Menopauza alatt jól aludni? Lehetséges!

menopauza alvászavar
Shutterstock - Gladskikh Tatiana
klimax alvászavar pihenés
A menopauza több kellemetlen tünettel jár együtt – jellemzőek többek között a hőhullámok, a hangulatingadozások, de gyakran fordul elő az is, hogy a klimax alatt a nők alvászavarral küzdenek.

A menopauza alatt a nők szervezetében csökken a progeszteron- és nő az ösztrogén hormonok szintje – ezen hormonális változások hatására megszűnik a menstruáció, valamint hangulatingadozások, hízás, hőhullámok és alvászavar jelentkezhet. A National Sleep Foundation szerint a klimax alatt a nők körülbelül 61%-a szenved alvászavartól, amely nappali álmosságot, ingerlékenységet, dekoncentráltságot eredményezhet.

menopauza
A menopauza alatt fellépő alvászavarok enyhítésére különböző gyógynövényes teákkal is kísérletezhetünk
Forrás: Shutterstock

Tippek a menopauza alatt fellépő alvászavar enyhítésére

  • A megfelelő szobahőmérséklet

Rendkívül fontos, hogy a szoba, amiben alszunk, ideális hőmérsékletű legyen, ami a szakértők szerint körülbelül 18°C. A szoba alapos kiszellőztetése elalvás előtt segíti a hőhullámok elkerülését és az éjszakai izzadás mértékének csökkenését.

  • A vacsora ideje és minősége

A bőséges vacsorát, a nehéz fogásokat, valamint az alkoholt és a koffeint tartalmazó italok fogyasztását érdemes elkerülni lefekvés előtt, ezek ugyanis jelentősen hozzájárulnak az alvászavarok kialakulásához. Fogyasszunk inkább egy bögre langyos tejet, vagy egészséges rágcsálnivalókat, könnyű fogásokat, mint a lazac, a zöldségek, levesek, főzelékek – és fontos, hogy legalább 2-3 órával a lefekvés előtt már ne együnk.

  • Lefekvés előtti relaxáció

Ez mindenki számára mást jelent; van, aki meditációt, vagy légzőgyakorlatokat végez, míg más a lefekvés előtti jógát részesíti előnyben. Relaxálhatunk illóolajokkal, mint például a levendula, a kamilla, Ylang-Ylang, rózsa, vagy a jázminolaj. Masszírozhatjuk a bőrünket finom testápoló vagy olajok segítségével – ez is segítheti az ellazulást. Hallgathatunk relaxációs zenét, kiírhatjuk magunkból az aznapi történéseket, vagy olvashatunk könyvet is. A lényeg, hogy testileg és lelkileg is felkészüljünk az alvásra.

diffúzor
Relaxálhatunk illóolajokkal, mint például a levendula, a kamilla, Ylang-Ylang, rózsa, vagy a jázminolaj
Forrás: Shutterstock
  • Az ágynemű és a pizsama anyaga

Talán nem is gondolnánk, de az alvás minősége szempontjából rendkívül fontos a minőségi, 100%-ban légáteresztő anyagok kiválasztása – akár a pizsamáról, akár az ágyneműről legyen is szó.

  • A kék fény minimalizálása

A kék fény, amelyet az okos eszközeink, a televízió és a számítógépek bocsátanak ki, rendkívül negatívan hat az alvás minőségére. Egyrészt, gátolja a melatonin – az alvást szabályozó hormon termelődését – másrészt pedig felboríthatja a természetes cirkadián ritmust, amely az alvás-ébrenlét egyensúlyt határozza meg. Lefekvés előtt lehetőleg már ne telefonozzunk és ne nézzünk televíziót – használjunk gyertyákat, vagy különböző hangulatfényeket, hogy könnyebben rá tudjunk hangolódni az alvásra.

  • Rendszeres testmozgás

Ha minden nap mozgunk, azzal jelentősen hozzájárulhatunk a nyugodt alvásminőséghez – ez minden életkorban fontos, a menopauza alatt azonban kifejezetten érezhetjük a mozgás alvásra gyakorolt pozitív hatásait.

A menopauza alatt fellépő alvászavarok enyhítésére különböző gyógynövényes teákkal is kísérletezhetünk. Ilyen lehet a kamilla, a citromfű, a vörös here, a zsálya, vagy a macskagyökér tea. Ezek természetes módon segíthetnek csökkenteni a menopauza tüneteit és segítik a pihentető alvást.

 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.