Íme, a világ legszebb kávéültetvényei - Fotógaléria

Brazília kávétermesztés Mexikó kávéültetvény Etiópia kávé2017
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha csak néhány országot lehetne mondani, hogy hol van a kávé őshazája, bajban lennénk, hiszen a világ számos táján kiváló minőségű fekete italt termelnek. Az úgynevezett kávéövbe körülbelül 80 ország tartozik, közülük közel 50-en exportálnak is.  A különböző országokból származó kávékat azonban a földrajzi adottságoknak és a nemzetek kulturális szokásaiknak köszönhetően másképp gondozzák, de még a kávészemeket is másféle módon dolgozzák fel. A kész kávé ínycsiklandozó aromájával varázsol el minket, ám ilyenkor ritkán gondolunk arra, ahhoz, hogy a csészénkbe kerüljön, mennyi munka és szakértelem szükségeltetik.

Dél-Amerika - Brazília

A világ egyik legjelentősebb és legnagyobb kávétermő vidéke, Brazília, amely az édes arabica kávé hazája. A dél-amerikai ország hatalmas kávéültetvényeivel a világ kávétermesztésének egyharmadáért felel. Brazília lassan másfél évszázada a Föld legnagyobb kávétermesztője. Délkeleti részén, körülbelül 27 000 km2-en másfél millió tonna arabicát és 150 ezer tonna robustát termesztenek évente.

Tudtad?

A kávé eredetileg nem őshonos növénye az országnak. A kávé brazil atyja Francisco de Melo Palheta az 1720-as évek közepén ültette el az első kávécserjét.
Érik a kávébab Forrás: Thinkstock

Közép-Amerika - Guatemala, Costa Rica

Guatemalát a világ egyik legfinomabb és legpikánsabb arabica vidékeként tartják számon, ez a világ 8. legnagyobb kávétermesztő országa. A dél-guatemalai magasan fekvő termőterületeket három vulkán fogja közre, a termőföld kiváló, és a trópusi, párás és esős klíma tökéletes a jó minőségű kávé termesztéséhez. Guatemalában arabica és robusta egyaránt terem, az arabica fajták 1600 m-es tengerszint feletti magasságban, míg a robustafélék közelebb az óceánhoz, 600m körül teremnek ideális esetben.

Costa Rica a világ legnagyobb kávétermesztőinek listáján a 13. helyén áll, a costa ricai kávébabok pedig a világ egyik legjobb minőségű kávéját adják. Costa Rica az első közép-amerikai országok között volt, amely meghonosította a kávétermesztést; ugyanis az első ültetvények 1729-ben jelentek meg a Costa Ricát átszelő Kordillerák vulkanikus hegyvidékein. A leghíresebb kávétermelő tartományként az ország nyugati határánál fekvő Tarrazút tartják számon. Itt található a festői szépségű, több mint 100 éves múlttal rendelkező Rio Jorco ültetvény, amely a vidéket átszelő folyócskáról kapta nevét. Az ültetvény különböző területein eltérő időpontban érnek be a kávébabok, így azokat folyamatosan, szigorúan kézzel szüretelik, majd válogatják, garantálva a legjobb minőséget.

Kávébab szüretelése Guatemalában Forrás: Thinkstock

Észak-Amerika - Mexikó

A mexikói kávétermelés egyötöde Veracruz államban folyik, a kávé az ország egyik legnagyobb hasznot hajtó exportcikke, évente körülbelül 252 ezer tonnát termelnek. A kávé a 18. században az Antillákról érkezett Mexikóba, a század végére már nagy tételben exportálták, a 20. században aztán rohamosan szaporodtak a kávéültetvények, 1982-re már majd 500 ezer hektárt ültettek be kávécserjével. A kávétermesztés emberek millióinak elsődleges megélhetési forrásává vált. A termelést az országban szinte kizárólagosan kistermelők végzik, ez sokszor családi vállalkozás formájában működik, és közel félmillió kistermelőnek és családjának jelent megélhetést. Nagyon fontos eleme egy ilyen vállalkozásnak a gyermekek oktatása a kávétermesztés fortélyaira, a családi hagyományok átadása, ami legtöbbször már óvodás korban elkezdődik, majd innen a következő lépés, hogy egyenesen a földekre mennek segédkezni a fiatal családtagok is, ahol mindenkinek megvan a maga feladata.

Nyers kávészemek Forrás: Thinkstock

Afrika - Etiópia

Etiópiát gyakran a kávé őshazájaként definiálják, ami nem áll messze az igazságtól, ugyanis innen kezdett terjedni világszerte a növény. Sőt, a legtöbb forrás szerint a kávé neve is innen ered, mégpedig Kaffa tartomány után. Etiópiában már csak 2000 négyzetméter körüli, kávétermésre alkalmas esőerdő maradt meg így az etióp kávénak mindössze 5%-a vad, esőerdei kávé.

A legendák szerint a hegyi nomádok azt látták, hogy állataik a kávécserjék piros bogyóinak rágcsálása után egész éjjel nyugtalanok, álmatlanok. Ők sem voltak bátortalanok megkóstolni, így jöttek rá, hogy az értékes bogyóktól éberebbek lesznek.

Tradicionális etióp kávéskanna Forrás: Thinkstock

/1709/_me__201792151440

Támogatott tartalom.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.