Nehéz elképzelni az életet cukor nélkül, mivel rengeteg olyan ételben megtalálható, amit fogyasztunk. De mennyi az annyi? Mire kell figyelni? És miből tudhatod, hogy itt az ideje kevesebbet fogyasztani belőle? Ha túl sok cukros ételt, italt fogyasztasz, akkor annak látni fogod a jeleit, hiszen szervezeted viszonylag gyorsan reagál rá. Mielőtt diétába fogsz, érdemes egy orvossal egyeztetni, a hétköznapokban pedig csak egyszerűen figyelj arra, hogy például több természetes cukrot fogyassz, amelyek megtalálhatók a gyümölcsökben, vagy cukor nélkül idd a kávéd.
A napi megengedett cukormennyiség a női szervezetnek kb. maximum 6 evőkanálnyi, férfiaknak pedig maximum 9. Ez nagyjából 25-36 gramm cukrot jelent, ami 100-150 kalóriának felel meg. A WHO javaslata viszont maximum 50 gramm, de lehetőleg tartsuk inkább kb. 25 grammon a napi cukorbevitelt.
Ha ezeket a mennyiségeket szeretnéd megérteni, akkor gondolj bele, hogy például egy doboz kóla 39 gramm cukrot tartalmaz, egy egészségesnek nevezett granola szelet 8 grammot, egy pohár gyümölcsös görög joghurt pedig 14 grammot. Sajnos a legtöbben a javasolt napi mennyiség többszörösét fogyasztjuk el, mert észre sem vesszük a rejtett cukor mennyiségét az édességekben, gyümölcslevekben és feldolgozott ételekben. Kultúránként is változó, hogy mennyit fogyasztunk, hiszen más étrendet követünk, más összetevőket használunk fel.
Egy adott ételben ellenőrizheted a cukor mennyiségét az összetevők listájának megtekintésével. Ehhez nem árt, ha ismered, hogy a cukor melyik fajtáját, hogyan hívják.
Szacharóz: az asztali cukor kémiai megnevezése.
Glükóz, glükózszirup vagy dextróz: a feldolgozott élelmiszerekben található cukor megnevezése.
Fruktóz: gyümölcscukor, ami leggyakran gyümölcsökben található.
Kukoricaszirup: erősen feldolgozott cukorszirup, amelyet sok üdítőitalban használnak.
Maltóz: malátacukor, gyakran megtalálható a kenyérben és a sörben.
Dextróz: a glükóz egy másik formája.
Laktóz: tejtermékekben található tejcukor.
Invertcukor: a szacharóz lebontásából származó cukor, amely számos édességben megtalálható.
Méz: gyakran „természetesnek” tekintik, de ez is a cukor egyik formája.
Agavészirup, juharszirup vagy rizsszirup: alternatív édesítőszerek, amelyek szintén tartalmaznak cukrot.
1. Hízás és folyamatos éhségérzet
Ha túl sok cukrot eszel, hamarabb leszel éhes, állandó éhségérzetet érzel, ezáltal még többet eszel, ami hízáshoz vezet. Ördögi kör, amit érdemes mihamarabb megtörni.
2. Pattanások
A túl sok cukor hatására nő az inzulinunk, valamint egy ehhez kapcsolódó hormon is, amely következtében több faggyú termelődik, ami több pattanáshoz és gyulladáshoz vezet.
3. Falásrohamok és hangulatingadozás
Amikor sok cukrot eszünk, a glükózszint gyorsan megemelkedik, ami inzulint szabadít fel, azonban ez a kiugrás gyakran olyan erős, hogy a vércukorszint nem esik vissza a normál szintre, hanem az alapszint alá zuhan. Ezt nevezzük hipoglikémiának, ami falásrohamokhoz és hangulatingadozáshoz vezet.
4. Gyenge immunrendszer
Ha gyakrabban érzed magad gyengének és gyorsan betegszel meg, akkor figyelj, mert ez is lehet a túl sok cukor fogyasztásának jele.
Normális esetben a cukor a vékonybélen keresztül szívódik fel a szervezetben. Ha azonban az általunk elfogyasztott egyszerű cukrok, például a glükóz és a fruktóz mennyisége meghaladja a vékonybél kapacitását, akkor a vastagbélbe kerül, ami az ott élő baktériumok elszaporodásához vezet. Ezek bekerülhetnek a véráramba, ami csendes gyulladást idéz elő, ami gyengíti az immunrendszert.
5. Öregedés jelei
A fentebb leírt baktériumszaporodás hatására az öregedés is felgyorsul, amelynek jeleit fogod is látni. A cukor ráadásul felelős a kollagénszintünk csökkenéséért, ami elengedhetetlen, hogy bőrünk feszes és fiatal maradjon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.