Ha így pletykálkodsz, népszerűvé válsz: pszichológiai trükk, hogy megúszd a rosszindulatúság vádját

Digital Vision - Jacobs Stock Photography Ltd
endorfin pszichológia pletyka
Tudományos kutatások bizonyítják a pletykálás közösségformáló erejét. Nemrég azt is kiderítették hogyan kerüljük el, hogy a pletyka visszaüssön ránk.

Tetszik vagy sem, a pletyka része a közösségi életnek. Azonban a híresztelésből, mások kibeszéléséből nagyon rosszul jöhetünk ki, már ha nem úgy tesszük, ahogy egy pszichológiai kutatás nemrégiben kiderítette. Vajon hogyan lehetséges?

pletyka pszichológus szemmel
Ha okosan csináljuk a pletyka sem üt vissza ránk.
Forrás:  Getty Images

Mi a pletykálás fogalma?

A pletyka olyan információ, hír vagy történet, amelyet az emberek szájról szájra adnak tovább, és amely gyakran nem ellenőrzött, nem megerősített vagy téves. Nőknél bizonyítottan endorfint termel és szorosabbra fűzi a közösségek szövetét.

Pszichológiai kutatás a pletykafészkek között

Egy pszichológiai kutatásban a női pletyka természetét vizsgálták 1709 alany részvételével. Négy részből állt a felmérés az első tesztben pedig legutóbbi pletykálásukat kellett leírniuk és egészen meglepő válaszokat kaptak.

Kiderült, hogy a nők gyakrabban hivatkoztak gondoskodó motivációra pletykálás során, mint a pletyka tárgyát képző személy hírnevének tönkretételére.

A második és harmadik körben a résztvevők háromféle pletykát hallgattak meg: rosszindulatúan, semlegesen vagy gondoskodóan előadott híresztelést. Az az eredmény jött ki, hogy a gondoskodó módon előadott pletyka esetén a pletykafészek megbízhatóbbnak, kedvelhetőbbnek és vonzóbbnak tűnt. Ugyanakkor a célpontot kevésbé találták kapósnak.

A negyedik tesztben a személyes interakciókkal tesztelték a hipotézist, ami megerősítést nyert. A gondoskodó módon előadott pletykák társadalmi előnyt jelentettek a híresztelés terjesztőjének, de csorbították a célpont hírnevét.

Pletykálni csak gondoskodón, szépen?

Ha nem akarjuk, hogy visszaüssön ránk a pletyka, akkor a pszichológusok ajánlása szerint adjuk elő azt aggódó, gondoskodó módon.

Ránk nézve előnyös a dolog, mert a többség szemében pozitívan nyilvánulunk meg, azonban rontja a célszemély megítélését, mivel gyengébbnek, cselekvőképtelennek állítja be. Általános tapasztalat, hogy a rosszindulatú híresztelések terjesztői a jóindulat álcája mögé bújva magyarázzák ki magukat.

Társadalmi megegyezés szerint a pletyka egy rossz szokás, azonban tagadhatatlanul vannak pozitív hatásai. Nem lehet elmenni amellett sem, hogy férfi résztvevők inkább találták taszítónak a pletykálkodó nőket. A kutatás emellett a női versengési és társadalmi dinamikák működését is segíthet megérteni, és segíthet tudatosítani a pletykálás ártalmas hatásait.

3+1 pletyka a királyi családokról, amikbe még a palota is belepirultA pletyka életben tart: ezért jó, ha másokról beszélünk a hátuk mögött5+1 szokás, amiért BIZTOSAN megutálnak a munkatársaid

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.