Hamupipőke kedves, udvarias lány, aki egyedül magán nem képes segíteni, hanem várja, hogy egy herceg megmentse és védelmezze. Nem csak a mesekönyvekben, de a való életben is léteznek ilyen „Hamupipőkék”, akik kapcsolatfüggőségbe menekülnek függetlenedéstől való félelmükben.
Ahogy a legtöbb pszichés probléma, úgy a Hamupipőke-szindróma, más néven kapcsolatfüggőség is egy rendkívül összetett mentális állapot. Sokakban már a gyerekkori szocializáció elülteti az elképzelést, hogy egy nő védelemre szorul, de komolyabb trauma mellékhatása is lehet.
Alacsony önbecsülés, önbizalomhiány, önértékelési problémák alkotják a jelenség kialakulásának talapzatát: a hamupipőke szindrómában szenvedő ember nincs tisztában a cselekvőkészségével.
Közelebb hoz a jelenség megértéséhez annak tudományos kifejezése, a kodependencia szó. A kapcsolatfüggőség ezen formája nem a kapcsolat iránti vágyból, hanem a függetlenségtől való félelemből és a megmentésre való igényből fakad. A gondoskodás értelmezhető anyagi, érzelmi, mentális vagy fizikai síkon is.
Számos dolog jelezheti, hogy adott illető kodependens személyiségzavarban vergődik. A társfüggőség jele az önszabotálás, amikor valaki saját előrehaladását gátolja annak érdekében, hogy valaki gondoskodjon róla. Ha egy személy saját kedvtelését, jólétét egy másik személy kiszolgálásáért háttérbe szorítja, kerüli az önálló döntéseket, vagy feltűnően sokat kezd főzni, takarítani, azok mind intő jelek.
A társfüggőség ezen formájában az ember teljesen felőrli saját személyiségét, mindenben alárendeli magát egy másik félnek, megszűnik önálló személyiség lenni.
Komolyabb probléma a kapcsolatok idealizálása, a partner hibáinak elbagatellizálása, figyelmen kívül hagyása. Kapcsolatfüggőségben vergődők gyakran benne maradnak egy diszfunkcionális, bántalmazó kapcsolatban, ami párkapcsolati erőszakhoz is vezethet. Aki szingliként feltűnően talpraesett, párkapcsolatban, viszont gyámoltalan, további árulkodó tünet.
A kapcsolatfüggőség a férfiak esetében ugyanúgy megjelenhet, csak esetükben a függés kevésbé anyagi, sokkal inkább mentális, érzelmi természetű. Partnerüktől érzelmileg függnek, minden döntésben rá támaszkodnak. A férfiaknál ez akkor alakul ki, ha gyerekkorában minden döntést helyette hoztak meg.
A társfüggőség kezelése alapos önismerettel kezdődik: fel kell tárni, hogy mi ültette el a függetlenedésre való képtelenség csíráját. Fontos dolgozni az önértékelésünkön, önbecsülésünkön, és megtanulni korlátot szabni önmagunknak, és elhinni magunkról: képesek vagyunk önálló személyiségként létezni. Ha egyedül nem megy, feltétlen forduljunk szakemberhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.