Rejtett here, gyulladás, daganat? A férfimeddőség gyakoribb, mint gondolnánk

teherbeesés férfimeddőség meddőség
Amikor a várva várt baba nem érkezik meg egy párhoz egy évig tartó próbálkozás után sem, akkor kell megkezdeni az orvosi ajánlások szerint a kivizsgálást a nőnél és a férfinál is. A férfimeddőség ugyanis gyakoribb, mint gondolnánk.

Többféle oka van annak, ha nem jön össze a baba, az egyik a meddőség. Hazánkban a párok 10-18 százaléka cipeli ennek az állapotnak a súlyos terhét, vagyis majdnem minden ötödik kapcsolatban hiba várnak arra, hogy gyerekes családdá váljanak. Az ok kiderítéséhez mindkét felet ki kell vizsgálni. Az adatok szerint Magyarországon a párok 40 százalékánál a nő, 40 százalékánál a férfi, 20 százalék esetben pedig mindkettőjük rendellenessége deríthető fel. A férfimeddőséggel, vagyis infertilitással az andrológia foglalkozik.

meddőség, teherbeesés, terhesség, férfimeddőség
Ezek lehetnek a férfimeddőség okai
Forrás: Shutterstock

Mi lehet az oka a férfimeddőségnek?

Mikor a vizsgálatok a férfinál találnak eltérést, akkor elsőként meg kell állapítani, hogy miért van ez. Ennek többféle oka is lehet. 

  • Genetikai okok 

Az ő kromoszómakészletükben egy X és egy Y nemi kromoszóma található. Ha ezekben valamilyen szerkezet- vagy számbeli eltérés adódik, az nemzőképtelenséget okozhat. Ezek az eltérések igen ritkák.

  • Hormonális okok

A megfelelő nemi működést összetett és bonyolult idegi és hormonális hatások is szabályozzák. Ezek hatnak a férfihormont, vagyis a tesztoszteront termelő szervek működésére is. Amennyiben a mirigyek, szervek közül valamelyik megbetegszik, úgy a hormonegyensúly felborulhat, így sterilitás alakulhat ki.

  • Elhelyezkedés és hőmérséklet 

Egy veleszületett betegség miatt előfordul a rejtettheréjűség, amikor ezek a szervek a születéskor nem a herezacskóban, hanem a hasüregben találhatók. 

Emellett a herezacskó falában futó vénák tágulata szintén meddőséget okozhat, mivel az itt futó vér hőmérséklet emelkedést okozhat. 

Ez a két állapot azt eredményezheti, hogy a here az ideálisnál melegebb környezetben van, így előnytelenek a feltételek a spermiumok termelődéséhez.

Ezek mellett a túl szoros ruházat, a gyakori szaunázás, esetleg gyakori melegvizes fürdőzés, a túl meleg munkahelyi körülmények is okozhatják a herék túlmelegedését.

  • Gyulladás, daganat 

A nemi szaporító szervek gyulladásai, daganatai szintén sterilitáshoz vezetnek. Az egyik ilyen közismert felnőttkori betegség a fültőmirigygyulladás, vagyis a mumpsz, aminek a szövődményeként heregyulladás alakulhat ki. Valamint egyes nemi betegségek is gyulladást okoznak. A gyulladásos folyamatok során sérülhetnek, elzáródhatnak azok a részek, melyek a sperma útját biztosítják.

  • Kémiai hatások 

Többféle kívülről jövő káros, kémiai és fizikai hatás is károsíthatja a spermiumokat. Ilyen például a dohányzás, az túlzott alkoholfogyasztás, egyes gyógyszerek, elsősorban a kemoterápiás szerek használata.

  • Idegi eredet 

A megtermékenyítéshez az erekció és ejakuláció zavartalan lezajlására is szükség van. Ha ezt valamilyen idegi eredetű zavar, például a gerinc bizonyos szakaszának sérülése meggátolja, úgy nem jön létre a terhesség.

  • Életmódbeli tényezők 

Az extrém elhízás, a doppingszerek, szteroidok használata, a túlzott alkoholfogyasztás, a kábítószer-használat, illetve a rendszeres testmozgás hiánya is okozhatja.

  • Pszichés okok 

Napjainkban a férfimeddőséget a leggyakrabban a pszichés tényezők okozzák. Ennek okai főként a stressz, a kiegyensúlyozatlan párkapcsolat, a szociális és egzisztenciális bizonytalanság, sokszor a túlzott alkoholfogyasztás, melyek mind a nemzőképesség csökkenését okozzák merevedési zavar formájában.

  • Ismeretlen eredetű meddőség 

Ilyen esetekben általában nincs konkrét felderíthető oka a problémának. Ilyenkor előfordulhat, hogy sok, egészen kismértékű eltérés adódik össze és okoz gondot.

Hogyan vizsgálják? 

Ez egy alapos fizikális vizsgálattal kezdődik. Ezt követi a sperma vizsgálata, amit a kórházban helyeben „szereznek be”. Erre a célra egy diszkréten elkülönített szoba áll rendelkezésre az urak részére. 

A spermiumok hőre való érzékenysége miatt nem szokás otthonról hozott mintából elvégezni a vizsgálatot, melynek során a spermiumok mennyiségét, mozgékonyságát, alakját, kémhatását és cukortartalmát is elemzik.

Amennyiben szükséges, úgy ultrahang- és röntgenvizsgálatot is végeznek, esetenként vérből végzett hormonmeghatározás, és ritkán genetikai vizsgálat is szóba jöhet. 

Időnként gyógyítható

Attól függően, hogy mi okozza a problémát, a férfimeddőség esetenként gyógyítható, de van olyan elváltozás, ami nem. Van olyan kórkép is, amit ugyan nem lehet gyógyítani, de a férfitől nyert ondóból mesterséges úton létrehozható terhesség.

A kisebb fejlődési rendellenességek esetén - például a húgycsőelzáródási zavarnál - korrekciós műtét vagy a levett ondóval végzett mesterséges megtermékenyítést jöhet szóba.

Genetikai rendellenesség esetében azonban a meddőség nem gyógyítható, legfeljebb az ezt kísérő tünetek enyhíthetőek, például hormonadagolással. 

Ha hormonális eredetű a meddőség, úgy az alapbetegségnek megfelelő hormon pótlásával ma már általában megoldható a kezelés.

Amennyiben valamilyen fertőzés okozza a meddőséget, akkor mindenképpen gondolni kell a partner gyógyítására is. A férfi ivarcsatorna-gyulladás erős antibiotikumos kezeléssel meggyógyítható. A prosztata gyulladást legkevesebb 6 hétig kell kezelni, és bizonyos esetekben nagy hatékonyságú antibiotikum mellett is fél, egy évig kell folytatni a kezelést. A fertőzés miatti sterilitás, az elhanyagolt esetek kivételével, gyógyítható.

Egy év próbálkozás

Meddőségről akkor beszélünk, ha egy év alatt rendszeres, fogamzásgátlástól mentes szexuális élet mellett sem következik be terhesség egy gyermekre vágyó párnál. Statisztikai módszerekkel kiszámítható, hogy ha a peteérés körüli időben legalább egyszer közösülés történik, a teherbeesés esélye 20 százalék. Ez alapján - egyéves időtartamra vetítve - a terhesség létrejöttének esélye 85 százalék.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.