Nem mindegy, hogy a tejcukorra vagy a tejfehérjére vagy "allergiás" - Ezért fontos különbséget tenni

Forrás: Shutterstock -
intolerancia tejcukorérzékeny laktóz laktóz intolerancia magazin laktózérzékenység laktáz
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Tejallergia. Sokszor ezzel az egy szóval elintézik, ha valaki nem fogyaszthat tejet vagy tejterméket, pedig egyáltalán nem mindegy, hogy az illető a tejcukorra vagy a tejfehérjére „allergiás". Már azért sem, mert a tejcukor-érzékenységnek semmi köze az allergiához.

Lássunk tisztán

A tejallergia, hivatalos nevén tejfehérje allergia esetén a szervezet a tejben található fehérjét (kazeint) allergénnek érzékeli és erre ad egy téves immunválaszt.
A tejcukor-érzékenység pedig a tejcukrot lebontó laktáz enzim részleges vagy teljes hiányát jelenti.


Mi az a laktóz

A laktóz vagy más néven tejcukor az emlősök tejében található diszacharid, amely fehér, szagtalan, íze édes és a tej szárazanyag-tartalmának mintegy 4-7%-a. Elfogyasztás után a vékonybélben glükózzá (szőlőcukor) és galaktózzá bomlik az ott található laktáz enzim segítségével. Amennyiben a laktáz enzim hiányzik vagy az aktivitása nem megfelelő, úgy a tejcukor a vastagbélbe kerül, ahol zsírsavakká és hidrogéngázzá alakul puffadást, hasmenést, bélgörcsöket okozva.

Fontos különbséget tenni a laktóz és a laktáz között, mert bár csak egyetlen betű a különbség, a két szó egészen mást jelent. A laktóz maga a tejcukor, tehát a tejben lévő anyag, amelyet a szervezetnek le kell bontania. A laktáz pedig a vékonybélben található enzim, amely lebontja a tejben található tejcukrot.

A laktóz az emlősök tejében található diszacharid, amely fehér, szagtalan, íze édes és a tej szárazanyag-tartalmának mintegy 4-7%-a Forrás: Shutterstock

Laktózérzéknység

A laktózérzékenység, laktózintolerancia, tejcukor-érzékenység mind ugyanazt a problémát jelöli: amikor valaki

képtelen maradéktalanul megemészteni a tejcukrot, azaz a laktózt,

mert a szervezetében nem termelődik a lebontáshoz szükséges laktáz enzim. A laktáz enzim hiánya lehet részleges, ilyen esetekben a tejtermékeket ugyan csökkentet formában, de fogyaszthatja az érintett. Létezik azonban olyan eset is, amikor teljesen hiányzik ez az enzim, ilyenkor a laktózt tartalmazó tejtermékek fogyasztását mellőzni szükséges vagy enzimpótlást kell alkalmazni.

Típusai

A laktózérzékenységnek két típusát lehet megkülönböztetni: a primer és szekunder tejcukor-érzékenységet.

Primer vagy elsődleges laktózintoleranciáról akkor beszélünk, ha a probléma a születéskor fennáll és a csecsemő már az anyatejet sem tudja megemészteni. Ez a forma azonban nagyon ritka, sokkal gyakoribb az az eset, amikor a laktáz enzim aktivitása fokozatosan múlik el. Ez a késői elsődleges forma általában 2 éves kor környékén kezdődik (6 éves kor előtt nem szokott problémákat okozni) a tünetek pedig 6 és 40 év között bármikor felüthetik a fejüket.

A késői elsődleges forma általában 2 éves kor környékén kezdődik, a tünetek pedig 6 és 40 év között bármikor felüthetik a fejüket Forrás: Shutterstock

A szekunder vagy másodlagos típus általában valamilyen egyéb betegség következményeként alakul ki. A szerzett tejcukor-érzékenység sok esetben gyógyítható, ha az alapbetegséget sikerül azonosítani és kezelni. Laktózintolerancia másodlagosan társulhatcölikáliához (lisztérzékenység), Chron-betegséghez, bélrendszert érintő fertőzésekhez, de bizonyos gyógyszerek szedése és antibiotikum-kúra is okozhatja.

A laktózérzékenység egy olyan betegség, amelyre érdemes odafigyelni. Nem csupán a kellemetlen tünetek miatt, de azért is, mert akár egyéb betegségek is húzódhatnak a háttérben. Ezért soha ne diagnosztizáljuk önmagunkat, hanem kérjünk időpontot a gasztroenterológushoz, aki egy egyszerű hidrogén-kilélegzéses teszttel megerősítheti vagy cáfolhatja a gyanúnkat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.