húsvéti nyúl bárány jelkép keresztény ünnep barka ünnep húsvét szimbólum húsvéti szokások ünnepek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Mit nekünk koronavírus! Azért, mert mindenki igyekszik betartani a „maradj otthon" intelmet, attól még fessünk nyugodtan tojást, díszítsünk barkát és tojjon tojás alakú csokit a gyermekünknek a húsvéti nyúl – bármennyire is bizarrnak hangzik ez utóbbi. De vajon mi köze a nyúlnak, a tojásnak, a báránynak és a barkának a legnagyobb keresztény ünnephez?

Tojásokat tojó nyuszi

A húsvét egyik legfőbb jelképe a nyúl, ami a népes, szerető családot jelképezi Forrás: Shutterstock

A húsvét egyik legfőbb jelképe a nyúl, amely igen szapora, így egyesek szerint - a keresztény tanításokkal összhangban - a népes, szerető (nagy)családot, valamint ebből fakadóan a termékenységet jelképezi.

Ám miért tojna a nyúl tojást?

Erre egy tévedés adhat magyarázatot, amely eleve megkérdőjelezi a nyúl, mint húsvéti szimbólum létezését. A középkori Németországban ugyanis a gyöngytyúk és a belőle készült leves számított igazi húsvéti lakomának. A gyöngytyúk eredetileg Haselhuhn, amely az idő előrehaladtával megrövidült és maradt belőle a Hase, ami viszont nyulat jelent. Így azt hiszem, már jobban érthető a „nyúl" és a tojás kapcsolata...

A tojás a legősibb jelképek egyike

A keresztény hitvilágban a tojás az élet és a feltámadás jelképe Forrás: Shutterstock

Méghozzá olyan jelkép, ami nem csupán a kereszténységhez kapcsolható. Az egyiptomi napisten, Ré például tojásból született. A kínai Jin-Yang szimbólum alapja is a tojás, de az inkák szerint is 3 tojásból eredeztethető az emberiség, ahogy a finn Kalevala azt írja, hogy egy tört tojásból jött létre a világunk.

A keresztény hitvilágban a tojás az élet és a feltámadás jelképe

Ahogyan Jézus feltámadt a kemény sziklasírban, s feltörte azt, úgy törik szét a tojás héját is a kikelő kiscsibék. A klasszikus pirosra festett tojás pedig Krisztus kiömlő vérét jelképezi.

A bárány szimbolikus jelentése is igen régről fakad

Az áldozati bárány visszatérő motívum a Bibliában, maga Krisztus is így jelenik meg benne Forrás: MTI/Mészáros János

A bárány már az Ótestamentumban is megjelent, hiszen a tíz csapásból az utolsót úgy kerülhették el a zsidók, hogy bárányt áldoztak, s annak a vérével bekenték az ajtót. Az így megjelölt otthonokat a Halál Angyala elkerülte, s nem ragadta el az elsőszülött fiúkat.

Az áldozati bárány visszatérő motívum a Bibliában, maga Krisztus is így jelenik meg benne,

hiszen feláldozva magát az emberiségért ő lett Isten báránya. Itthon ez a szimbólum egyre kevésbé ismert, leginkább a gyerekek kapnak bárányt csokiból, ám más európai országokban még mindig hagyomány húsvétkor bárányt enni.

Pálmaág helyett barka

A pálmaággal Jézust ünnepelték, ennek helyettesítőjeként szentelik meg a barkát virágvasárnapkor Forrás: Shutterstock

Nehezen kivitelezhető lenne, hogy az eredeti szimbólumot megtartva Magyarországon is pálmaágat használjanak a virágvasárnapi szertartáson. Valószínűleg azért pont a barkára esett a választás – helyettesítőnek -, mert ez az első ágas virág az éghajlatunkon.

A pálmaággal a Jeruzsálembe bevonuló Jézust ünnepelték,

ennek helyettesítőjeként szentelik meg a barkát virágvasárnapkor. A megszentelt barkának azonban hosszabb szerep is jut, egy futó epizódnál, ugyanis a megmaradt előző évi barkaágakat elégetik és a hamuját használják fel hamvazószerdán a hamvazkodáshoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.