Miért szeretünk más ételeket felnőttként, mint gyerekként?

Forrás: Shutterstock -
ízlés biológia táplálkozás magazin étkezés ételek ízlelés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Hogy lehet az, hogy gyermekkorunkban ki nem állhatunk egy bizonyos ételt, majd felnőttként imádjuk? Bizonyára ennek fordítottjával is rengetegen tudnak azonosulni: amit oviban és általános iskolában marokszámra faltak, arra ma rá sem tudnak nézni.

Az ízlelés a közhiedelemmel ellentétben nem csak a nyelven található ízlelőbimbók reakcióin és a szagláson múlik. Egy komplex érzékelési folyamatról beszélhetünk, mely az említett faktorok mellett magába foglalja a szájon belüli bőrérzékelést, a torok és a szájpad hátsó részén elhelyezkedő ízlelőbimbók munkáját és más ingereket is, például a látványt, az étel vagy ital állagát és az étkezés közben tapasztalt környezeti hatásokat. (Ezért számít, hogy milyen pohárból iszunk vagy milyen evőeszközzel fogyasztunk el valamit.)

A fentiek fényében nem meglepő, hogy étel- és italpreferenciáink általában kisebb-nagyobb mértékben változnak az évek során. Már az anyaméhben eltöltött hónapok is befolyásolják későbbi ízlésünket, nem véletlenül kötik a kismamák lelkére, hogy igyekezzenek egészségesen, kiegyensúlyozottan táplálkozni.

Köztudott, hogy a kisgyerekek általában szeretik az édes ízt, hiszen ez a tulajdonság segít nekik abban, hogy felismerjék és elfogadják az anyatejet. Épp ezért sok gyerek még az elválasztást követően is édesszájú marad, és ha a szülők nem figyelnek arra, hogy étrendjében ne kerüljön túlsúlyba a szénhidrát és a cukor, ez a függőség gyakran felnőttkorba is átnyúlik.

Köztudott, hogy a kisgyerekek általában szeretik az édes ízt Forrás: Shutterstock

Nemcsak az édessel, hanem az összes többi ízzel kapcsolatban is ösztönös, ősi beidegződéseink vezérelnek minket: az édes és az umami a jutalmat, a biztonságot, a savanyú a lehetséges vitaminforrást, a sós az energiadús, ásványi anyagokkal teli táplálékot, a keserű pedig a test működését befolyásoló vagy gyógyhatású élelmet, rosszabb esetben a mérgeket sejteti.

Miért változik a korral az ízlésünk?

Egy átlagos felnőtt nagyjából 2000-8000 ízlelőbimbóval rendelkezik, melyek körülbelül tíznaponta megújulnak. Ez a folyamat a kor előrehaladtával, jellemzően 60 év felett lelassulhat, kevesebb ízlelőbimbót és tompább ízlelést eredményezve, de ez abszolút egyénfüggő és nem is törvényszerű. A különböző betegségek, a rendszeresen szedett gyógyszerek, a dohányzás, sőt, a lakhely légszennyezettségének mértéke is befolyásolhatja, hogy valaki hogyan érzékeli az ízeket.

Gyakran nem is fiziológiai változásokra lehet visszavezetni a gyermekkorihoz képest módosult ízlésünket, sokkal inkább

a természetes felfedezési folyamatok során megismert új ízek elfogadása rejlik a háttérben.

Forrás: Shutterstock

Emellett fejlődhet a testtudatunk, érzékenyebbé válhatunk arra, hogy a szervezetünknek mi tesz jót és mit érdemes inkább elkerülnünk.

Köztudott, hogy bizonyos erőteljes ízű ételek konkrét egészségügyi funkciókat töltenek be a szervezet működésében. Egy kisgyerek anyagcseréje villámgyors, míg a felnőtteknek ugyanezért sokszor keményen meg kell dolgozniuk. A savanyú, keserű ételek segítik az emésztést, a kiválasztást és pörgetik az anyagcsere-folyamatokat, ezért kívánhatjuk őket ösztönösen, még ha kicsiként nem is rajongtunk értük.

Nyitókép: Shutterstock

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.