Unatkozik a gyerek? Van haszna a semmittevésnek is

A,Little,Girl,Rests,In,A,Hammock,And,Eats,Cherries
Shutterstock/Copyright (c) 2023 Olena Rudo/Shutterstock. No use without permission. - Olena Rudo
család semmittevés unalom gyerek
Szülőként azt látni, hogy a gyerek csak fekszik az ágyon vagy ül a kanapén, és a világon semmit nem tesz, elkeserítő lehet. Pedig a „semmittevés” nagyon is hasznos, nem baj, ha nincs a nap minden perce lekötve, ha unatkozik, hát unatkozzon. Előnyére válik.

Tanév közben a gyerekek mindig el vannak foglalva valamivel, jó esetben leginkább tanulással, külön órákkal, hobbival, ha van. Nem sok idejük marad unatkozni, ám a nyár beköszöntével ez megváltozik. Egy rakás jobbra-balra dőlő, azt se tudja mit csináljon gyerekkel találja szemben magát a szülő, és azt nem is látja, mi történik, mennyire unatkozik a szeme fénye, amikor ő épp a munkahelyén robotol. Fontos, hogy a nyári szünetben is legyenek a gyereknek szervezett programjai, hogy valamennyire beosszuk az idejét, elvárjunk tőle néhány dolgot, de az is, hogy békén hagyjuk, legyen a napirendjében úgynevezett strukturálatlan idő is, magyarul, hadd unatkozzon a kölyök. 

unatkozik a gyerek
Nem feltétlenül probléma, ha unatkozik a gyerek
Forrás: Shutterstock

Mit tegyél, ha unatkozik a gyerek? 

Semmit. Hagyd, hogy unatkozzon. Furcsán hangzik? Pedig a strukturálatlan idő megteremtése teret adhat a kreativitásnak. Biztosan észrevetted, hogy a mai gyerekek sokszor döntésképtelenek, mástól várják a szórakoztatást, a programszervezést, néha az lehet az érzésed szülőként, hogy a csemetének ötletei sincsenek. És az igazság az, hogy jól érzed, az a világ, amelyben felnő, nem sok teret hagy a kreativitásra. Az okostelefonok, médiatartalmak mindent tálcán nyújtanak át, nem kell megoldásokon törnie a fejét, megteszi helyette a technológia. Pedig minden gyerek kreatívnak születik, de a túl sok elfoglaltság, a készen kapott megoldások tompíthatják az alkotókészségét. Éppen ezért, engedjük meg, hogy az agya szusszanjon egyet, kiürüljön, ne pörögjenek benne gondolatok, ahogy az ujjai alatt a netes oldalak, engedjük, hadd kalandozzon el az elméje. Sőt, mi magunk szervezzünk szervezetlen időt neki. 


A következő három módszerrel te is könnyen megteremtheted a gyerekednek az úgynevezett strukturálatlan időt . Más szóval, így teremtsd meg az unatkozásra, egyúttal kreatív gondolatokra szánt időt.

1. Nézd át, milyen napi programokat terveztél neki a nyári szünetre, és egyet húzz ki a listáról

Hány foglalkozáson, táborban vagy edzésen vesznek részt a gyerekeid a szünetben? Mit gondolsz, van olyan napi program köztük, amihez nincs olyan nagy kedvük, könnyen és szívesen lemondanának róla, hogy csak úgy ellegyenek? Ha sikerül lyukat képezni a napirendben, írd be a naptáradba, hogy ez bizony a gyerekek semmittevésének az ideje. Talán furán hangzik, de hidd el, a sok napi elintéznivaló között simán elfelejted, hogy a kitöltetlen idősáv szándékos. A végén még szerveznél valami programot...

2. Ébredés után és lefekvés előtt biztosíts a gyereknek 30 olyan percet, amikor azt csinál, amit akar

Iskolaidőben megszoktátok, hogy az ébresztő után azonnal kezdődik a nap, hiszen időben el kell indulnia, ha nem akarja lekésni az első órát. A nyári szünetben engedd meg neki, hogy ébredés után azt csináljon, amit csak akar, adj neki legalább 30 percet, mielőtt elkezdi a napot. Olvasson, játsszon a játékaival, rajzoljon, írjon stb. Csináljon valamit, amihez csak ő kell. De semmi elektronika. Ugyanezt tegye meg este is, lefekvés előtt. Nyáron minden gyerek tovább van fenn, töltse azt a pluszidőt magával, magában. Ne a tévével, ne a telefonnal, önmagával. Ha a napot olyasmivel kezdjük és/vagy fejezzük be, amihez nem kell pörögnie az agynak, az segíti a kreatív elme fejlődését.

3. „Unatkozzatok” együtt

Tervezzetek be legalább heti egy közös semmittevést. Gyűljetek össze a nappaliban, és mindenki csináljon, amit akar, de tévé és kütyük nélkül. Ez lehet olvasás, rajzolás, egy projekt befejezése, puzzle, kézműveskedés, akármi. Együtt, de külön-külön. Te se a tévét bámuld, apa se a telefont nyomkodja. A kreativitást fejleszti az is, ha közös tevékenységet folytattok, de a gyerek dönti el ott helyben, hogy mi legyen az. Legközelebb valaki más választ. Nem kell előre megtervezni, hiszen a lényeg a spontaneitás. 

 

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.