Azt tudjuk, hogy a jó alvás az életünk szerves része kell legyen ahhoz, hogy a testünk, idegrendszerünk megfelelően tudjon regenerálódni; de arról eddig nem sok szó esett, hogy az alvópózunk milyen hatással lehet az egészségügyi állapotunkra. Egy nemzetközi konferencián bemutatott tanulmánya szerint a háton alvás összefüggésbe hozható az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és más idegrendszeri betegségek kialakulásával.
Kutatásunk szoros összefüggést állapított meg a háton alvás és a neurodegeneratív betegségek között, de még nem bizonyított, hogy a háton fekve történő alvás közvetlenül okoz-e agykárosodást.
- mondta Daniel J. Levendowski, a kutatás vezetője.
A neurodegeneratív betegségek, mint az Alzheimer-kór, vagy a Parkinson-kór, úgy alakulnak ki, hogy az idegek károsodása következtében az agy funkciói csökkennek.
Levendowski először 2015-ben, egereken végzett el egy kísérletet, amely során arra a felfedezésre jutott, hogy a háton alvás és a neurogeneratív betegségek között erős összefüggés figyelhető meg. 2019-ben kollégáival 45 neurogeneratív betegségben szenvedő emberen vizsgálták meg újra a kérdést. Az eredmények azt mutatták, hogy az éjszakánként több, mint 2 óra háton alvás növelheti a neurodegeneratív betegségek kockázatát.
A legújabb kutatásokban egy 100 fős, többnyire egészséges emberekből álló, és egy 200 fős, enyhe kognitív károsodásban, bénulásban és Alzheimer-kórban szenvedő emberek csoportja vett részt. A kutatók egy olyan speciális készülékkel vizsgálták az alanyokat, amely képes arra, hogy megfigyelje, hogy az emberek éjszakánként hány órát töltöttek háton fekve. Az eredmények alapján a neurodegeneratív betegségben szenvedő résztvevők több mint két órával többet aludtak a hátukon, mint a kontrollcsoport többi tagjai.
A kutatók megjegyezték, hogy további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megtudjuk, a háton alvás valóban neurodegeneratív betegségek kialakulásához vezet-e, egyelőre semmilyen egyértelmű bizonyíték nem támasztja alá a feltételezést.
Levendowski szerint azonban a háton alvás káros lehet az agy egészségére, mert olyan állapotokat eredményezhet, amelyek csökkentik a szervezet azon képességét, hogy a méreganyagokat megfelelően üríteni tudja. A neurotoxikonok ugyanis jó esetben az alvás közben kiürülnek, de a háton alvás lassítja ezt a folyamatot, mivel ez a testhelyzet megnehezíti a vér útját az agyból a szívbe.
Nikhil Palekar, MD, a Stony Brook Center of Excellence Center of Alzheimer's Disease igazgatója szerint azonban ez nem így van. Állítása szerint ugyanis egy 2019-es tanulmány éppen arra világít rá, hogy az oldalsó alvás következtében nyomódhat meg egy olyan szív közeli véna, amely a véráramlásért és a salakanyagok elszállításáért felelős.
Ez a hatás nem volt megfigyelhető a hanyatt fekvő alvási helyzetben.
- mondta Nikhil Palekar.
Egy harmadik kutató megjegyezte, hogy bár számos tanulmány vizsgálta eddig az alvás minősége és az agyi rendellenességek kapcsolatát, az eddigi eredmények ellentmondásosak volt, így több adatra van szükségünk ahhoz, hogy egyértelmű következtetéseket vonjunk le a témában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.