Emocionális alapon már a születésétől kezdve alkalmazza a „nem” közlését. A sírás, amikor letesszük a kiságyába, az ajkak összezárása, amikor neki nem tetsző étellel kínáljuk – mind egy-egy ellentmondás a részéről. Amikor képessé válik a szavak képzésére, és rátalál a „nem” szóra, hirtelen megérzi, hogy ez számára az egyik leghasznosabb kifejezés. Innentől kezdve, ha valamit nem szeretne, egyszerűen csak azt mondja, hogy nem. Ám mi, szülők, a hirtelen jött engedetlenség válaszlépéseként módszeresen elkezdjük – ritka esetben szándékosan – letörni az önállóságának eme kifejezőeszközét. „Dehogynem szeretnél a nagyinál aludni! Márpedig hiába is ágálsz ellene, ezt meg kell enni! De igen!”
Vegyünk egy példát.
A játszótéren gyermekedhez odamegy egy másik, korabeli lurkó, és jelzi, hogy szeretne játszani az egyik homokozós lapátjával, amit ő épp nem is használ. Erre a tiéd gyorsan magához szorítja, és azt mondja, nem! Három dolgot tehetsz:
Te mit tennél? A válaszhoz érdemes a következőt végiggondolnod: számodra az csak egy műanyag vacak, aminek semmi jelentősége sincs. A gyermeked számára azonban ez valami, ami az övé, aminek a sorsáról ő dönthet. Az autonómiájának szerves részét képezi, hogy ő rendelkezhet felette.
Az ilyen apró reakcióinktól is függ, hogy a gyermekünk mennyire tartja majd a véleményét mérvadónak a világban.
Ha én nem akarom odaadni, de anyukám mégis megteszi, akkor pár alkalom után már nem fogok energiát pazarolni arra, hogy nemet mondjak, hogy kiálljak az akaratom, döntésem, önmagam mellett.
Azzal, hogy megtanítjuk gyermekünknek a „nem” szócska racionális használatát, az önérvényesítés alapját adjuk meg a számára. Megfelelő támogatással és neveléssel erre alapozva érhetjük el – együtt vele –, hogy képes legyen kiállni magáért és a döntéseiért, hogy később önálló és független felnőtté váljon.
Dilemmák sorával találjuk magunkat szülőként szembe, ha a „nem” szót szeretnénk gyermekünk tudatos gondolkodásába beépíteni. Ezek közül a három legfontosabb:
A „nem” használatának gyakorlati eredményei
Ez az, amit szinte lehetetlen felsorolni. Segíthet rossz döntéseket elkerülni, konfliktusokat röviden lezárni vagy épp elkerülni. Az ellentmondás tanításának sikeressége hosszú távon magabiztossághoz, szabad véleménynyilvánításhoz, önállósághoz, saját autonóm lényének tiszteletéhez vezet. Fontos, hogy ez nem egy konzekvensen bevethető verbális fegyver, számtalan tényezőt kell figyelembe venni az alkalmazása során. Az ellentmondás fajtái a szövegkörnyezettől, a címzett személyétől, valamint a közlés helyétől és módjától is függenek – másként mondunk nemet például egy tanárnak, egy főnöknek, vagy épp egy idegennek.
Hogyan érd el, hogy gyermekedből ne legyen se áldozat, se erőszaktevő?
A Guardianben jelent meg egy édesanya levele, amelyben azzal kapcsolatban ír, miként is neveli gyermekeit már egészen születésüktől fogva arra, hogy a szexuális erőszakot semmilyen szinten ne tartsák majd felnőttkorukban természetesnek. Azt szeretné, hogy a fia megtanulja tisztelni a nőket, és tiszteletben tartani a kéréseiket, a lánya pedig megtanulja megbecsülni önmagát, és mindketten megtanulják azt, hogyan tudják saját magukat megvédeni a zaklatóktól. Korábbi cikkünket itt tudod elolvasni.
Ha most azt gondolod, ennek az egésznek nincs semmi értelme, akkor, kérlek, gondold végig, hogy szeretnéd-e, ha képes lenne a következő helyzetekben nemet mondani a gyermeked:
Ha a válaszod igen, akkor bizony idő van! Kezdd el az ellentmondásra, a „nem” szó tudatos használatára nevelést. Ne gondold, hogy elég, ha a gyereked tudja, mi a helyes, tudnia kell nemet mondani is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.