Mit jelent a féregterápia?
Egészen pontosan azt, hogy bizonyos betegségben szenvedő embereket tüneteik enyhítésére férgekkel "fertőznek" meg, mert az erre vonatkozó megfigyelések, sőt kutatások biztató eredményeket mutatnak.
Bár a féregterápia klinikai vizsgálata és alkalmazása valójában még gyerekcipőben jár, a súlyos asztmában vagy allergiában szenvedő betegek egy része kapva kapott a lehetőségen, hogy kínzó tüneteitől részben vagy egészben szabadulni tudjon, és ezért úgy tűnik, hajlandóak bevállalni azokat a veszélyeket, amelyek a féregterápiával, egyenlőre még együtt járnak.
Az első, már tudományos eredményt is felmutató kísérletet David Pritchard immonológus végezte el, tudósok körében nem is annyira szokatlan módon: önmagán. Az immunológus ugyanis megfigyelte, hogy a Pápua-Új Guineai őslakosok körében elenyésző számban fordul csak elő szénanátha, asztma, sőt a pápuai őslakosokat az egyre nagyobb számban megjelenő gyulladásos bélbetegségek is elkerülik.
Feltételezése szerint a "civilizációs" betegségekként is számon tartott problémák ellen a szervezetükben élősködő férgek, egészen pontosan a Necator Americanus nevű, bélben tanyázó horogféreg védi meg őket.
Megzabolázott immunrendszer
Elmélete szerint az allergiás megbetegedések ellen azért megfelelő a féregterápia, mert az allergia az immunrendszer túlzott, heves reakciója egy, a szervezetet érő hatásra. Az immunrendszer egészséges módon a férgekre is "rárohan", hiszen érzékeli jelenlétüket a szervezetben, a férgek azonban máig titokzatos módon képesek lecsendesíteni az immunrendszert, megzabolázzák annak működését, sőt egy másik feltételezés szerint az érzékszervek működését is képesek irányításuk alá vonni túlélésük érdekében.
A férgek által idomított, takarékon működő immunrendszer természetesen nem csak a férgek jelenlétére nem reagál a továbbiakban hevesen, de minden más olyan anyag vagy inger, amely a férgek jelenléte előtt robbanásra késztette volna, most hidegen hagyja és csak tompa, gyenge válaszreakciókat produkál.
Ez az alapja a féregterápia allergia elleni küzdelemnek, vagyis a férgek asztma vagy szénanátha esetén, kordában tartják a szervezet immunreakcióit.
Egy féreg, ami egészségesen tartja az emésztőrendszerünket
A bélrendszer gyulladásos megbetegedése esetén azonban, a kísérletek szerint azért hatásos a férgek jelenléte, mert túlélése érdekében szüksége van a gazdaszervezet emésztőrendszerére, így azt tisztán és egészségesen tartja, esélye sincs a többi kórokozónak, hiszen a féreg gondoskodik a gyulladások megelőzéséről, mert csak így tud hozzájutni azokhoz a tápanyagokhoz, amelyekre szüksége van.
Érvek a férgek ellen
A féregterápia ugyan akkor tudományos, egészségügyi körökben nem váltott ki osztatlan lelkesedést. Némely szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a betegek férgekkel való megfertőzése nem lép túl az oltás előtti, egykor himlővarral való (és sok áldozatot követelő) durva fertőzésen és meg kellene várni, amíg a kísérletek eljutnak a férgek "módszerének" pontos megismeréséig és arra analóg mód lenne csak szabad molekuláris típusú terápiában részesíteni a betegeket (oltás, tabletta). Az ellenzők szerint a "nyers" féregterápia során olyan mellékhatásokkal kell szembesülni, mint például a vészes ásványi-anyag és vérszegénység, látászavarok, és esetleges idegrendszeri károsodás.
Hivatkoznak arra a Franciaországban végzett kísérletre is, ahol száz férfi gyógyuló sebeit kezeltek féregterápiával illetve sebészi úton, és kiderült, hogy a féregterápia csak az első hét során volt látványosan gyors, a további sebgyógyulás szinte azonos módon történt, a második hét végére mindkét módszernél közel annyi elhalt szövet volt a sebben, és a végleges gyógyulási idő szinte azonos volt a férgekkel fertőzött sebeknél, mint a másik módszernél.
Vagyis inkább meghökkentő a férgektől hemzsegő sebek látványa és a folyamat, ahogy a lárvák valóban megtisztítják a sebet, de sebkezelés esetén nem mutatható ki tartós előny a féregterápia javára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.