Köszvényed van? Akkor ezeket az ételeket és italokat messziről kerüld

köszvény
Shutterstock - Chinnapong
ízületi gyulladás egészség életmód
Milyen jól tud esni, amikor egy isteni, kiadós vacsora után elégedetten bedőlsz az ágyadba és álomra hajtod a fejedet. Aztán másnap reggel már bánod is az egészet, amikor érzed a lüktető fájdalmat az ízületeidben, és egyértelművé válik számodra: ez megint köszvényes roham.

A köszvény főként a 40 év feletti férfiakat és a menopauza után lévő nőket érinti. Ez a gyulladásos ízületi betegség a vérben felhalmozódott magas húgysavszint következtében kínzó tüneteket okozhat, amelyek hirtelen – általában éjszaka jelentkeznek. Az ízületek bevörösödnek, megduzzadnak és felforrósodnak – ez gyakran annyira fájdalmas lehet, hogy a leggyengédebb érintés is gyötrelmes tud lenni. A rohamok általában 12-14 órán át tartanak, majd maguktól elmúlnak. Az, hogy milyen gyakran jelentkeznek a tünetek, teljesen változó. Bár a köszvényt diétával nem feltétlenül lehet kordában tartani, az étrend és az életmód változtatásával jelentősen hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a fájdalom elviselhető legyen. Érdemes kerülni azokat az élelmiszereket, amelyek köztudottan hozzájárulnak a köszvényes roham kialakulásához, vagy felerősítik a fájdalmat.

köszvény roham
A köszvény főként a 40 év feletti férfiakat és a menopauza után lévő nőket érinti
Forrás: Shutterstock

Ezeket az ételeket, italokat kerüljük köszvény esetén

1. Szervhúsok

A máj, a vese és a többi szervhús magas purintartalma miatt növeli a vér húgysavszintjét, így ezek fogyasztása nem ajánlott – vagy csak korlátozott mennyiségben – azok számára, akik köszvénnyel küzdenek. Egy tanulmány szerint a szervhúsok, a feldolgozott hús és a tenger gyümölcseinek fogyasztása összefüggésbe hozható a magas húgysavszint kockázatával.

2. Alkohol, különösen a sör

sör
A sörfogyasztás összefüggésbe hozható a köszvényes rohamok kialakulásával
Forrás: Shutterstock

A Mayo Clinic szerint a sörfogyasztás előidézheti a köszvényes rohamok kialakulását, míg a mérsékelt borfogyasztás biztonságosabbnak tűnik ebből a szempontból. Egy tanulmány, amely több mint 78 000 japán résztvevő egészségét vizsgálta, azt állapította meg, hogy a vér húgysavszintje egyértelműen magasabb volt azoknál, akik rendszeresen sört ittak, mint a borivó személyek esetében. A sör különösen azért okozhat köszvényes rohamot, mert rendkívül magas a purintartalma. A Mayo Clinic szakemberei ezért azt javasolják, hogy a visszatérő köszvényes rohamban szenvedők korlátozzák a sörfogyasztást – a rohamok idején pedig teljes mértékben kerüljék el bármilyen alkohol fogyasztását.

3. Cukros italok

Egy kutatás szerint minden egyes cukorral édesített ital elfogyasztása növeli a köszvény kialakulásának kockázatát. A cukros üdítők ráadásul hozzájárulnak a testsúly növekedéséhez, ami szintén összefügg a köszvény kialakulásának magasabb kockázatával.

Milyen ételek hasznosak a köszvény ellen?

  • Zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek
zöldségek
A zöldségekben, a hüvelyesekben, valamint a gyümölcsökben megtalálható rostok és tápanyagok támogatják az egészséges testsúlyt
Forrás: Shutterstock

A zöldségekben, a hüvelyesekben, valamint a gyümölcsökben megtalálható rostok és tápanyagok támogatják az egészséges testsúlyt, az emésztést, és segítenek csökkenteni a gyulladásokat a szervezetben. A Mayo Clinic szerint még a magas purintartalmú zöldségek sem jelentenek veszélyt – mint a spenót és a spárga. A cseresznye különösen jótékony hatású lehet a köszvényes rohamok ellen – a cseresznyelé fogyasztása például csökkentheti a húgysavszintet a vérben.

  • Alacsony zsírtartalmú tejtermékek

A tejtermékek köszvény elleni hatásosságát számos tanulmány bizonyítja. Egy kutatás szerint a hetente legalább 2-4 pohár tej, vagy 2 csésze joghurt elfogyasztása csökkentheti a köszvényes rohamok kialakulásának kockázatát.

joghurt
A hetente 2 csésze joghurt elfogyasztása csökkentheti a köszvényes rohamok kialakulásának kockázatát
Forrás: Shutterstock
  • Víz

A megfelelő mennyiségű víz fogyasztásával egyértelműen segíteni tudjuk a szervezetünket abban, hogy kiürítse a húgysavat, így hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a köszvényes rohamok ritkábban jelentkezzenek és enyhébb tünetekkel járjanak.

Az étrendi változtatások önmagukban nem gyógyítják meg a köszvényt, de a rohamok sűrűsége és erőssége nagyban befolyásolható egy egészséges étrend kialakításával. A köszvényes rohamok elkerülése érdekében nem elég néhány ételt beiktatni az életünkbe, fontos, hogy egészséges, kiegyensúlyozott életformát tudjunk tartani és mindig figyeljünk a mértéktartásra. 

 


 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.