A legtöbb ember reggel iszik kávét, de sokan vannak, akik napközben, sőt, akár este is elfogyasztanak 1-2 csészével. A szakemberek szerint a kávéfogyasztás a nap különböző szakaszaiban más-más hatással van a szervezetre, ezért nem árt, ha tudatosítjuk magunkban, hogy mi is a célunk – azon felül, persze, hogy felébredjünk.
A reggeli kávéfogyasztás előnye, hogy a kávé koffeintartalmának (egy csésze kb. 92 mg) köszönhetően segíti a felébredést, felpörgeti az energiaszintet, így éberebbnek érezhetjük magunkat a nap kezdetén. Egyes nézetek szerint azonban a reggeli kávéfogyasztás negatív hatással van a vércukorszintre és a hormonrendszerre is. Vannak, akik azért kerülik a reggeli kávéfogyasztást, mert úgy gondolják, hogy az negatívan befolyásolja a kortizolszintet.
A kortizol, amelyet stresszhormonként is emlegetnek, egy olyan vegyi anyag, amelyet a test veszély esetén termel, és bár a reggeli ébredés jó esetben semmiféle veszélyt nem rejt magban, a szervezet ilyenkor jelentős mennyiségű kortizolt szabadít fel, hogy éberré tegyen – így nem biztos, hogy szükséges közvetlenül ébredés után elfogyasztani a kávénkat. A kortizol alapvető fontosságú az egészségünk szempontjából, de a megemelkedett kortizolszint károsan hathat a szervezetre és olyan egészségügyi kockázatokkal járhat együtt, mint a magas koleszterinszint, a magas vércukorszint, a magas vérnyomás és a hízás.
Bár egyes tanulmányok szerint a koffein átmenetileg megemelheti a kortizolszintet – főleg olyan személyek esetében, akik jelentős stressz alatt állnak – a koffeines kávé fogyasztása jelentősen nem befolyásolja a rendszeresen kávézó emberek kortizolszintjét. Nem kell tehát aggódnia annak, aki szereti reggel elfogyasztani az első kávéját, de ha jelentős stressznek vagyunk kitéve, akkor érdemes mérlegelni, hogy talán jobb, ha visszafogjuk a napi koffeinbevitelt.
Az éhgyomorra történő kávé fogyasztása azonban ronthatja a szervezet egészséges vércukorszint fenntartására irányuló képességét, különösen egy nem pihentető, kevés alvással töltött éjszaka után. Magas vércukorszint vagy alvászavarok esetében érdemes fehérjében gazdag ételeket fogyasztani, mielőtt megisszuk a reggeli kávénkat.
A délutáni kávéfogyasztás növelheti az energiaszintünket, ha holtponthoz közeledünk, fokozza az éberséget és az agyműködést; ezáltal javíthatja a munkateljesítményt. Az edzés előtti kávé elfogyasztása segít a hatékonyabb edzésben is. Fontos azonban megjegyezni, hogy a délutáni kávéfogyasztás megzavarhatja az alvást, különösen annál, aki érzékeny a koffeinre.
Egyes kutatások szerint lefekvés előtt 6-8 órával már nem ajánlott a koffeintartalmú italok fogyasztása.
Az, hogy ki mennyire érzékeny a koffeinre, a genetikától függ. Vannak, akiknek nem okoz gondot az elalvás közvetlenül kávéfogyasztás után, míg másoknak még akkor is alvászavarokat okoz, ha az utolsó csésze kávéjukat órákkal lefekvés előtt fogyasztják el. A koffeinre érzékenyek esetében a lefekvés előtt elfogyasztott kávé megnövelheti az elalváshoz szükséges időt, csökkentheti a teljes alvásidőt és az alvás minőségét. Ez az alvászavar másnap – az energiaszint növelése érdekében – túlzott koffeinfogyasztásra ösztönözhet, ami rontja a következő éjszakai alvást is – és így könnyen belekerülhetünk egy ördögi körbe, amely kávéfüggőséghez vezethet.
A megfelelő alvásminőség és az egészségünk érdekében tehát érdemes odafigyelnünk arra, hogy a késő délutáni órákban lehetőleg már ne fogyasszunk koffeintartalmú italokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.