Luca-napja alkalmából felelevenítjük azokat a szokásokat, amelyekről utoljára talán nagyszüleinktől hallhattunk. A magyar néphagyományban az összes Luca-hagyomány közül a legismertebb talán Luca széke, amelyről úgy tartják, hogy karácsonykor az éjféli misén megmutatja a boszorkányokat. Na, de ne szaladjuk ennyire előre, lássuk a legfontosabb babonákat!
A hiedelem szerint ezen a napon kezdték el készíteni Luca székét, melynek karácsonyra kellett elkészülnie. A kilencféle fából (kökény, boróka, jávor, körte, som, jegenyefenyő, akác, cser és rózsafa) faragott, három-, négy-, hat- vagy akár tizenhárom lábú székben egy szög sem lehetett, és 13 darabból 13 nap alatt kellett összeállítani. A hosszú munka miatt terjedt el a szólás, hogy olyan lassan készül, mint Luca széke.
... az éjféli misén ráállva meglátta a boszorkányokat, akik ilyenkor szarvat viseltek. A bátor férfiaknak azonban a leleplezett boszorkányok elől gyorsan menekülniük kellett, ezért mákot szórtak szét hazafelé, amit a gonosz lelkeknek fel kellett szedniük, ők pedig ezalatt egérutat nyerhettek. A ház ajtajára belülről bűvös erejű pentagramot, avagy boszorkányszöget rajzoltak, ez a szabályos ötszög köré írt öt egyenlő szárú háromszögből kialakuló csillag távol tartotta a boszorkányokat, a széket pedig elégették, ami a boszorkányok végét is jelentette.
Boszorkányos gonoszjáró nap
Szent Lúcia a boszorkányok napja is, hiszen a hosszú éjszaka miatt a gonosz erők ilyenkor árthatnak a legtöbbet a varázslataikkal. Ezen a napon különösen a boszorkányok rontása ellen védekeztek az emberek, ez ugyanis gonoszjáró nap volt. Egyes vidékeken magát Lucát is boszorkánynak tartják. Ez a nap ezért leginkább a boszorkányok hatalmának a megtörésére irányult. A kulcslyukba fokhagymát dugtak, a bal ajtófélfába vágott kés és a keresztbe állított söprű is elriasztotta őket. Ezen a napon seprűt sem kölcsönadni, sem kölcsönkérni nem volt szabad, nehogy a kölcsön a boszorkányok kezére kerüljön.
A nők számára ez egy dologtiltó nap volt annak idején. Tilos volt ezen a napon tüzet gyújtani, kenyeret sütni, mosni, szőni, fonni. Ez egy időjósló nap is volt. A karácsonyig hátralévő tizenkét napon figyelték az időjárást; minden nap a következő év egy-egy hónapjára adott útmutatást. Ha pedig ezen a napon egy cserépbe búzát vetettek, és abból karácsonyig minden szem kikelt, az a következő évre bőséges termést jelentett. A fiatal legények és lányok házról házra járva lucáztak, rigmusaikkal megvarázsolták a tyúkokat, hogy jó tojók legyenek.
Szerelmi varázslás is tapadt e naphoz
Az a lány, aki Lucától karácsonyig minden nap almába harapott, majd az utolsó falattal az utcára ment, neki az első szembejövő fiú lett a férje. Aki pedig szép akart lenni, a Luca napján vízbe tett almából evett, s abban a vízben mosdott. Szokásban volt az is, hogy azok a lányok és fiúk, akiknek nem volt kedvesük, kis cédulákra felírták a szóba jöhetők nevét, vagy azokat a neveket, melyeket szívesen adnának kedvesüknek. Ezekből a nevekből karácsonyig mindennap egyet elégettek. Amelyik karácsony napjára maradt, az lesz a leendő kedvesük neve.
A jövendőbeli megismerésének egy másik módszere szerint a lányok ezen a napon 12 gombócot főztek, mindegyikbe egy-egy férfi nevét rejtették. Amelyik gombóc legelőször a víz felszínére jött, a hiedelem szerint az abban lévő név tulajdonosa lesz a férjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.