Ha mindig bizonyítani akarsz, lehet, hogy ezt a mondatot nem hallottad eleget

Shutterstock - fizkes
önértékelés megerősítés gyerekkor
Ha nem mondták, hogy büszkék rád... Így befolyásolja a gyerekkori megerősítés hiánya a felnőtt életedet

Gyerekként talán sosem gondolkoztál azon, mennyire pozitívan hatnak ránk a dicsérő szavak, vagy pozitív lecsengésű visszajelzések — egy gyerek túl felhőtlen ahhoz, hogy ezt észrevegye. A idő múlásával viszont egyre inkább fokozódik az érzés, a vágy a megerősítő  visszajelzések iránt —ilyenkor óhatatlanul felmerül a kérdés a kiskamaszban, vagy akár már a felnőtté válás útjára lépett fiatalban: ‚‚Vajon elég jó vagyok -e?” ‚‚Miért nem dicsérnek soha a szüleim?” ‚‚Miért nem érdemelem meg a figyelmet?” ‚‚Értékes vagyok egyáltalán?”. A  szülők által elmulasztott pozitív hangvételű megerősítő szavak sok-sok negatívumot eredményeznek, amik súlyos önértékelési problémákhoz vezetnek felnőttkorban — és ennek a gyökere a gyerekkori megerősítés hiánya. 

gyerekkori megerősítés
A gyerekkori megerősítés hiánya felnőttként sok problémát okozhat
Forrás: Shutterstock

Miért kulcsfontosságú a gyerekkori megerősítés?

Felnőttként könnyen észreveheted magadon, hogy valami hiányzik: a biztos önértékelés, az a belső hang, ami erővel vértez fel. Sokan cipelik ezt a grandiózus terhet — képtelenek elismerni a saját sikereiket, önmagukat cáfolják, nem tudják hova tenni, ha dicséretet kapnak. A gyermekkorban formálódik az önértékelésünk és a személyiségünk alapja, a családunkból a szüleinktől örökítjük tovább a mintákat az életünkbe, kapcsolatinkba. A szülői dicséret, pozitív visszajelzés biztonságot, belső stabilitást ad. Ha ebből keveset kaptál vagy egyáltalán nem jutott belőle, könnyen lehet, hogy ezért hallod azt a kritikus belső hangot, ami nehezen hallgat el: ‚‚nem vagyok elég jó’’, ‚‚sosem vagyok elég”. 

A gyerekkori megerősítés hiánya nemcsak önértékelési problémákhoz vezethet, hanem bizonyos estekben akár nárcisztikus viselkedéshez is. 

A külső megerősítés hiányában létrejön egyfajta túlkompenzálás — mindenáron az elismerést kajtatja. 

Két különböző viselkedés, mégis ugyanaz az ok húzódik mögöttük

Az alacsony önértékeléssel rendelkező felnőttekre jellemző: nem engedi meg magának még a gondolatot sem, hogy ő valóban elérte a céljait —képtelenség számára a saját sikerinek elismerése. Elnyomja az egyedi véleményeit, felteszi egy másik polcra porosodni, és előtérbe helyezi mások meglátásait — mindig rájuk hagyatkozik. Folyamatos belső szorongásban éli meg a mindennapokat: önbizalomhiány, önszabotázs, megfelelési kényszer.

A nárcisztikus viselkedés velejárója a túlzott figyeleméhség, dicsőség keresése, a folyamatos visszacsatolás a legfontosabb számára, viszont a kritikát nehezen dolgozza fel, csak a pozitív kimenetelű dolgok űzik el a gyermekkori hiányt, amit nem kapott meg a szüleitől. Hajlamos piedesztálra emelni magát, —saját sikereit felnagyítja másokét pedig lekicsinyíti. Kívül magabiztosnak tűnik, de belül roppant törékeny önértékelés rejtőzik.  

Mi a közös nevező? 

Mindkét esetben a gyerekkori elismerés hiányából fakadnak a felnőtt önértékelési problémák. Ezek a felnőttek nem tanulják meg belülről értékelni önmagukat, kívülről várják az értékesség visszaigazolását —akár visszahúzódva, vagy éppen túlzottan hangsúlyozva magukat. 

Tudd, a gyerekkori hiány nem rólad szólt, hanem arról a környezetről, ahol nehézséget jelentett az érzelmek kimutatása. Számos szülő, férfi és nő létezik, aki nehezen képes kimutatni a szeretetét és nem képesek az elismerését szavakba önteni, ettől függetlenül még képes szeretni és hinni a hozzá közel állók képességeiben.  

Legyen szó bizonytalanságról vagy túlzott önfényezésről, a megoldás ugyanaz: saját magadban találd meg az értéket. 

Nárcisztikus férfi árulja el, mi az a kérdés, amivel azonnal leleplezhető a személyiségzavarSzimulál a gyerek? Jelek, amikről felismerhetedNárcisztikus szerelem: amikor a boldogság rémálommá válik – A szakértő segít

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.