A terapeuta figyelmeztet: ezzel a 3 mondattal tönkreteszed az idősebb gyereket

idősebb gyerek, testvér, anya
Shutterstock - Ilona Kozhevnikova
család önfejlesztés gyereknevelés
Sokszor a legjobb szándék mellett is mondunk gyermekeinknek olyan mondatokat, amelyek nem éppen a legjobb hatást gyakorolják az érzelmi fejlődésükre. Az alábbi kifejezéseket érdemes megjegyezni, ugyanis a terapeuta szerint sokat árthatunk velük, ha idősebb gyermekünk gyakran hallja őket tőlünk.

A gyermeknevelés során sok szülő szembesül azzal a kihívással, hogy mit mondhat és mit nem, ha a gyermek egészséges lelki fejlődése a cél. Bár minden szülő arra törekszik, hogy a legjobbat nyújtsa gyermekének, gyakran előfordul, hogy anélkül mondunk ki valamit, hogy teljes mértékben mérlegelnénk a következményeket. A szülői beszélgetések során egy-egy mondat sokkal nagyobb hatással lehet a gyermek érzelmi világára, mint gondolnánk. Éppen ezért fontos tisztában lennünk azzal, min megy keresztül idősebb gyerekünk, amikor testvére születik.

idősebb gyerek
Az első nehézség, hogy a kizárólagos figyelem, amit az idősebb gyerek eddig élvezhetett, megszűnik 
Forrás: Shutterstock

Az idősebb gyerek nehézségei

Az első nehézség, hogy a kizárólagos figyelem, amit az idősebb gyermek eddig élvezhetett, megszűnik és megosztott figyelemmé alakul át. Ezt egyfajta „trónfosztásként” is megélheti, amitől érzékenyebb lehet bizonyos mondatokra.

Mind az elmélet, mind a kutatás azt mutatja, hogy a szülők másképp bánnak az első, a középső és az utolsó-szülött gyermekekkel, és ezeknek a szülői reakcióknak következményei vannak – jó és kevésbé jó egyaránt.

- hangsúlyozza Mary Ann Little, Ph.D. klinikai pszichológus, a University of Texas Southwestern Medical Center adjunktusa, aki több mint négy évtizede folytat magánpraxist. A lényeg az, hogy mindig megtaláljuk a középutat – legyen szó szeretetről, a korlátok felállításáról, elvárásokról vagy a bevonásról.

Ennek jegyében íme 3 olyan mondat, amely eltér a középúttól, és Dr. Little szerint messze elkerülendő

1. „Nagyfiú” vagy „nagylány”

Ezzel a kifejezéssel a szülők azt sugallják a gyerek felé, hogy túl magasak az elvárásaik, mert ő a nagyobb testvér – ezzel jelentősen aláássák gyermekük önbizalmát. Például: „te már nagyfiú vagy, meg tudod csinálni”, vagy: „ülj fel és viselkedj úgy, mint egy nagylány!” Little szerint az, hogy a gyerektől azt kérjük, legyen rátermettebb, mint amilyen, alááshatja a fejlődő önkoncepcióját és önbizalmát. Ha például egy 6 éves gyereket arra kérnénk, hogy mossa és hajtsa össze a család szennyesét, azzal túl magas elvárásokat támasztanánk felé. 

Little szerint bár a szülőknek bátorítaniuk kell a gyerekeket a nehéz készségek elsajátítására, az elvárásoknak az életkornak megfelelő képességeken kell alapulniuk.

2. „Mutass jó példát!”

A probléma ezzel az, hogy a szülők többet kérnek a gyermeküktől, mint amennyit életkorukhoz képest reálisan meg tudnak tenni, és ezzel kudarcra ítélik őket. Például: „Ne verekedj, mert ezzel azt tanítod a nővérednek, hogy szabad verekedni”, „Nem maradhatsz ki a táncórákról, mert a kisöcséd azt látja majd, hogy lógós vagy.” „Mutass jó példát, edd meg a brokkolit!” Csak azért, mert idősebbek, még nem szabad elvárni a gyerekektől olyan dolgokat, amikben nem tudnak sikeresek lenni. Bár a gyerekeknek szükségük van arra, hogy követelményeket támasszunk velük szemben, az irreális elvárások akadályozzák az egészséges fejlődést

Ha arra kérjük a gyereket, hogy „mutasson példát”, az irreális szülői elvárásnak minősül és károsan hat a gyerek fejlődésére.

3.„Vigyázz a testvéredre!”

A szülők gyakran elvárják a legidősebb gyerektől, hogy vigyázzon a testvéreire. Ezzel azonban a szülők túl sokat követelnek tőle, és neheztelést, feszültséget keltenek a családban. Bár alapvetően az, ha a testvérére vigyáz a gyermek, építheti a gondoskodási készségeket és elősegítheti az érést, viszont, ha túlzásba esünk, alááshatjuk az egészséges családi dinamikát. 

Fontos, hogy megértsük, hogy a legidősebb gyermek is gyermek, és úgy is kell hozzáállnunk – nem szabad őket szülői felelősséggel terhelni, különösen a testvérükkel kapcsolatban. 

5+1 jel, hogy jó szülő vagy,  csak nem tudsz rólaHogyan kommunikáljuk a válást a gyerekkel? – A szakértő válaszolSztárok az epilepszia árnyékában



 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.