„Csak lazulj el" – 8 mondat, amit soha ne mondj annak, akinek gondjai vannak a teherbe eséssel

Shutterstock - Josep Suria
segítségnyújtás empátia várandósság
A gyermekvállalás vágya sok nő életében természetes és mélyről fakadó érzés. Ha mégsem jön össze a baba, a környezet gyakran kínos, rosszul időzített vagy bántó mondatokkal reagál. Pedig ilyenkor nem tanácsra, hanem együttérzésre van szükség. Összeszedtünk néhány népszerű, ám igen ártó mondatot, amelyeket kerülni érdemes, ha ismerősünknek gondjai vannak a teherbe eséssel.

A teherbe eséssel küzdő nők helyzete nemcsak fizikailag, de lelkileg is rendkívül megterhelő. A hormonkezelések, a vizsgálatok, az időzítés és a várakozás mind súlyt raknak a vállukra és a lelkükre. Ehhez jön még a külvilág – legtöbbször nem szándékos – érzéketlensége. Egy-egy rosszul megválasztott mondat mély sebet ejthet. „Csak relaxálj!”, „Fogadd el, talán nem neked való az anyaság” – ezek nem vigasztalnak, sőt. Fontos lenne megtanulnunk, hogyan nyújthatunk valódi támaszt anélkül, hogy akaratlanul is tovább mélyítenénk a fájdalmat. Mert ez nem a jó szándékon múlik, hanem azon, hogyan fejezzük ki magunkat.

teherbeesési nehézség
A teherbe eséssel küzdő nők helyzete nemcsak fizikailag, de lelkileg is rendkívül megterhelő
Forrás:  Getty Images

Mondatok, amik nem segítenek, ha valaki teherbeeséssel küzd 

1. Ne adj tanácsot, ha nem kéri

„Miért nem próbáljátok meg a lombikot?”

Sokan hiszik, hogy a lombikprogram mindenre megoldás. Az igazság viszont az, hogy ez nem egy „gyors és biztos út”. Fizikailag és lelkileg is kimerítő lehet, nem beszélve a költségekről és az esélyekről. A termékenységi kezelések általában három fő szintre oszthatók: gyógyszeres ciklusok, méhen belüli inszemináció és lombikbébi program. Ha nincs olyan orvosi ok, ami indokolná, hogy valaki azonnal a lombikkal kezdje – például előrehaladott életkor, termékenységi probléma vagy elzáródott petevezetékek – a legtöbb szakember azt javasolja, hogy a legkevésbé megterhelő módszerrel induljanak. Ha ez nem hoz eredményt, akkor lehet továbblépni a következő szintre. 

Bár a lombik a leghatékonyabb elérhető kezelés, egyben a legösszetettebb és legköltségesebb is. Emellett nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is megterhelő lehet a párok számára. Ha nem tudjuk a pontos orvosi hátteret, jobb elkerülni az ilyen javaslatokat.

„Miért nem fogadtok örökbe?”

Ez a kérdés elsőre ártatlannak tűnhet, de valójában két szempontból is problémás. Egyrészt leegyszerűsíti az örökbefogadás összetett valóságát – hiszen ez egy érzelmileg, pénzügyileg és logisztikailag is komoly folyamat. Másrészt azt sugallja, hogy az örökbefogadás csak egyfajta „pótlék”, egy B-terv azoknak, akiknek nem lehet saját gyermekük. Pedig az örökbefogadás egy mélyen személyes és értékes döntés, amit tisztelettel és megértéssel kell kezelni. Nem egy gyors megoldás, hanem egy másik, ugyanolyan jelentőségteljes út a szülővé váláshoz.

„Csak lazulj el, és majd jön magától!”

Ez a mondat talán a leggyakoribb – és az egyik legkellemetlenebb is egyben. Azt sugallja, hogy a teherbeesési nehézségekért maga a nő a hibás, mert „túl sokat stresszel”. A mondat mögöttes üzenete az, hogy ha egyszer csak abbahagyják a görcsös vágyakozást, akkor hirtelen, szinte varázsütésre megfoganhat a baba. Ez nemcsak félrevezető, hanem káros is lehet. 

Valójában sok esetben orvosi oka van annak, hogy nem sikerül a teherbeesés. A relaxáció jó dolog, de nem helyettesíti a szakorvosi segítséget.

2. Lekicsinylés, humor, összehasonlítás – Érzéketlen és káros

„Nekem van három, elvihetsz egyet.”

Lehet, hogy viccnek szánod, de egy termékenységi gondokkal küzdő nő számára ez cseppet sem nevetséges. Inkább úgy hat, mintha a gyerekvállalás iránti vágya jelentéktelen lenne. Egy vágyott életet nem lehet a másikéval „pótolni”.

„Én két hónap után estem teherbe, tudom, min mész keresztül.”

Ez a mondat akaratlanul is érvényteleníti a másik fájdalmát. Két hónap és két év próbálkozás között óriási a különbség. Nem lehet összehasonlítani a kettőt. 

Ha nem tudsz azonosulni, az is rendben van – elég, ha meghallgatod a másik fájdalmát.

„Mindig lehet rosszabb”

Lehet, hogy jó szándék vezérel, amikor ezt mondod, de valójában nem segít annak, aki termékenységi nehézségekkel küzd. Ez a mondat azt az érzést keltheti, hogy az illető fájdalma nem jogos vagy nem elég „súlyos”. Fontos megérteni, hogy a fájdalmat nem lehet rangsorolni vagy összehasonlítani. Sokkal többet jelent, ha egyszerűen elismered, hogy amit az illető átél, az nehéz, kimerítő és megterhelő. Az érzések megerősítése – nem pedig lekicsinyítése – az, ami valóban támogatást nyújt.

3. Kerüld az ezoterikus magyarázatokat

„Minden okkal történik.”

Ez egy tipikus „semmitmondó” mondat, amit nehéz élethelyzetekben szoktak elővenni. A probléma az, hogy bár jól hangzik, semmit nem segít. Elmondanád ezt annak, akit épp most diagnosztizáltak halálos betegséggel? Remélhetőleg nem. És pont ezért fontos ugyanezt a logikát alkalmazni azoknál is, akik termékenységi nehézségeken mennek keresztül. 

Függetlenül attól, hogy ki miben hisz; ez a mondat ritkán nyújt valódi vigaszt. Inkább azt érezteti, hogy a fájdalma kevésbé számít, vagy hogy valami „magasabb rendű cél” miatt kell szenvednie. Sokakban ez csak tovább erősíti a legmélyebb félelmet: hogy talán sosem lesz gyermekük.

„Fogadd el, talán nem neked való az anyaság.”

Ez az egyik legkeményebb mondat, amit hallhat valaki, aki évek óta harcol a gyermekáldásért. Nem a realitás elfogadásában segít, hanem az álmait rombolja le. A meddőség nem jellemhiba, nem „jel”, és nem üzenet. Ez orvosi kérdés, nem pedig sorsbüntetés.

meddőség, teherbeesés, terhesség, férfimeddőség
A meddőség nem jellemhiba, nem „jel”, és nem üzenet
Forrás: Shutterstock

Mit mondhatsz helyette?

Ha tényleg szeretnél segíteni, nem tanácsra van szükség, hanem empátiára. Az alábbi mondatok sokkal többet érnek bármilyen tippnél:

  • „Nagyon nehéz lehet ez az egész.”
  • „Sajnálom, hogy ezen kell keresztülmenned.”
  • „Ha beszélgetni szeretnél, itt vagyok.”
  • „Szerintem fantasztikus anya lennél.”
  • „Gondolok rád és nagyon drukkolok nektek.”

Nem kell tökéletes választ adnod. Már az is sokat jelent, ha ott vagy, figyelsz, és nem próbálod meg „megoldani” a helyzetet. Az együttérző jelenlét többet adhat, mint bármilyen mondat.

Orgazmus, pózok, időzítés: tényleg számítanak a teherbeesésnél?„Nem nagy ügy” — Mondatok, amelyekkel leromboljuk a legkisebb gyerek önbizalmát10 bevált tipp az egészséges párkapcsolatért: így lehet a szerelmetek erősebb mint valaha

 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.