Magyarországon évente 45-50 ezer embert közvetlenül érint a stroke - ebből több, mint 10 ezren vannak azok, akik bele is halnak az agyvérzésbe. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint hazánkban hosszú évek óta tartozik az öt leggyakoribb halálozási forma közé. A túlélők nagy része pedig komoly egészségkárosodást szenved el, mint a mozgáskorlátozottság vagy a beszédzavar.
Az agyvérzés kockázati tényezői közé tartozik a dohányzás, a helytelen táplálkozás, a magas vérnyomás- és koleszterin szint, az ülő életmód, és a levegőszennyezés is. A The Lancet Neurology című tekintélyes folyóiratban megjelent tanulmány azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a betegség életmódbeli változtatásokkal elkerülhető.
Az egyik, a szénsavas üdítők rendszeres fogyasztása. Az üdítőitalokkal kapcsolatban fontos tudni, hogy ezek jelentősen növelik a szív-és érrendszeri betegségek és a szívkoszorúér – betegségek kockázatát, valamint rendszeres fogyasztásuk elhízáshoz, magas vérnyomáshoz és inzulin-rezisztenciához vezethet.
A másik veszélyforrás az alacsony omega-6 tartalmú étrendben rejlik. Az omega 6-nak fontos szerepe van a szív- és keringési rendszer egészségének javításában. A sok feldolgozott élelmiszer fogyasztása könnyen vezethet súlyos betegségek kialakulásához, mert ezek rettentően kevés tápanyagot tartalmaznak. Az omega 6 a többszörösen telítetlen zsírsavak egyik alapvető típusa, amelyet a szervezetünk nem képes saját maga előállítani. Megtalálható a különböző növényi olajokban, diófélékben és magvakban.
A szénsavas üdítőkre vonatkozóan egyértelműen kijelenthetjük, hogy minél kevesebbet iszol, annál jobban jársz – és azzal teszed a legjobbat az egészségednek, ha lehetőség szerint kizárod az étrendedből.
Az omega-6 zsírsavak fogyasztásával kapcsolatban azonban nem ilyen egyszerű a helyzet. Érdemes utánajárni az ajánlott mennyiségnek; a túl sok és a túl kevés is ártalmas lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.