Rengetegen élnek ezzel a „csendes gyilkos" betegséggel, és nem is tudnak róla

egészség vérnyomásmérés magas vérnyomás
Alattomos betegség, amely sokáig tünetmentesen pusztít és komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Nem véletlenül hívják a „csendes gyilkosnak", de mit tehetünk ellene?

A felnőttek közül sokakat érinti egy veszélyes állapot, amely tünetek hiányában sokszor észrevétlen marad: a magas vérnyomás, vagy más néven hipertónia, gyakran „csendes gyilkosként” emlegetett betegség. Mivel kezdetben kevés a figyelmeztető jel, sok érintett nem is sejti, hogy egészségügyi problémával küzd, pedig a kezeletlen magas vérnyomás súlyos szövődményekhez vezethet, mint például szívbetegség, stroke és akár demencia.

magas vérnyomás, csendes gyilkos, vérnyomásmérés
A  csendes gyilkos, azaz a magas vérnyomás: sokáig maradhat észrevétlen, ha nem ellenőrizzük gyakran
Forrás: Shutterstock

Az NHS (az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata) szerint ritka esetekben fejfájás, homályos látás vagy mellkasi fájdalom is jelentkezhet, ám ezek a tünetek nem mindig megbízható jelei a magas vérnyomásnak. Az egyetlen biztos módja annak, hogy tisztában legyünk vele, van-e vérnyomásproblémánk, a rendszeres ellenőrzés, akár otthon, akár orvosi rendelőben.

A „csendes gyilkos", vagyis a magas vérnyomás: mit jelentenek a mért értékek?

A vérnyomásértékek megértése sokak számára bonyolultnak tűnhet, ezért Dr. Martin McKee háziorvos a TikTokon osztott meg hasznos információkat, hogy segítsen az eligazodásban. „Sokan kérdeznek engem a vérnyomásértékekről, úgyhogy magyarázzuk el a számokat, hogy tisztább képet kapjunk”mondta Dr. McKee.

„Amikor vérnyomást mérünk, két számot látunk. A felső szám a szisztolés nyomást mutatja, ami azt az erőt jelzi, amikor a szív aktívan pumpálja a vért. Az alsó szám a diasztolés vérnyomást mutatja, ami a vérerekben mérhető nyomás akkor, amikor a szív ellazul és feltöltődik” – magyarázta Dr. McKee.

Az „ideális” vérnyomásérték tankönyvi szempontból 120/80 körül van. A magas vérnyomás gyanúja akkor merül fel, ha a mérés során 140/90-es vagy annál magasabb értéket kapunk. „Amikor valaki a rendelőbe jön, a vérnyomása gyakran kissé magasabb, mert aggódik az egészségi állapota miatt, és ez természetesen hatással lehet az eredményre” – tette hozzá a háziorvos. Éppen ezért a pontos diagnózishoz „sorozatos” mérések szükségesek, különösen, ha a magasabb értékek többször is előfordulnak.

Miért fontos az otthoni vérnyomásmérés?

Dr. McKee szerint az otthoni vérnyomásmérés nagy előnye, hogy az eredmények megbízhatóbbak lehetnek, mivel az otthoni környezet csökkenti az orvosi rendelőben tapasztalható stresszt. Otthon, saját környezetünkben végzett mérés során általában nyugodtabbak vagyunk, így az eredmények is közelebb állnak a valós állapotunkhoz.

A magas vérnyomás alattomos, ezért fontos, hogy időnként ellenőrizzük, különösen akkor, ha olyan rizikófaktorok vannak jelen, mint a túlsúly, a mozgásszegény életmód, vagy ha a családban korábban előfordult magas vérnyomás. Egészséges étrenddel, rendszeres mozgással és stresszkezeléssel sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük vagy kezeljük ezt a komoly, de gyakran tünetmentes betegséget.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.