Rád tört a téli szomorúság? A szakértő árulja el, miért

szomorúság , téli depresszió, life
Shutterstock - taramara78
mentális egészség téli szezon életmód
Télen többször és hosszabb időre tör ránk a szomorúság, ami mögött hormonális változások, a rövidebb nappalok és különleges érzések állnak. Szakértő szerint van rá megoldás.

Ezt a cikket akár a reggeli órákban olvasod egy csésze kávé mellett, akár az esti órákban betakarózva, nagy az esélye, hogy kint sötét van, az óraátállításnak köszönhetően. Ez pedig komoly hatással van arra, hogy hogy érzed magad a téli hónapokban. A téli hónapokban a kevesebb napfény, a rövidebb nappalok befolyásolják az egész szervezetünket, így nem csoda, hogyha többször érzed a szomorúságot, stresszelsz amiatt, hogy kevesebb időd van, hamarabb fáradsz el, vagy csak szimplán nincs kedved semmihez.

szomorúság-life
Az évszakokat nem tudjuk megváltoztatni, de a téli szomorúság ellen tehetünk.
Forrás: Shutterstock

A téli szomorúság létezik, de van rá megoldás

A téli szomorú érzéseidnek oka van, amiről most egy szakértő is mesélt. Dr. Radha egészség és jólét szakértő elárulta, hogy miért érezzük magunkat szomorúnak a téli hónapokban, és tippeket is ad, hogy hogyan érezd magad jobban.

„Az óraátállításkor sokan rettegünk az előttünk álló sötét hónapoktól.” - magyarázza Dr. Radha. 

Az évszakokat nem tudjuk megváltoztatni, de azt igen, hogy hogyan viszonyulunk hozzájuk. Ennek egyik kulcsa, hogy megértsük, mi történhet a testünkben és az elménkben, és ez hogyan befolyásolja a gondolatainkat, az érzelmeinket és a motivációnkat.

Miért érezzük magunkat szomorúnak télen?

„Mindannyiunkat elkaphat a téli depresszió, de néhány ember számára a téli szezon hatása jelentős hatással lehet a mentális egészségre a szezonális affektív zavar (SAD) formájában” - mondja Dr. Radha.

1. Hormonális egyensúlyhiány

Fizikailag és pszichológiailag is hat ránk az óraátállítás. Fizikailag a rövidebb nappalok és a kevesebb napfény az oka a szomorúságunknak, hiszen ez hatással van a hormon-háztartásunkra.

A napfény hiánya a normálisnál magasabb melatoninszintet (alváshormon) okozhat az agyunk hipotalamusz nevű részében, ami fáradtabbá és letargikusabbá tesz minket. A napfény hiánya a szerotonin nevű hormont is csökkentheti, amely hatással van az étvágyunkra és a hangulatunkra, és emiatt levertnek érezzük magunkat. A belső testóránk (cirkadián ritmus), amely szabályozza, hogyan működik minden és hogyan hat egymásra, szintén megzavarodhat. - mondja a szakértő.

2. Úgy érezzük, kevesebb az időnk

Pszichológiailag az óraátállítás miatt úgy érezzük, hogy kevesebb a szabadidőnk. A legtöbbünknek a munka utáni idő a szabadidő, a nappalok rövidülésével viszont úgy érezzük, hogy kevesebb időnk van azokra a dolgokra, amiket szeretünk csinálni. A munkát is sötétben kezdjük, majd mire végzünk, újra sötét van, ami felborítja a megszokott szabadidő gondolatát.
„Ha ezt megszorozzuk néhány hónappal, az élet monotonnak tűnhet. Azt is érezhetjük, hogy minden erőfeszítéssel jár, és nagy a kísértés, hogy csak úgy bent maradjunk, de rá kell jönnünk, hogy ettől csak rosszabbul érezzük magunkat.”- magyarázza a szakértő.

Hogyan érezd magad jobban a sötét téli napokon?

Az évszakokat nem tudod megváltoztatni, de a hozzáállásod igen. Mutatunk pár tippet, hogy könnyebb legyen kiélvezni a téli hónapokat.

1. Gondold újra a telet

Dr. Randha szerint a szomorúság helyett, gondolj pozitív dolgokra télen is, és kondicionáld erre az agyad. 
 

„Ismerd fel, hogy hatalmadban áll megváltoztatni a gondolkodásodat attól függően, hogy mire összpontosítasz. Állítsd magad elé azt a kihívást, hogy válassz ki naponta egy dolgot, amit szeretsz a télben, és egész nap erre koncentrálj gondolatban. A szezon végére meglepődhetsz, hogy mennyi mindent azonosítottál.” - mondja a szakértő.

2. Hangolódj rá az érzékeidre

Fel sem fogjunk, de ha egy picit odafigyelünk az érzékeinkre, akkor az agyban új dolgokat indíthatunk be. A téli hónapokban az érzékeik segítségével emlékeket hozhatunk elő, amelyektől jobban érezzük magunkat.

Például, hallgasd a kedvenc nyári slágereidet és rögtön jobban fogod magad érezni, vagy vedd elő a hidratálókrémed, amit a legutóbbi nyaralásodon használtál, szippants bele és máris előjönnek a csodás nyári emlékek.

„Egy korty forró csokoládé segíthet értékelni az ősz meghittségét, és a telet nem ellenségként, hanem csak egy másfajta élményként értelmezni. Nem „jó” vagy „rossz”, csak úgy, ahogy van.” - javasolja Dr. Randha.

3. Maradj kapcsolatban a barátaiddal és a családoddal

A szociális hálónk és a kapcsolataink nagyon fontosak, hogy mentálisan és érzelmileg is jól legyünk. Tervezz közös programokat a családoddal és a barátaiddal minél gyakrabban, így sokkal jobban fogod érezni magad.

„Hasznos lehet, ha közösen foglaltok le egy tevékenységet, vagy csináltok valamit, hogy úgy érezzétek, hogy elköteleztétek magatokat a program iránt, nem úgy, mint egy vacsora esetén, amit könnyen lemondhattok.”

4. Maradj aktív

Attól, mert itt a tél és a hideg idő, fáradtnak és motiválatlannak érzed magad, még nem kell hagynod, hogy ezek az érzések felülkerekedjenek rajtad. Ha eddig kint sportoltál, akkor ezt ugyanúgy megteheted, csak melegebben felöltözve, és próbáld meg úgy időzíteni, hogy napsütésben tehesd. Ha szívesebben sportolnál bent, akkor válaszd a csoportos órákat, ahol az edző és a társaid is motiválni fognak. A mozgástól energikusabb leszel, javul a közérzeted és magabiztosabbá is tesz.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.