A kutatók 13 kontrollált csoportot vizsgáltak, és összehasonlították a reggelit nem fogyasztó és fogyasztó felnőttek súlyát. Nem találtak bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a reggeli elhagyása súlygyarapodáshoz vezethet, vagy hogy a reggeli elfogyasztása segít a fogyásban.
Két szakértő is elmondta álláspontját a reggeli és a fogyás közti összefüggés tükrében.
A reggeli elhagyása
Krista Varady egyetemi docens az Illinoisi Egyetemen:
A legújabb tanulmányok szerint a reggeli elhagyása és a böjtölés különböző formái segíthetnek a testsúly szabályozásában és az egészség javításában. Az időben korlátozott étkezés (TRE) az időszakos böjtölés egyik formája, amely lényegében a napi teljes kalóriamennyiség rövid időn belüli elfogyasztását jelenti.
Egy közelmúltban történt vizsgálat során az elhízott férfiak és nők három hónapon át csak 10:00 és 18:00 között ettek, mely során naponta 341 kalóriával kevesebbet vittek be a szervezetükbe, a testtömegük 3 százalékát veszítették el, és a szisztolés vérnyomásuk is csökkent.
A böjt minden formája elősegíti az autofágia (a sejtek önemésztése) nevű folyamatot, ami segíthet a teljes testfunkció javításában.
Ez akkor is így fog működni, ha eltolod ezt az étkezési időablakot (11:00–19:00 vagy 12:00–20:00). Csak ne tedd túl későre a „kezdést”, mert inzulinrezisztenssé válsz (azaz az élelmiszer nagyobb vércukorcsúcsokat okoz majd a szervezetedben), ahogy halad a nap.
A reggeli fontossága
Mark Pereira, a Minnesotai Egyetem epidemiológiai egyetemi docense:
Pereira kutatócsoportja 2013-ban több ezer ember adatait elemezte, akiknek étkezési szokásait és egészségi állapotát 18 éven át nyomon követték. A napi rendszeres reggeli fogyasztás védelmet nyújtott az elhízással, a magas vérnyomással és a cukorbetegséggel szemben. Ez természetesen nem bizonyítja, hogy a reggeli kihagyása a fentiekhez vezet, de például a reggeli elhagyása vércukorszint-csökkenést okozhat, ami növeli az éhségérzetet, így pedig többet ehetünk napközben, sőt, éjszakai torkoskodást vagy épp egészségtelenebb ételek fogyasztását is eredményezheti.
Az alacsony minőségű, finomított gabonával készült vagy cukros reggeli után néhány órával drasztikusan csökken a vércukorszint. A cél a rostban, lassú felszívódású szénhidrátban és a megfelelő mennyiségű zsírokban, fehérjékben gazdag reggeli lenne. Ilyen például a zabpehely tejjel, áfonyával és dióval.
Látszik tehát, hogy a reggeli nem egy mágikus étkezés, ha akarsz, eszel, ha nem akarsz, nem eszel. De sokak számára a reggeli az, ami a nap további részében történő egészségesebb étkezés zálogául szolgál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.