Amióta világ a világ, mindig is nyomás nehezedett az emberekre, hogy az ünnepi időszakban párkapcsolatban legyenek. Ha nem lenne elég a rokonok végtelen kérdezősködése a kapcsolati státuszunk alakulásáról, az érzés, hogy egy nem éppen tökéletes partnerrel vagy kénytelen kihúzni a karácsonyt, csak hab a tortán a szingliség közelgő katasztrófájának jeges hegycsúcsán.
Ha azon kapod magad, hogy mentegeted a kényelmes, lusta, és őszintén szólva teljesen hozzád nem illő párodat, ne aggódj, nem vagy egyedül. Ennek oka lehet, hogy nálad is megjelent a „pasivakság” nevű jelenség.
De mi is az a „pasivakság”? Egyszerűen fogalmazva, arról van szó, hogy figyelmen kívül hagyod a nyilvánvaló problémákat, csupán azért, mert egy kellemes karácsonyt szeretnél, és nem akarod kényelmetlen helyzetbe hozni magad.
Azonban, ha bármilyen aggodalmad van a biztonságoddal kapcsolatban, azonnal lépj ki a kapcsolatból. Viszont ha egyszerűen csak úgy érzed, hogy nincs meg a szikra, és a megérzéseid azt súgják, hogy nem kéne együtt lennetek, hadd áruljuk el, miért is ragaszkodsz mégis hozzá. Dr. Singh, a Winit Klinika szakértője, elmondta: „A karácsonyi időszakban jelentkező pasivakság érthető a kognitív torzítások és az érzelmi sebezhetőség szempontjából, amelyek ilyenkor érik el csúcspontjukat. Részben a magánytól vagy a társadalmi ítéletektől való félelem, valamint az ünnepi időszak dopaminvezérelt örömei hajtják, amelyek pillanatnyilag elterelik a figyelmet a párkapcsolati problémákról.”
„Pszichológiai szempontból ez a megerősítési torzítás működése, amely során az emberek szelektíven a partnerük pozitív tulajdonságaira vagy pillanataira koncentrálnak, miközben figyelmen kívül hagyják azokat a figyelmeztető jeleket, amelyek nem illenek bele abba az ideálképbe, amit a kapcsolatukról alkotnak. Ez a torzítás az ünnepi időszakban felerősödhet, hiszen ilyenkor a közös élményekre és a nyilvánosan bemutatott összetartozásra kerül a hangsúly.”
A doktor hangsúlyozza, hogy egy boldogtalan kapcsolat helyett sokkal jobb döntés lehet szinglinek maradni és átgondolni saját valós szükségleteinket.
Így folytatta: „Az emberi agy a kényelemre és a kapcsolódásra van hangolva, és az ünnepi időszakban az érzelmek felerősödnek. Ez még valószínűbbé teszi, hogy a kapcsolódás iránti vágy felülírja a kritikus gondolkodást vagy az önvédelmi ösztönöket. Ez az időszak lehetőséget ad arra, hogy valaki átgondolja alapvető értékeit, őszintén értékelje önmagát, és szükség esetén megbízható barátok vagy mentális egészségügyi szakemberek segítségét kérje. Ez csökkentheti annak kockázatát, hogy valaki egy boldogtalan kapcsolatban maradjon, vagy éppen egy ilyenbe lépjen.” Fontos emlékeztetni magunkat arra, hogy ez az időszak az önmagunk iránti együttérzésről és türelemről is szól. Az ünnepek szingliként való eltöltése és saját igényeink őszinte átgondolása gyakran vezethet egészségesebb kapcsolatokhoz és jobb önértékeléshez a későbbiekben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.