Gondoltál már arra, mi is történik a testedben, amikor valami szép dolgot nézel? Vajon ugyanazok a folyamatok játszódnak le a szervezetben, amikor teljesen hétköznapi dolgokat lát az ember? Van bármiféle jelentősége a szépségnek?
Tényleg fontos az esztétikum?
Soponyai-Nagy Krisztina pszichológust kérdeztük arról, az agy vajon másképp reagál -e a szépségre, mint a megszokott, hétköznapi dolgok látványára? „Az ember »vizuálisan« vezetett lény, ami azt jelenti, hogy a környezetből felvehető információk 75-80%-a vizuális, azaz képi eredetű. Így az esztétikum érzékelése és észlelése javarészt a látás segítségével történik. Az érzékelés a környezet energiáira adott idegi válasz, valójában az információ regisztrálása. Az észlelés során ezek az érzékszervi benyomások tárggyá, jelentéssé szerveződnek. (Az 5 cm átmérőjű, zöld, fényes gömb így lesz zöldalmává.)
van-e az agyban egy specifikus terület, amely kifejezetten a szépségre fogékony? Vajon mit tart az agyunk szépnek?
A szépség: szubjektív
a motiváció nagyban hozzájárul ahhoz, hogy mit mennyire gondolunk szépnek”
Tanuld meg látni a szépet!
Az azonban nagyon fontos, hogy igenis el lehet sajátítani a szépség felismerését, legyen szó a legapróbb dolgokról. Hogyan? Gyakorlással és néhány trükkel. „Az egyik ilyen technika az átkeretezés: a balatoni vihart például szépnek tudjuk látni, ha nem arra gondolunk, hogy megfoszt bennünket az időjárás a napozás és fürdőzés örömeitől, hanem örülünk, hogy a megégett bőrünket legalább pihentetjük, és csodálatos természetfotókat is készíthetünk.
Egy emberi arc részleteiben biztosan megbúvik valami szép, még ha első látásra egészében nem is találjuk vonzónak.
Te mennyire éled meg a mindennapokat? Tudatosan éled az életed? Töltsd ki tesztünket - kattints IDE!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.