Mikor töltöttél el úgy egy órát, mint egy kisgyerek: nem csináltál semmit, csak figyelted, ami körülötted történik, kiengedted a kezedből az irányítást, és belefeledkeztél a pillanatba? Gyermekkorban valahogy egyszerűbbnek tűnik boldognak lenni.
Pedig mindenkiben ott lakozik ez a képesség, csak valahol úton-útfélen mintha elfelejtenénk, hogyan is kell csinálni.
A kiegyensúlyozott, boldog élet receptje azonban egyszerűbb, mint gondolnád.
Egyre szélesebb körben hódít az úgynevezett „mindfulness” technika, amely a tudatos vagy éber jelenlét technikáját igyekszik átadni az elveszettnek hitt boldogságukat keresőknek. A módszer egyszerűnek hangzik, ám annál munkásabb:
tudatosan megélni a jelen pillanatot, elengedni a múltbéli történéseket, illetve a jövőbeli következményeket, a rajtuk való agyalást.
A mai kor emberének legnagyobb problémája, hogy hiába rohan, úgy érezheti, sosem érkezik meg. A boldogságot az álomautóhoz, a luxusotthonhoz vagy a tökéletes nőhöz/férfihoz köti, őket keresi egész életében – miközben elfelejt örülni azoknak az apró örömöknek, amelyek időközben vele és körülötte megtörténnek.
Pedig a boldogság nem egy végállomás, amelyet el kell érni.
Ahhoz, hogy átéld, ki kell nyitnod a szemedet és a szívedet. Ehhez elengedhetetlen, hogy tudatosan behúzd a kéziféket, elengedd az irányítást, és figyeld, ahogy megtörténnek a dolgok.
A mindfulness technikája nem csupán a jelenben élésre, a pillanatnyi örömök átélésére tanít meg, hanem általa egy hatékony stresszkezelési technikát, önismeretet, koncentrációs képességed javítását és a dolgokban való elmélyülést is gyakorolhatod, tanulhatod.
Megtudhatod, hogyan tudod más színben látni az adott problémát azzal, hogy egy lépéssel messzebbről szemléled azt,
valamint a nap során ért pozitív történések is sokkal értékesebbek, boldogabbak lesznek általa.
A technika nem kíván meg különösebb jártasságot a meditációban vagy a buddhista tanításokban. Mindössze egy nyugodt, csendes szoba kell hozzá: ülj le, helyezd magadat kényelembe, és csendesedj el. Figyelj a jelenre: vedd észre, ahogy elzúg a ház előtt egy motoros, vagy becsapódik a szomszéd ajtaja, de ugyanabban a pillanatban engedd is el a történést.
Koncentrálj a légzésedre: ez segít abban, hogy még inkább a jelenre, illetve magadra tudj figyelni. Később ez akár már el is hagyható. A tudatos éberség technikáját meditációs helyzeteken kívül is gyakorold:
figyelj a jelenlétedre, a testedre, az érzéseidre, ugyanakkor tegyél a figyelmed túlzsúfoltsága ellen.
Ha elengeded a múlt eseményeit, és nem agyalod túl magad a jövőd lehetséges kimenetelén, sokkal kiegyensúlyozottabbá és elégedettebbé válsz.
Támogatott tartalom
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.