Az egészséges életmód iránti igény folyamatosan nő a modern társadalomban, és egyre többen fordulnak olyan étrendekhez, amelyek kizárják az adalékanyagokat és az allergéneket. Ennek kapcsán 6. alkalommal rendezték meg az Év Mentes Séfje versenyt a METRO gasztroakadémián. A döntő izgalmai és a nyertesek kihirdetése után Stőhr Grétával és Zsolnay Gergely zsűritagokkal beszélgettünk.
„Bemutatni a mentes életmód felé nyitó embereknek és kollégáknak, hogy nem egy trendről, sokkal inkább egy egészséges és fenntartható életmódról van szó, amely véd minket, nem pedig károsít”– nyilatkozta nekünk Zsolnay Gergely, a tavalyi év versenyének profi kategóriás első helyezettje idén már zsűri székben foglalhatott helyet. Úgy véli, sikerült már teret nyitni a mentes életmód felé a gasztronómiában, fontosnak tartja a szakmabéli akár amatőr, akár profi szakemberek fejlődését is a témában.
Stőhr Gréta is hasonlóképpen gondolkodott, ő szintén a verseny edukatív jellegét emelte ki: „Fontosnak tartom, hogy felhívjuk a már meglévő szakácsok figyelmét arra, hogy a mentes szegmens is tartogat meglepetéseket, ezért érdemes ebben a témában is tudást szerezni.”
Gréta elárulta nekünk, hatféle kritérium alapján pontoztak, mint az íz, állag, esztétikus tálalás alapanyag-használat, technikai lépések és persze a személyiség sem az utolsó. „Számomra az íz a legfontosabb, hiszen végső soron azt érezzük a szánkban, nem lehet semmi más érdemlegesebb.”
Gergely azt is elárulta nekünk, sokan nem is tudják, de két zsűri állt össze, ugyanis nem csak a kész ételeket pontozták, hanem a főzési folyamatokat is. Így állt össze a végeredmény. „Számomra a legfontosabb talán az alapanyag-használat, a tisztaság, a látszólagos felkészülés és az ételek élvezeti értéke” - mesélte nekünk.
„Az amatőrök nagyon magasra tették a mércét, fantasztikus ételek születtek. A profik már nehezebb helyzetben voltak, mert ők lényegesebben magasabb kritériumok szerint kapták a pontokat, hiszen ami az amatőröknél megmosolyogtató baki, az a profiknál már súlyos hiba. Látva a főzési folyamatokat nagyon magasra tettük a lécet! - hangzott el Gergelytől, aki azt is elárulta, zárt falak mögött hívták be az öt profi versenyzőt, s igyekeztek olyan kritikát megfogalmazni feléjük, melyből építkezni tudnak.
Gréta is kifejtette véleményét: ”A profi kategóriánál teljesen más elvárásaim voltak, mint az amatőröknél, habár a tapasztalat végül az lett, hogy nagyon kicsi a különbség a két kategória között. Bíztam abban, hogy mindenki a legjobbat hozza ki magából a döntőben, ez így is lett, éppen ezért azt éreztem, szigorúan kell pontoznom.”
Gergely elmondta nekünk, már régóta élete része a mentes életmód, ami nem egyenlő azzal, hogy valaki vegán. „Sok-sok éve fontosnak tartom a fenntartható életmód felé törekvést, így próbálok élni én is. Hiszen a mentesség nem csak a táplálkozásról szól. Termeljünk sokkal kevesebb műanyagot, előzzük meg a környezeti katasztrófákat és igyekezzünk egy olyan életmód kialakítására, ami nem csak számunkra, de a lakosság egészére nézve sem ártó.”
Gréta már 13-14 éves kora környékén elkezdett érdeklődni a növényi étrend iránt: „Én nem a »hard core« veganizmust képviselem, hanem a holisztikus életmód alapjait. 13-14 évesen fedeztem fel először, hogy érdekel ez a téma. Nekem is nagy út volt, mire megtaláltam a saját magam számára egészséges, mentes életmódot, számomra ezt a holisztika alapozta meg.”
„Bátran ajánlom a fehér rizs helyetti bulgurt, kölest vagy hajdinát, nem feltétlenül csak a berögzült alapokat tudjuk használni. Sokan nem is ismerik például a csicseriborsó pörköltet, vagy a cukkinifasírtot, melyek tápláló nyomelemeket tartalmaznak, nem úgy, mint a fehér kifli, vagy a kristálycukros sütemények” - osztotta meg gondolatait Gréta, aki az édesítés kapcsán kiemelte még azt is, a kristálycukor helyettesítésére nyugodtan használjunk stevia-t, de semmiképp sem a tartósítókkal teli édesítők mellett döntsünk.
Gergely tanácsa arra irányult, merjünk sokkal nagyobb érdeklődést mutatni a zöldségek, és más főzési technikák felé, mert nem is hinnénk, mennyi minden lehetséges a konyhában, ha igazán akarjuk: „Az én tanácsom az lenne, merjünk kilépni a komfortzónánkból! Manapság rengeteg mentes boltot találunk, ahová olykor-olykor érdemes ellátogatni. Nem csak tápanyagokban gazdag alapanyagokat fogunk találni, de sokat tanulhatunk új főzési technikákról, és lehet, hogy kapunk még egy-két szuper receptötletet is."
„Gergely egyértelmű választ adott: legyen mindenki önző saját egészsége érdekében önmagával szemben! Mert ha önző vagy, megóvod a saját jólléted és földünk egészségét” - azt is hozzátette, természetesen ezt a folyamatot is el kell sajátítani lépésről lépésre, de megéri, mert sok embernek az élete múlhat 1-1 apró lépésen.
Gréta szerint is mindennél fontosabb az emberség, és az, hogy teret nyissunk egy olyan még háttérben lévő, de már előre törekvő szegmensnek, amelynek a legnagyobb figyelmet kellene kapnia: „A nem ártás, az ítélkezésmentes kommunikáció és tevékenységek, a jó emberség itt kezdődik. Mindenkinek azt üzenem, hogy a mentesség egy filozófia, amely bár szigorú, mégis saját életünk megmentése múlik rajta.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.