A mindennapi rohanásban agyunknak sokszor nincs ideje pihenni, ami mentális kimerültséghez vezet. Ez nagy probléma, mert ez a szerv irányítja teljes szervezetünket. Éppen ezért fontos odafigyelni a mentális kimerültség jeleire, amiben segítségedre vagyunk!
Mindenki életében előfordul, hogy felsűrűsödnek az elvégzendő feladatok, több döntést kell hoznia, túl sok információt kéne feldolgoznia, miközben a hátköznapok megannyi területén igyekszik helytállni. Ez nagy fokú pörgéssel, még annál is nagyobb stresszel jár, amibe agyunk belefáradhat.
Amikor kialakul a mentális kimerültség, egy egyszerű alvás már nem segít, az agynak hosszabb idő kell a regenerálódáshoz.
Mindenekelőtt érdemes tisztázni, hogy a mentális és lelki kimerültség nem ugyanaz: Aki lelki kimerültséggel küzd, érzelmileg ürülnek ki tartalékai, nincs motivációja feladatairól gondoskodni. Mentálisan fáradt személy ezzel szemben motivált, viszont egy belső gát megakadályozza a feladatok elvégzésében.
Környezetünkből folyamatosan új információk érkeznek, amiket agyunk dolgoz fel. Aki viszont mentális kimerültséggel küzd, az érzékszervek felől érkező információkat az agy már nem tudja feldolgozni, ami így stresszhormont termel, ez pedig fokozott ingerlékenységgel jár.
Nem összekeverendő az ingerfeldolgozási érzékenységgel, ami idegi eredetű probléma.
Az érzékszervi túltelítettség rontja a koncentrációt, rövidebb ideig tudunk egyetlen feladatra figyelni, emellett krónikus kimerültség esetén egyfajta agyi blokk akadályoz minket a feladatok elvégzésében. Kimerültség tünete lehet továbbá a döntésképtelenség és halogatás, amivel agyunk a túlélését próbálja biztosítani.
Ha agyunk túl van terhelve, teherbírását meghaladó információmennyiséget kellene feldolgoznia, az a memóriára is negatív hatással van. Lényeges dolgokat felejtünk el, amik csak pihenő állapotban jutnak eszünkbe.
A krónikus kimerültség intő jele az ingerlékenység, az érzelmi önszabályozás romlása: nehezebben uralkodunk az érzelmeinken, indulatosabbak vagyunk.
Habár az álmatlanság számos mentális probléma tünete lehet, mentális kimerültség is állhat mögötte. Túlterhelt agyunk ugyanis nem képes elérni az elalváshoz szükséges nyugalmi állapotot, hisz ilyenkor ilyenkor pótolja be az információk feldolgozását. A mentális kimerültség folyamatos gyengeséggel járhat, és mivel nem tudja kipihenni magát, jellemző a fáradékonyság.
Ha a tünetek alapján magadra ismertél, a krónikus kimerültség kezelésének első lépése a tehermentesítés. Adjunk le annyi terhet, plusz feladatot a vállunkról, amennyit szükségesnek érzünk, állítsunk fel a prioritásokat.
Vegyük komolyan a jeleket, ugyanis a mentális kimerültség a kiégés előszobája.
A feladatok olykor viszont elkerülhetetlenül feltorlódnak, ilyenkor megküzdési és stresszoldó stratégiákat kell kifejlesztenünk magunknaka, érdemes meditálnunk és olyan hobbiba kezdenünk, ami teljesen kikapcsol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.