Ugyanebben a korcsoportban a nők körében mindössze egy százalékkal emelkedett az életveszélyes agyvérzések száma. 2004-05-ben a 39 év alatti férfiak 52,8%-ot tettek ki a stroke-os esetekből, míg ugyanebben a korcsoportban a nők aránya 47,2% volt. 2023-24-re a nők részesedése 42,3%-ra csökkent. A hivatalos adatok szerint az 50-59 év közötti emberek körében 55%-kal nőtt a halálos kimenetelű esetek száma az elmúlt 20 évben. Ezek az adatok sokkolóak, különösen annak fényében, hogy az agyvérzés okozói nagyrészt megelőzhetők.
Az új adatok és kutatások alapján az elmúlt 20 évben meredeken emelkedett a stroke által érintettek száma, különösen a munkaképes korúak körében. Az egészségügyi szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy nagyobb figyelmet kell fordítani az agyvérzésre, különösen a fiatalabb korosztály körében, akik talán nem kapcsolják össze a stroke-ot a saját életkorukkal. A probléma akkor lép fel, amikor a vérkeringés elakad az agyban, és ez agysejtek pusztulásához vezet. A károsodás hosszú távú fogyatékossághoz vezethet, és befolyásolhatja az emberek gondolkodásmódját és érzéseit. Az agyvérzés leggyakoribb oka a zsíros lerakódások vagy véralvadékok, amelyek elzárják az agyat ellátó artériákat, ezt iszkémiás stroke-nak nevezik. Ez akkor történik, amikor a szív- és érrendszeri betegség miatt az erek az évek során szűkülnek vagy elzáródnak a plakkok hatására. Ezek a plakkok felhalmozódnak az artéria falában, amit érelmeszesedésnek neveznek. A másik típusú stroke, az úgynevezett vérzéses stroke, akkor következik be, amikor egy ér megreped az agyban, és a vér elkezd szivárogni.
A fiatalok körében tapasztalható stroke-esetek növekedéséről beszélve Carolina Fransen, a stroke rehabilitációs szakértője a következő életmódbeli tényezőket említette meg: magas stressz, helytelen táplálkozás, mozgáshiányos szokások, dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás – mindezek hozzájárulnak az agyvérzést okozó magas vérnyomáshoz.
Továbbá hozzátette, hogy az olyan kezeletlen állapotok, mint a pitvarfibrilláció, észrevétlenek maradnak a fiatalabb korcsoportokban.
Fransen hangsúlyozta, hogy az egészségesebb életmódra való áttérés, a dohányzásról való leszokás, az alkoholfogyasztás mérséklése, az aktív életmód és az időben történő tünetfelismerés jelentősen csökkentheti a stroke kockázatát.
Ugyanakkor sok fiatal felnőtt nincs tisztában ezekkel a tényezőkkel, ami rontja az eredményeket.
A lakosság számára nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy azonnal hívják a mentőket, ha a szélütés három leggyakoribb tünete közül akár csak egyet is tapasztalnak, beleértve a mosolygással, a kar felemelésével vagy a beszéddel kapcsolatos nehézségeket. A stroke első jele talán nem tűnik nagy dolognak, de ha az arc, a kar vagy a beszéd változik haladéktalanul segítséget kell kérni.
Dr. David Hargroves, az NHS stroke-szakértője arra figyelmeztetett, hogy még egy rövid késlekedés is katasztrofális következményekkel járhat. „Amikor valakinek stroke-ja van, azt becsülik, hogy percenként körülbelül kétmillió agysejtet veszíthet el, ezért a gyors diagnózis és kezelés kulcsfontosságú.”- mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.