Az UNICEF és az ICAT meggyőződése szerint az emberkereskedelem gyermekáldozatainak valós száma a jelenlegi adatoknál is magasabb lehet. A gyermekeket ugyanis ritkán azonosítják áldozatként. Többségük a kereskedőktől való félelmében, ismeretek hiányában, vagy a hatóságokkal szembeni bizalmatlanság okán soha nem jelentkezik, hogy elmondja a történetét. Sokan tartanak attól is, hogy megbélyegzik, vagy mindenfajta segítségnyújtás nélkül visszaküldik őket.
A magyarországi helyzet felmérése is nehézségekbe ütközik. Bár a gyermekek emberkereskedelemben való érintettségéről Magyarországon is zajlik rendszeres adatgyűjtés, az adatokat az erős látencia miatt nagy óvatossággal kell kezelni. Magyarország a gyermekkereskedelem kiindulópontja és tranzit útvonala is az Európai Unióban.
A 2015-ös, az Egyesült Államokban közzétett TIP jelentés szerint Európában a magyarok teszik ki a gyermekkereskedelem összes áldozatának 18%-át, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban majdnem minden ötödik azonosított áldozat magyar volt. Az erre utaló adatok az EUROPOL 2009 és 2013 közötti nyomozati anyagainak alapján állnak rendelkezésre.
Az Európai Bizottság 2016-os, az emberkereskedelemről szóló jelentése szerint 2013-2014-ben Magyarország azon öt ország között volt, ahol a legmagasabb az emberkereskedelem áldozatainak száma és ez a jelentés a gyermekáldozatok arányát 15 százalékra becsüli.
A gyermekkereskedelem áldozatai gyakran hátrányos helyzetű családokból származnak, közöttük számos roma származású gyerek, iletve olyan gyerekek, akik gyermekvédelmi intézményben vagy javítóintézetben nevelkednek. A gyermekkereskedelem területi eloszlása egyenlőtlen, jelentősebb arányban fordul elő az ország legszegényebb területein és közösségeiben. A lányok és a fiúk is áldozataivá válhatnak a gyermekkereskedelemhez jellemzően kapcsolódó prostitúciónak, a koldultatásnak és a kisebb bűncselekmények elkövetésének.
Globálisan elmondható, hogy a menekült és lakóhelyüket elhagyni kényszerült gyerekek különösen kiszolgáltatottak. Akár háború és erőszak elől menekülnek, akár csak jobb oktatási és megélhetési lehetőségeket keresnek, kevés gyermek talál magának biztonságos útvonalat. Mindez növeli a valószínűségét annak, hogy a gyermekek veszélyes területekre tévednek családjukkal, vagy egyedül maradnak kitéve a kereskedők zaklatásának, kizsákmányolásának, bántalmazásának.
„Az emberkereskedelem egy nagyon is valóságos fenyegetés több millió gyermek számára a világon. Főleg azok érintettek, akik arra kényszerültek, hogy megfelelő védelem nélkül elhagyják otthonukat és közösségüket" – mondta Henrietta Fore, az UNICEF ügyvezető igazgatója. "Ezeknek a gyerekeknek arra van szüksége, hogy a kormányok sürgősen cselekedjenek és megvédjék őket" – tette hozzá.
Az UNICEF és az ICAT további kormányzati intézkedéseket és határokon átívelő megoldásokat sürgetnek, hogy biztonságban tartsák a gyerekeket. Ezek közé tartozik:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.