Fejtetű-para! – Így vedd fel ellenük a harcot!

lány fejtetű, viszketés haj
Shutterstock - White bear studio
fejtetű tetű gyerek
A tanévkezdéskor gyakran felüti a fejét a szülők legnagyobb rémálma, a fejtetű. Iveszics Tünde védőnő elárulja, hogyan tudjuk megelőzni és hogyan szabadulhatunk meg a nem kívánt látogatóktól.

A fejtetű minden szülő rémálma. Amikor a gyerek közösségbe kezd járni, sajnos számolunk kell azzal a lehetőséggel, hogy bizony nekünk is fel kell venni a harcot ezekkel az apró kis bogarakkal, amiktől igen nehéz megszabadulni... De nem lehetetlen! Segítünk!

fejtetű tetűfésű
A fejtetű minden szülő rémálma
Forrás: Shutterstock/Copyright

Fejtetű, a szülők rémálma

A fejtetű egy 2-4 mm nagyságú rovar, mely színét a haj színének megfelelően változtatja. Kizárólag emberi vérrel táplálkoznak. Serkéit cementszerű anyaggal a hajszálak tövéhez ragasztja, amikből a tetvek 7-8 naponta kelnek ki. Átlagosan 4 hétig él, de ez idő alatt körülbelül 3-400 petét rakhat le.

Leggyakrabban a gyermekek között terjed, amikor a fejük játék közben egymáshoz ér. A használati tárgyakkal, hajkefével, hajgumival, sapkával, kapucnival, sállal, törölközővel vagy ágyneművel is átvándorolhatnak egyik személyről a másikra, de egy fotelben, ruhatárban, buszon vagy egyéb járművek ülésében meghúzódva is várhatják új lakhelyüket.

  • Rendszeresen ellenőrizzük

Az iskolákban, óvodákban a védőnők kötelezően évente háromszor szűrik a gyermekeket, szeptemberben, januárban és áprilisban, ezen kívül szükség esetén az adott csoportot kéthetente vagy akár ennél gyakrabban is vizsgálják. Nem árt azonban, ha néha mi is tüzetesen átnézzük a gyermekünk fejét, különösen a tarkó és a fülek mögötti területen egy kézi nagyítóval.

haj, fejtetű, nagyító
Tüzetesen nézzük át a gyermekünk fejét, különösen a tarkó és a fülek mögötti területen egy kézi nagyítóval
Forrás: New Africa/Shutterstock
  • A cél a megelőzés

Érdemes megelőzésként tetűírtó készítményeket alkalmazni, de otthon is készíthetünk ehhez keveréket: csepegtessünk 2-2 csepp levendula-, teafa-, eukaliptusz illóolajat a samponba, ezzel mossuk meg gyermekünk haját 3-5 naponta. Ebből a kicsik száraz hajába is dörzsölhetünk reggelente.

  • Próbáljuk elkerülni

Hívjuk fel a nagyobbak figyelmét a lehetséges veszélyre. Kérjük meg, hogy ne adja kölcsön tárgyait, hajdíszeit, ruháit másoknak, ne fonja, simogassa a többiek haját, ne bújjon oda másokhoz. Nem gondolnánk, de ezzel is csökkenthetjük a fertőzés esélyét.

  • A fejtetű nem válogat

Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy ápolatlan személyek hajában telepszik meg. Rossz hír, hogy a tiszta és gondozott fejbőrt kedvelik igazán. A fejtetű elszaporodásához a haj hosszúságának sincs köze, de ajánlott összefogva, feltűzve hordani. Léteznek tetűírtó hajgumik, amik hatékonyak lehetnek a megelőzésben.

kislány, haj, fejtetű, megelőzés
Próbáljuk elkerülni
Forrás: Petrovicheva Mariia/Shutterstock
  • Később kezd csak viszketni

Erős viszketéssel jár, a fejbőrön vörös, kiütésszerű foltok is megjelenhetnek, de az se tévesszen meg minket, ha valaki nem érzi rögtön a tüneteket. A kisebb gyermekek máshogy érzékelik a fájdalmat, a viszketést, így előfordulhat, hogy csak később vesszük észre a fertőzést, amikor már több élő tetű mászkál a fejbőrön.

  • Könnyű összetéveszteni

Az apró, tojás alakú, szürkésfehér serkék a korpával ellentétben szorosan hozzátapadnak a hajszálhoz, nem húzhatóak le könnyen, kézzel nem lehet kirázni a hajból. Élő serkét találtunk, ha az a körmeink között összenyomva pattanó hangot ad.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.