színező lélek kreativitás színezés magazin mandala meditáció
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A mandala egy geometriai alakzat, egy szent kör, amely a hindu és buddhista hitvilágban szimbolikus jelentéssel bír. A kozmosz, egy istenség, az idő vagy akár egy spirituális utazás ábrázolása.

A mandala szó szanszkrit nyelven azt jelent hogy, kör, így nem meglepő, ha a mandala általában egy körkörős szimbólum, amelyet meditációra és imádságra is használnak.

A mandala a mindenséget jeleníti meg a legkisebb sejtektől egészen az univerzumig, amely végigvezethet egy spirituális úton. A kör azonban nem csak a buddhista és a hindu hitvilág számára különleges, minden kultúrában kiemelkedően fontos szerepet tölt be, ezért lehetséges, hogy

a mandalák vallástól, nyelvtől és bőrszíntől függetlenül szinte mindenhol megtalálhatóak.


A kör ugyanis az egyik legősibb szimbólum, a teremtésé, amelyet nem csak a keleti, de a nyugati világ is előszeretettel használ a mai napig, gondoljunk csak a templomokon látható rózsaablakokra.

A mandala amellett, hogy egy szent kör, különböző mintákat és ezekhez kapcsolódó vallási szimbólumokat is rejt. Minden szimbólumnak más és más a filozófiai és spirituális tartalma, s mivel a hivatalos mandalák a szentírás szövegein alapulnak, készítésük igen összetett feladat.

A mandala egy körkörős szimbólum, amelyet meditációra és imádságra is használnak Forrás: Shutterstock


A mandalák felhasználása

A mandalák színezése pozitív hatással lehet a testre, a lélekre és a szellemre egyaránt, mivel nyugtat, ellazít, miközben a koncentrációt is erősíti. A jó közérzet elérése mellett azonban komolyabb dolgokra is használható, így sok esetben segít a dohányzásról való leszokásban vagy bizonyos traumák feldolgozásában, amellett, hogy a mandala kiszínezése remek eszköz a különféle meditációkhoz is.
Ehhez nem kell más, mint egy mandala sablon, sok színes ceruza/ toll/ festék és nyugodt, csendes környezet.

A mandala sablont jobb átmásolni egy külön papírra és úgy kiszínezni, hogy ne csak egyszer lehessen használni. A mandala-meditáció előtt érdemes előkészíteni mindent, amire a színezéshez szükség lehet, majd csukott szemmel lélegezni, miközben az elme megszabadul a mindennapi gondolatoktól. Alkotás közben fontos a feladatra és a felvetett kérdésre összpontosítani, amelynek végeztével nem árt meditálni kicsit az elért eredményen majd számba venni, hogy milyen színek tűntek fel a képen, ezek ugyanis szintén jelentéssel bírnak:

  • Fehér: nyugalom, megkönnyebbülés, tökéletesedés, együttérzés
  • Fekete: újjászületés, titok, belátás, megérzés
  • Szürke: szeretet, hűség, lelki gyógyulás, szelídség
  • Sárga: intelligencia, fogékonyság, barátságosság, természet
  • Kék: harmónia, elégedettség, ellazulás
  • Tűzpiros: szerelem, hatalom, rettenthetetlenség, változás
  • Bíbor: bölcsesség , emberszeretet, idealizmus
  • Rózsaszín: érzékenység, a "belső" gyógyulása, egyetemes gyógyulás
  • Narancs: becsvágy, önkontroll, vitalitás, megérzés
  • Zöld: nyugalom, gyógyulás, bizalom, növekedés, kapcsolat
  • Barna: stabilitás, földközelség, tudatos kötődés a környezethez
  • Ezüst: jólét, érzékfölötti, természetfölötti képességek, áradó érzelmek
A mandalák színezése nyugtat, ellazít, miközben a koncentrációt is erősíti Forrás: Shutterstock

A mandalák tehát nem szimpla színezők felnőtteknek, bár kétségtelenül, akkor is jó és kreatív időtöltés, ha épp nem a komoly meditáció a cél.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.