Valamennyien ismerünk történeteket, amelyek végigkísérték a gyermekkorunkat. Volt, amelyiket többször is felolvastattuk, századszor is meg tudtuk hallgatni, és akadt, amelyiket csak néhányszor ismételtünk át, mégis örökre a bőrünk alá ivódott.
Szakértők szerint jobb nem is történhetett volna velünk: a mesék „gyógyító” hatását már többen is vizsgálták, az osztrák származású amerikai gyermekpszichológus, Bruno Bettelheim foglalkozott mélyebben azzal, hogyan hatnak a mesék a tudatalattira. Bettelheim úgy találta, hogy a mesék szimbolikus üzenetet hordoznak, amelyet a gyerekek nagyon jól megértenek,
ráhangolódnak a valódi jelentésére, és ezáltal hatással van a még fejlődő személyiségükre.
A mesék gyógyító ereje tehát a szimbólumrendszerükben keresendő – szögezi le Somogyi Kata pszichológus is.
A gyerek tudat alatt felfedezi magát és a szerepét a mesében, és a mese analógiájára megoldást talál arra, hogyan oldja meg ezt a saját életében”
Somogyi Kata szerint ezért fordulhat elő az, hogy a gyerek többször is megkéri a szülőt, hogy olvassa fel neki az adott történetet, akár egymás után többször is – ezzel tud a gyerek még jobban „ráhangolódni” az adott helyzetre.
Minél többször hallja a történetet, a megoldását az adott konfliktusnak, annál magabiztosabb lesz a saját szorongásának megoldásában, félelmeinek leküzdésében.
Ezt nevezi a szaknyelv „énerősítés”-nek.
Mit mesélj a gyerekednek és hogyan?
A mai gyerekek valódi kis digitális bennszülöttek, ők már beleszülettek az új technikai vívmányok világába, a különféle kütyük használata egészen kiskoruktól kezdve a mindennapjuk részévé vált. Ennél fogva szüleiknek talán kézenfekvő és praktikus megoldásnak tűnhet, hogy gyermekük az esti mesét is a digitális „anyuka", a televízió tolmácsolásában hallgassa, illetve nézze meg. De valóban helyettesítheti a tévé a mesélés élményét? A Life.hu cikkét ide kattintva olvashatod el.Nem véletlenül használják ki a szakértők sem a mesék gyógyító erejét. Somogyi Kata szerint a gyerekek életében lélektani értelemben nagy szerepük van a meséknek, kiváltképp a klasszikus meséknek, amelyek még magukban hordozzák az élet nagy kérdéseinek szimbolikáját, és közvetlenül, fizikailag is hatnak rájuk.
Nem tudom elképzelni, hogy a mesék fizikális szinten azonnal hatnak, de amennyire a gondolat ereje képes változásokat létrehozni a testben és a lélekben, annyira biztos, hogy a meséknek is lehet ilyen hatásuk”
Bár a gyerekek életére intenzívebb hatást gyakorolnak a mesék, a felnőtteknél is ugyanúgy nagy szerepet játszanak. Somogyi Kata szerint a helyettesítő jelképes üzenetet hordozó történetek analógiájában
ők is ugyanúgy felismerik a saját élethelyzetüket, és megoldást kaphatnak a vele kapcsolatos fontosabb kérdéseikre.
Ezek a történetek ugyanis – akárcsak a gyerekek esetében – rejtett módon, de megvillanthatják a megfejtést.
Egy felnőtt esetében hasonló felismerést és lélektani hatást okozhat egy-egy mozifilm történetének az utalásaiban megjelenő üzenet,
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.