Önpusztító kedvesség – Ismerd fel a jókislány-szindróma tüneteit!

Jókislány szindróma
Shutterstock - Look Studio
neveltetés szorongás megfelelési kényszer illem
Mindenki találkozott már olyan jólnevelt lánnyal, aki a mélyben szorongással és önbecsülés hiányával küzdött. Ők a jókislány-szindrómának nevezett jelenség elszenvedői.

Lányok és nők, akik illemtudóak és az élet minden területén csúcsteljesítményt nyújtanak. A tökéletesség álcája mögött sokszor a jókislány-szindróma néven becézett tünetegyüttes áll, ami belülről őrli fel az embert. Vajon mi a baj ezzel a jelenséggel és hogyan lehet kitörni belőle?

Segítőkész, illedelmes, saját vágyaikat háttérbe szorító nők a jókislány-szindróma tüneteit produkálják.
Segítőkész, illedelmes, saját vágyaikat háttérbe szorító nők a jókislány-szindróma tüneteit produkálják.
Forrás: Shutterstock

Mit takar a jókislány-szindróma?

Egy rendkívül összetett pszichés tünetegyüttesről beszélünk, mely sok mindenhez hasonlóan gyerekkorban gyökerezik és a neveltetésnek épp olyan fontos szerep jut benne, mint a környezetnek és kultúrának. Tünetei többek között a megfelelési kényszer, teljesítmény kényszer, maximalizmus, érzelmek elfojtása, konfliktuskerülés, szorongás, valamint az elutasításól való félelem.

Ők azok a kislányok, akik soha nem állnak ki magukért, azok a tinilányok, akik nem merik kimondani véleményüket, és azok az anyák a munka mellett otthon is végkimerülésig hajtják magukat.

Ezek a lányok és nők simulékonyak, segítőkészek, illedelmesek, jól teljesítenek az iskolában, munkahelyen, nem mondnak ellent, az ideális nőképet testesítik meg. Személyiségük közben fokozatosan felőrlődik, vágyaik háttérbe szorulnak.

Mik a jókislány-szindróma okai?

Az ilyen emberek gyerekkoruk során folyamatosan azt a megerősítést kapták a környezetüktől, hogy a szeretetnek feltétele van, gyakran nárcisztikus szülők gyerekei válnak ilyenné. A folyamatos ajnározás legalább olyan káros, mint a szidalmazás. Túlzott szigor, a gyerek érzelmeinek háttérbe szorítása szintén jó kislány szindrómához vezet.

„Ne beszélj vissza!” „Várj a sorodra!” „Viselkedj rendesen, légy jó kislány!” „Miért nem tudsz úgy viselkedni, mint xy?

A nem támogató környezet, másokkal való folyamatos összehasonlítás, valamint a düh elfojtására, illemre való kényszerítés szintén ide vezet. Megfelelési kényszer lelki okai az elutasítástól való félelem, az elfogadás iránti vágy, az érzelmek elfojtása.

Miért káros a jókislány-szindróma?

Mivel semmire sem mondanak nemet, és a megfelelési kénszertől hajtva erejükön felül, gyakran mások helyett végzik el a feladatokat, gyakran válnak kihasználás áldozatává. Könnyen kerülnek nárcisztikus ember hálójába, ami csak felerősíti a jelenséget.

megfelelési kényszer, szorongás
A megfelelési kényszer gyakran vezet szorongáshoz.
Forrás: Shutterstock

A jókislány szindrómának van azonban egy mélyebb negatív oldala is: a düh és érzelmek elfojtására ösztönöz, ami helyettesítő érzelmekhez, például szorongáshoz, vagy szomorúsághoz vezet.

Az alanyok egy idő után nem is képesek felismerni a dühöt, vagy ha igazságtalanság érte őket, személyiségük szépen lassan felőrlődik.

Akiket kizárólag a teljesítmény kényszer hajt, pályaválasztásuk is tévútra terelődhet, mert a tökéletesség hajszolásában nincs módjuk felfedezni, miben jók, mi érdekli őket igazán. Az ilyen gyerekek olyan felnőtté cseperednek, akik munkában túlvállalják magukat, hazaérve is kizárólag házimunkával töltik idejüket, mindezt némán.

Győzzük le a jókislány-szindrómát!

Első lépés a jókislány-szindróma legyőzéséhez az, ha felismerjünk a korlátainkat és elkezdünk lázadni. Kezdetben ijesztő lehet és nem is várja el senki a túl nagy lépéseket. Apróságokkal kell ilyenkor tágítani a komfortzónát, miközben önismerettel, öngondoskodással belülről erősítjük meg magunkat.

A lényeg, hogy mi is tartsuk be a határainkat.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.