Egy rejtélyes betegség, ami a magzat és a kismama életébe is kerülhet
![](https://cdn.life.hu/2023/12/xybf9X4vd9DV2OmXxH76aQDBfWSYOYghqDW9wnSiDXg/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2IzOGU2ZGZkOWUwZjRmZDZhZGYyODY3ODJlMmM3NmU5.jpg)
Nem véletlenül foglalkoznak egyre többet a HELLP szindrómával: minél hamarabb ismerik fel ezt a rejtélyes betegséget, annál eredményesebben tudják gyógyítani a kismamát, és vele együtt a babáját is.
A szakértők többsége önálló kórképként tartják számon a szindrómát, ám sokak szerint a terhességi magas vérnyomás – más néven preeclampsia, toxémia – egy igen súlyos formája.
Szerencsére ritkán fordul elő, mégis igen komolyan kell venni, hiszen mind az anyára, mind a babára nézve akár végzetes is lehet
– hívja fel a figyelmet dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
Maga a HELLP egy mozaikszó, amely a vörösvértestek szétesését, az emelkedett májenzimértékeket és az alacsony vérlemezkeszámot jelöli.
Jellemző tünetei az ödéma, a rossz közérzet, a gyomorfájdalom, a görcs, a fejfájás, a hányás és a hányinger.
Mivel komoly befolyást gyakorol a placenta, azaz a méhlepény működésére és a kismama egészségi állapotára, ezért a szindrómában szenvedőknél a terhesség megszakítására van szükség. Amennyiben elég érett hozzá a baba, mihamarabbi császármetszés indokolt, így megmenthető az anyuka és a gyermek élete is.
Bár pontosan nem tudni, mi is okozza a HELLP szindrómát,
egyes szakértők szerint gyakran a kezeletlen magas vérnyomás, illetve egy igen gyakori, genetikai eredetű fokozott trombózishajlam, a Leiden-mutáció áll.
Tudósok szerint ugyanis a betegség gyakran a placenta ereiben kialakult vérrög miatt lép fel.
A betegségről és a vele kapcsolatos megdöbbentő adatokról bővebben a Napidoktor.hu oldalán olvashatsz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.