Ha pisilés után eddig nem pillantottál bele rendszeresen a WC csészébe, akkor itt az ideje, hogy ezt a hasznos szokást bevezesd. A vizeleted színe ugyanis sok mindent elárulhat egészségedről. A szakemberek szerint bár nincs pontos meghatározás arra vonatkozóan, hogy milyen a „normális” színű vizelet, az azonban biztos, hogy valahol a sárga szín árnyalatainak spektrumain belül kell lennie. Általánosságban elmondható, hogy minél több vizet iszunk, annál átlátszóbb lesz a vizeletünk.
A fentiekből következik, hogy ha a vizelet sötétsárga, vagy sötét narancssárga árnyalatú, akkor az azt jelezheti, hogy a szervezeted nem kap elegendő vizet. A sötétebb vizelet mellett a dehidratáltság jelei lehetnek még a fáradékonyság, a hidegrázás, a fejfájás, a rossz lehelet, a cukoréhség és az izomgörcsök. Javasolt napi 1,5-2 liter vizet meginni, ezzel a vizelet szépen visszanyeri eredeti, egészséges halványsárga színét. Egyes vitaminok, mint az A- és a B-12 vitamin narancssárgára színezheti a vizelet színét, a narancsos árnyalat azonban máj vagy epeproblémára is utalhat.
Ha mostanában több áfonyát, céklát, vagy rebarbarát ettél, akkor előfordulhat, hogy azt tapasztalod, hogy a vizeleted rózsaszínes, vöröses árnyalatú lesz. Ha azonban nem ettél ilyesmit, akkor az is lehetséges, hogy a piros szín vér jelenlétére utal. Számos oka lehet annak, ha a vizeletben vér található – ilyen esetben azonnal keresd fel orvosodat, mert előfordulhat, hogy húgyúti fertőzés, vesekő, vagy egyéb húgyúti rendellenesség gyanúja áll fenn. Szélsőséges esetben a véres vizelet daganatot is jelezhet.
A sötétbarna vizelet súlyos kiszáradást jelezhet, de bizonyos ételek, mint a rebarbara, az ázsiai fava bab és az aloe is sötét színűvé festheti a vizelet színét. Ha a közelmúltban urológiai beavatkozáson esetél át, akkor a barna vizelet a vér felszívódását is jelezheti. Egyes antibiotikumok, hashajtók, és egyéb gyógyszerek szintén barnára színezhetik a vizeletet. Ezen kívül a barna vizelet májbetegségre, májzsugorodásra, vagy rabdomiolízisre is utalhat, ami az izomszövet lebomlásával járó betegség. Azoknak, akik melanomán estek át, fokozottan oda kell figyelniük, ha vizeletük barnás árnyalatúvá változik, ebben az esetben ugyanis a barna vizelet a rák előjele is lehet.
A zavaros vizelet hátterében általában húgyúti fertőzések, vagy vesekő állhat. A fehéres, opálos szín a vizeletben lévő hámsejtek jelenlétére utal. Mindenképpen fordulj orvoshoz, ha ezt tapasztalod!
Vicces módon a kék vagy zöld vizelet tűnik a legijesztőbbnek, azonban elég valószínű, hogy valamilyen festékanyag, példásul ételfesték, vagy bizonyos gyógyszerek állnak az ilyen színben pompázó vizelet hátterében. Egyes antidepresszánsok, gyulladáscsökkentők kék vagy zöld színűvé festhetik a vizeletet. Nagy ritkán a zöld vizelet húgyúti fertőzést is jelezhet.
Általánosságban elmondható, hogy ha a vizelet rendellenes színe pár napon belül nem változik vissza, akkor érdemes felkeresni orvosunkat. Semmiképp ne hagyjuk figyelmen kívül, ha a vizelet eltér a sárga színárnyalattól - vegyük komolyan a szervezetünk jelzéseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.