beszélhetnének a dologról. Csak az elmúlás olyan tárgykör - legyen szó egy válásról, vagy magáról az életről -, amiről könnyebb úgy értekezni, ha a kívülállók kérdéseikkel mankót nyújtanak ahhoz, hogy meginduljanak a szavak.
Tipp! Különleges portrék hollywoodi sztárokról! Kattints a galériáért! |
Ám sokszor a tapintattal mossák össze azt a betojiságot, amely visszafogja az amúgy erősen kikívánkozó, ám tapintatlannak vélt kérdéseket, megjegyzéseket. Miközben én például a "halottról vagy jót, vagy semmit" igazságában sem hiszek, mert az nem más, mint tuti út a hamis valósághoz.
Nem mondom, hogy már a toron az eltávozott minapi ganéságaira kellene koccintgatni, de néhány, őszinteséghez közelítő mondat azért sokat segíthet a történtek feldolgozásában annak, akinek jól jöhet a segítség.
Most pedig csűrjünk át a másféle veszteségek világába, oda, ahol a párkapcsolatok bedőlése hozza a gyászt. Engem például halálba idegesített - béke poraimra - az a végtelen kímélet, amelyet válásom kapcsán kellett megtapasztalnom. A válás aktusáról, érzelmi utóhatásairól még olyan frissen megismert pennák is szemforgató ájtatossággal hablatyoltak - biblikus szövegeket citálva -, akik egyéb aktusok lehetőségét felemlítve annyira voltak finomkodóak, mint a kalászi otthonom és a nénikém lakhelyéül szolgáló Üröm közötti útszakaszon riszáló ribancok. Miközben nem lenne baj, ha előbbi tárgykörben volna profánabb a megközelítés, és utóbbiban érvényesülne némi emelkedettség.
Nem is egy nő, hanem a Back II Black funkyzenekar énekese, a környékünkön lakó Bebe volt az - örök hála érte -, aki válásom után pár hónappal végre olyat mondott, ami keresetlen őszinteségével tovább döccintett onnan, ahol elakadtam. Kérdezte, meddig tartott a házasság? Csócsálta a tizenöt évet, majd azt lökte ki: "Ez a kemény, nem a faláb!" Nénikémmel már célba értünk, amikor meséltem neki a sztorit, és egyből levette a lényegét.
Fix, hogy anyám, aki most lenne hetvenkilenc, szintén vágta volna. Csak neki már nem tudom pacekban elmondani a sztorijaimat. Bár ezt talán hallotta, mivel nénikémmel ott voltunk, ahol voltunk.
Ezt látni kell! A világ legcsúnyább menyasszonya képgalériánkban. Katt ide! |
Légy egy igazán csajos közösség tagja! Csatlakozz a Life.hu-hoz az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.