verbális bántalmazás nárcisztikus nárcisztikus férfi
A nárcisztikus személyiségű férfi célja, teljesen elbizonytalanítsa és elgyengítse partnerét, hogy az képtelen legyen a saját érzéseiben és gondolataiban megbízni, így végül az uralma alá kerüljön.

A nárcisztikus férfi az elbizonytalanítást akár egyszerű beszólásokkal is el tudja érni, amikkel azt az érzetet kelti a partnerében, hogy ő a hibás a konfliktusokért. Emiatt a kiszolgáltatott fél nem bízik többé a saját megérzéseiben, inkább megbocsát a nárcisztikus bántalmazónak, és így továbbra is az uralma alatt marad. Lássuk, milyen jellegzetes mondatokkal találkozhatunk, amikre érdemes figyelni!

Ami egészen biztos, hogy a nárcisztikus ember érdeklődésének középpontjában mindig ő maga áll
Ami egészen biztos, hogy a nárcisztikus ember érdeklődésének középpontjában mindig ő maga áll
Forrás: Ground Picture/Shutterstock

A nárcisztikus férfi jellemző kijelentései 

„Az nem is úgy volt!”

A nők megérzése legtöbbször csalhatatlan, zsigerből tudják, ha valami nagyon nem stimmel. Mivel ilyenkor konkrét bizonyíték nélkül pokoli a bizonytalanságérzet, ezért inkább kérdeznek. Csakhogy a nárcisztikus ilyenkor nem vall be semmit, mindent letagad, bármit is művelt valójában. Ez az egyik klasszikus eszköze arra, hogy elbizonytalanítson, manipuláljon. Célja az, hogy végül a párja érezze magát kellemetlenül, amiért kellő alap nélkül vádaskodott. Ő pedig ártatlannak mutathassa magát, mint akit igaztalanul vádolnak meg.

„Túlságosan érzékeny vagy”

Nárcisztikus és a hétköznapokat illetően is titkolózó partner mellett gyakran kaphatja magát azon a nő, hogy olykor kellemetlen, sőt ellenséges beszólás vegyül az otthoni beszélgetésekbe. Ha emiatt megbántva érzi magát, pláne, ha ezt szóvá is teszi, a nárcisztikus férfi azonnal úgy tesz, mintha ő lenne megsértődve. Sőt, kijelenti, hogy párja túlreagálja dolgokat, mert túlságosan érzékeny. Pedig, ha egy nőnek rosszul esik valami, joga van szóvá tenni a modortalanságot. 

„Már mások is látják, hogy nem vagy normális”

A bántalmazás súlyosabb fázisába lépve a nárcisztikus partner célja már az, hogy a nő megkérdőjelezze a saját józan eszét. Tipikus viselkedés ilyenkor, hogy a férfi újra és újra azt sulykolja a nőnek, hogy mentálisan instabil lett, orvosra lenne szüksége, ha elég galád, még arra is vetemedhet, hogy családtagok és barátok körében is terjeszti nézetét. Így ugyanis a többiek kevésbé fognak hinni a nőnek, ha véletlenül panaszkodna a kialakult helyzetről. Az elnyomó fél métán feltételezi, hogy párja így kevesebb segítséget kap kívülről.

„Szörnyű a memóriád”

Mindenkivel előfordul, hogy valamire rosszul emlékszik. A nárcisztikus viszont tudatosan törekszik rá, hogy partnere tényleg elhiggye neki, hogy romlik a memóriája. Ez a taktika a kényes szituációkban valóban bizonytalanná teheti a nőt, pláne, ha komoly érzelmi viharokkal, kialvatlansággal és szörnyű fáradsággal küzd a helyzet miatt. Sajnos minél bizonytalanabb a nő, annál inkább nyeregben érzi magát a férfi, hiszen a játszmák következtében egyre erősebb a kontrollja. Ez az ördögi spirál valóban elvezethet oda, hogy a nő végül azt sem hiszi el, amit a saját szemével lát.

„Sajnálom, ha azt hiszed, bántani akartalak”

Ez elsőre úgy hangzik, mint egy bocsánatkérés, de egyáltalán nem az. A bántalmazó ugyanis nem a saját viselkedését sajnálja, csak azt, hogy párja rosszul reagált rá. Ezzel is azt akarja mondani, hogy nem ő a hibás, a nő túlreagálja a dolgot.

 „Tudhattad volna, hogy erre rosszul reagálok”

Megint csak nem ő a hibás a saját viselkedéséért, hanem a partner, mert tudnia kellett volna, mit ne mondjon, mit ne csináljon. A nő csak járjon lábujjhegyen, legyen óvatos, hiszen ő érzékeny. Ő tehát lehet érzékeny, a párja nem…

Mit tehetünk a nárcisztikus partner lelki terrorja ellen?

A nárcisztikus kapcsolatból nem könnyű kilépni, nagy erőre van szükség hozzá. Az első lépés, hogy az áldozat feltétlenül bízzon a megérzéseiben, ami ugyan nem könnyű feladat, ha valakit épp meg akarnak törni. Érdemes leírni a beszélgetésetek részleteit, elmenteni az emaileket, sms-eket. Ha érintett, forduljon segítségért a barátaihoz, a családjához, mondjon el nekik mindent őszintén. És ami a legfontosabb: ne próbálja megmenteni a kapcsolatot, mert egy nárcisztikus partner nem változik, jobb menekülni az ilyen kapcsolatból!

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.