Tudtad, hogy te is elektromosságot termelsz? Ez fontosabb, mint gondolnád

elektromos-life
Shutterstock/Copyright (c) 2024 waragon injan/Shutterstock. No use without permission. - waragon injan
tudomány agy szív
Az egész életünk függ az elektromosságtól. Szükség van eszközeink működéséhez, a világítástól kezdve, a hajszárítón keresztül egészen a telefonunk töltéséig. De arról tudtál, hogy te is elektromos vagy?

A háztartási, szépségápolási és mindennapi élethez szükséges eszközök nagy része nem működne elektromosság nélkül. Az is érdekes tény, hogy a villanyt bármikor lekapcsolhatod, a sütőt is kikapcsolhatod és áramtalaníthatod az egész lakásod, megszüntetve ezzel az elektromosságot. Ám van egy hely, amiben -ideális esetben - sosem szűnik meg vagy kapcsol ki az elektromosság, ez pedig az emberi test. Ha azonban mégis megszűnik, akkor a szívvel van probléma, amin lehet segíteni.

elektromos-life
A szív milliónyi sejtjének az elektromossá segít újra és újra ritmikusan összehúzódni.
Forrás: Shutterstock

Az emberi szív elektromosságot termel

Az ember elektromossága mérhető, erről pedig már számos tanulmány is készült, amelyek elárulják, hogy honnan indul ki az elektromosságunk, és hogy vajon mennyire erős az energia, amit kiadunk magunkból. Az elektromosság nem meglepő módon a szívünkből és az agyunkból indul ki. Az itt található sejtek és neuronok olyan dolgokat termelnek, amelyek elektromosságban végződnek.

  • A szív sejtjei

Amikor alszunk, a szívünk percenként 60-100-szor ver. Amikor mérgesek vagyunk, edzünk vagy félünk a szívünk még gyorsabban dobog. Mi segít a szív milliónyi sejtjének újra és újra ritmikusan összehúzódni? És mi váltja ki ennek a ritmusnak a változását? Az elektromosság.
 

A szívünkben lévő sejtek apró generátorok, amelyek úgy dolgoznak együtt, hogy az az egész testünket mozgásba hozza. 

A nap minden percében elektromos jelek utaznak végig a szervezetünkön, a szívünkön és agyunkon át az izmokig. 

Az elektromos hullámok ütemezése, azaz a szívritmus egy kávébabnál is kisebb sejtkötegből származik. Ez a szív jobb felső kamrájának tetején helyezkedik el. Ezt a szív pacemakerének nevezett sino-atriális (vagy SA) csomópontnak hívják.

Az ütemek feltöltött ionokat löknek a sejt membránján keresztül. Egy ion egy apró elektromos töltést hordoz. Ha tehát sok ion koncentrálódik a sejtmembrán egyik oldalán, akkor a membrán összességében elektromos töltést kap. A membránok mindkét oldalán vannak pozitív ionok. Az SA-csomópont sejtjei pozitív töltésű nátriumionokat pumpálnak ki. Ennek eredményeként a membránjuk külső oldala összességében pozitív töltéssel rendelkezik.

Az SA-csomópont sejtjei pozitív töltésű káliumionokat is pumpálnak a belsejükbe. A káliumionok azonban sok más molekulával versenyeznek a sejt belsejében, amelyek többsége negatív töltésű. Így nyugalmi állapotban a pacemaker sejt belül negatívabb töltésű, mint kívül.

A szívverés kiváltásához az SA-csomópont sejtjei a membránjuk egy pontján csatornákat nyitnak. Ennek következtében a kívül és belül található különböző töltések olyan folyamatokat váltanak ki, amelyek beindítják az elektromosságot és hullámokat küldenek a szívbe, így létrejön a szívritmus, aminek ugyanolyan mérhető energiája van, mint az elektromos áramnak.

  • Elektromosság az agyban

Az agy egy másik elektromos aktivitással teli szervünk. Egyes sejtjei - a neuronok - hosszú, axonoknak nevezett végekkel rendelkeznek. Ezek szolgálnak útvonalként, amelyeken az elektromos jelek haladnak. Ezeknek az elektromos jeleknek a segítségével az agy feldolgozza és továbbítja az információkat.

A szív sejtjeihez hasonlóan a neuronok belülről negatívabban töltöttek, mint kívülről. Amikor elektromos jelet kell továbbítani a neuronok között, ioncsatornák nyílnak meg a sejtmembránban. A szívsejtekhez hasonlóan ez lehetővé teszi az ionok be- és kiáramlását - megváltoztatva a neuron elektromos töltését.

A neuronok között az információáramlás szupergyors. A lábujjad és az agyad között, a gerinceden keresztül másodpercenként jutnak el az „üzenetek". Ez egy nagyjából 120 méteres táv, ami mind neuronokból áll. Szóval, amikor beütöd a lábujjad az asztalba, a szervezeted fél perc alatt jelez, és ezt mind a sejtekben lévő elektromos töltésekken keresztül teszi.

Természetesen az elektromosság működése és haladása ennél sokkal bonyolultabb, és arra még nem igazán jöttek rá a tudósok, hogy a szervezet különböző részeiben hogyan lehet pótolni az elektromosságot, hogy ne maradjon ki információ. Azonban a szívbe már ültetnek pacemakert, aminek pont a szívritmus szabályozása a feladata. Ez pedig egy jó példa arra, hogyan segíthet az emberi elektromosság kutatása külöböző gyógymódok kialakításásban.  

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.